„Politikai tapasztalattal bíró emberként nem tudok egyértelmű válaszokat adni arra, hogy 2014-ben milyen döntés lesz az, amely morális elveim mentén az ország érdekét fogja szolgálni” – beszélt az egyik nevén nem nevezett küldött a párt honlapján olvasható tudósítás szerint arról, hogy az Orbán-kormány képviselte politika legkésőbb a választások előtt együttműködésre kényszerítheti az LMP-t.
Az LMP szombaton tartotta azt a kongresszusát, amely a párt által a 2014-es választásokig követendő stratégiát határozza meg, dönt a lemondások miatti megüresedett parlamenti mandátumok betöltéséről és a szervezet esetleges átalakításáról. Mint emlékezetes, Schiffer András frakcióvezető a január 14-i választmányi ülésen lemondott frakcióvezetői posztjáról, valamint távozott a párt minden vezető testületéből is. Az azóta nyilvánosságra került információk szerint a pártban komoly viták vannak az LMP esetleges szövetségi politikájáról, hogy önállóan, vagy más pártokkal együttműködve tevékenykedjen. Schiffer utódjáról vasárnap döntenek.
A párt kétnapos tanácskozására érkező küldöttek, parlamenti képviselők többsége a hvg.hu-nak azt mondta, eddig sem volt és a jövőben sem lesz kérdéses, hogy az LMP önállóan politizál. Karácsony Gerely frakcióvezető-helyettes szerint „markánsabb lesz” a párt a kongresszus alatt, ahol eldőlhet, hogyan viszonyuljon az LMP a formálódó ellenzéki kerekasztalhoz, szerinte a csatlakozás és a kívülmaradás mellett is szólnak érvek. Jávor Benedek képviselő pedig azt mondta, az LMP „önálló pólusképző erő” marad, és azon kell gondolkodni, hogyan lehet megszólítani a Fidesztől az utóbbi időben eltávolodott 1,5 millió választót.

Bár a kongresszus kötetlen formában zajlik – többen kis csoportokban a folyón beszélgetnek, a szónoklatok közben egyes küldöttek kijárnak cigarettázni –, a sajtót távol tartják a tanácskozás színhelyéül szolgáló konferenciateremtől, a küldötteknek pedig tilos nyilatkozniuk a bent történtekről. A párt honlapja viszont tudósít a tanácskozásról: részleteket közölnek a beszédekről, bár a legtöbb esetben nem tüntetik fel, hogy kit idéznek.
Szél Bernadettet választották országgyűlési képviselővé
Szél Bernadett szóvivőt választották országgyűlési képviselővé az LMP kétnapos budapesti kongresszusának részvevői.
Kaufer Virág lemondásakor annak a reményének adott hangot, hogy posztját az LMP egy másik női politikussal tölti majd be. Ezután a párt tagjai az interneten adhattak le javaslatokat arra, hogy kit szeretnének képviselőként látni. Szél Bernadett vasárnap már részt vehet a kongresszus ideje alatt tartott frakcióülésen, amelyen a képviselőcsoport tagjai arról döntenek majd, hogy kit vagy kiket javasolnak új frakcióvezetőnek. A jelöltet vagy jelölteket vasárnap a kongresszus is meghallgatja, és bár jogilag a frakció dönti el, hogy ki legyen a vezetője, a döntésnél várhatóan elfogadják majd a kongresszus véleményét.
Nincs Ellenzéki Kerekasztal
A párt a Facebookon közölte: "Az LMP nem vesz részt az Ellenzéki Kerekasztal munkájában. Az LMP a programját azokkal a civil és szakmai szervezettekkel, parlamenten kívüli mozgalmakkal, pártokkal kívánja megvitatni, amelyek maguk is tiszta lappal igyekeznek hozzájárulni az országunk megújulásához, és az Orbán-kormány kritikája mellett, hozzánk hasonlóan, napirenden akarják tartani a hozzá vezető út kritikáját is. Az LMP önállóan készül a soron következő parlamenti választásra. A parlament jelenlegi pártjai között nem látunk olyan partnert, akivel a ciklus hátralevő részében rendszeresen egyeztetett ellenzéki együttműködésnek értelme lenne."
Köztársasági minimum
„Az igazi dilemma, hogy milyen hangsúlyokkal definiáljuk az LMP ellenzéki pozícióját. A vita arról szól, hogy pusztán elküldjük az Orbán-rezsimet, vagy felszámoljuk azokat a társadalmi viszonyokat, melyek kétharmadhoz jutatták a Fideszt és 18 százalékkal a parlamentbe küldték a Jobbikot. Nem mindegy, hogy az Orbán-rendszer eltávolításán van a hangsúly, vagy azon, hogy miként kívánjuk a társadalmi viszonyokat megváltoztatni 2014 után, hogy mi az LMP ajánlata a választók számára” – mondta a párt honlapja szerint délután az egyik küldött.
A lehetmas.hu-n olvasható idézetek szerint a felszólalók többsége a fő problémának a korábbi két ciklusban kormányzó pártok politikáját, illetve az elmúlt 20 év rossz gyakorlatát tartja. A felszólalok közül többen úgy vélték, hogy ez a politika segítette kétharmadhoz a Fideszt, így az LMP stratégiájának, esetleges szövetségi politikájának a kialakításában ezzel szembe kell nézni.

„Sem a korrupciós ügyekben, sem a lényegi társadalompolitikai kérdésekben nem gyakorolt önkritikát az MSZP” – mondta az egyik, a párt honlapja által meg nem nevezett küldött, aki szerint „2006-ban Gyurcsány Ferenc félrevezetéssel szerezte meg a hatalmat”.
A honlap szerint Scheiring Gábor – aki korábban a párton belüli „megromlott légkörre” hivatkozva le akart mondani tisztségeiről – a kongresszuson arról beszélt, hogy meg kell határozni, mi az LMP-sek számára a köztársasági minimum, és ennek alapján „menni előre”. A parlamenti képviselő szerint ilyen minimum, hogy minden párt részéről tiszta párt- és kampányfinanszírozásra van szükség, és mindenkinek el kell ítélnie a 2006-os rendőri brutalitásokat.
Orbán leváltására készülnek
Több felszólaló azt hangsúlyozta, hogy az LMP az ország és a politika megújítására jött létre, így céljuk az Orbán-kormány leváltása. A Fideszt és a kormányzatot élesen bírálták, a párt honlapja szerint „szétvert intézményrendszerről” „Orbánisztánról”, „oligarchikus típusú politizálásról” beszéltek, elismerve, hogy az elmúlt másfél év fényében nagyon nagy dilemma, hogy az LMP mit tehet, kikkel foghat össze az Orbán-kormány leváltására, mert így 2014-ben mégiscsak összefogási kényszer lesz. „Egyértelművé kell tenni minden szavazó számára, hogy mi olyan ajánlatot teszünk, ami nem fogja rehabilitálni a 2010 előtti állapotokat” – mondta a honlap szerint az egyik felszólaló.
A párt honlapján olvasható tudósítás nem tér ki arra, a küldöttek beszéltek-e arról, hogy mely pártokkal, mozgalmakkal akar együttműködni a jövőben az LMP, hogyan képzelik el az együttműködést, kötnek-e választási szövetséget 2014-ben. A folyosón elcsípett beszélgetésekből viszont kiderült, hogy küldöttek éles vitát folytathatnak ezekről a kérdésekről is, és többen a teremből kijőve „fordulatot” emlegettek – bár az nem derült ki, pontosan mire mondták ezt.

„Amikor megalapítottuk az LMP-t, volt egy álmom, amit leírtunk az Alapító Nyilatkozatban. Erről az álomról bebizonyosodott, hogy ebben nem lehet partner sem a magyarországi baloldal, sem a magyarországi jobboldal. Ez a vízió tehát ellenfele valamennyi mai parlamenti párt által kínált alternatívának. A kérdés, hogy az LMP hatékonyan meg tudja-e jeleníteni a vízióját” – mondta Jávor Benedek, az LMP egyik alapítója a párt honlapja szerint a kongresszuson.
A parlamenti képviselő szerint „ha hatalomban tartjuk az Orbán-rezsimet, akkor hatalomban tartjuk az elmúlt 20-22 évet. Arra kell törekednünk, hogy önálló pólusként megdöntsük az Orbán rezsimet”.
Schiffer utódjáról vasárnap döntenek
A kongresszuson a küldöttek az LMP stratégiájának elfogadása után a szervezet átalakításáról, a Kaufer Virág lemondása miatt megüresedett parlamenti mandátum betöltéséről (a posztra Hajdu Mária és a végül megválasztott Szél Bernadett aspirált) és a párt 2012-es költségvetéséről döntenek.
Vasárnap szavaznak a Schiffer András lemondása miatt megüresedett frakcióvezetői poszt betöltéséről is. Schiffer már jelezte, hogy a lemondása végleges, ahogy Karácsony Gergely is úgy nyilatkozott, hogy nem vállalja a jelölést. A frakció vasárnap reggel nevezi meg a jelölteket – a képviselők több személyt is jelölhetnek maguk közül titkos szavazással, de csak a szavazatok 50 százalékát megszerző képviselő lehet jelölt –, akik közül a küldöttek választják ki az új frakcióvezetőt (erre a tisztségre végül Jávor Benedeket választották meg – a szerk.).