szerző:
Vajna Tamás
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Állategészségügyi kérdésekben hozott egyszemélyi döntést a szociálpolitikus végzettségű Tarnai Richárd. A Pest Megyei Kormányhivatal vezetőjének lépését a párt egyik helyi alapítója bánja.

Az év elején felállított megyei kormányhivatalok az úgynevezett egyablakos ügyintézést lettek volna hivatottak szolgálni – de egyszersmind a politikai kézi vezérlést is lehetővé teszik. A kuncsafti oldalon végrehajtott egyszerűsítés a korábban közvetlenül az illetékes minisztériumokhoz tartozó szakizgatási szervek bekebelezésével járt. A kormányhivatalok élére kinevezett kormánymegbízottak egy személyben illetékesek a talaj- és a fogyasztóvédelmi, a gyám- és a földhivatali ügyekben, ők felelősek a kulturális örökségért, de alájuk tartozik az építés- és az állategészségügy is. A Pest Megyei Kormányhivatal vezetője – a hvg.hu birtokában lévő dokumentum szerint – élt is a hatalmával.

A politikai karrierjét Barsiné Pataky Etelka személyi titkáraként kezdő, majd Harrach Péter szociális és családügyi miniszteri kabinetjét erősítő, Fidesz-színekben jelenleg is országgyűlési képviselősködő, szociálpolitikus-jogász végzettségű Tarnai Richárd állatorvosi kérdésben hozott verdiktet. Január 30-án kelt levelében nem járult hozzá ahhoz, hogy az alá tartozó Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság szerződést kössön Dobos Attila váci állatorvossal.

Tarnai Richárd
varosatyak.hu

Fűnyíró, elv

Dacára annak, hogy az igazgatóság már megadta Dobosnak azt az úgynevezett jogosult állatorvosi engedélyt, amellyel egy 2006-os kormányrendelet szerint bizonyos hatósági feladatokat elláthat. (Például mintavétellel ellenőrzi a kisebb vágóhidakat, dokumentálva kontrollálja a hizlaldák vagy más állattartótelepek egészségügyi viszonyait, vagy kiállítja a szállításhoz szükséges papírokat, és mindeközben tartja a kapcsolatot a hatósággal.)

„2011 tavaszán személyesen Tarnai javasolt a kormányhivatal igazgató főállatorvosának, aztán ősszel már felmentett a váci kerületi főállatorvosi státuszomból, visszaminősítve hatósági állatorvossá, idén januárban pedig megszüntette a közszolgálati jogviszonyomat” – mondta a hvg.hu-nak Dobos.

A közszférára szabadított fűnyíró egyébként az év elején Pest megyében 15 élelmiszer-ellenőrzést is végző állatorvost penderített az utcára, köztük az utóbbi idők egyik legnagyobb élelmiszer-hamisítási botrányát, a 2008-as Szobi Szörp-ügyet kirobbantó Dobossal. (Ő és kollégái bukkantak rá arra a mintegy ezer tonna erjedt paradicsomsűrítményre és gyümölcsszirupra, amelyből a gyanújuk szerint a fogyasztókhoz is jókora mennyiség került. A szálak egészen az akkori pénzügyminiszter Veres János nyíregyházi érdekköréig vezettek. A bíróság végül „csupán” 60 millió forintra büntette a légyártókat.)

A hivatal nem válaszol

„Bár, mondhatni Fidesz-alapító vagyok, azt még megérteném, hogy sokat szereplő, csak a szakmaiságot szem előtt tartó főállatorvosként nem kellettem és én is beleestem a kötelezően előírt szórásba, de hogy a teljes egzisztenciámat tönkre akarják tenni, az már nekem is sok” – háborog Dobos. A jogosult állatorvosi titulus nélkül ugyanis nem szerződtetik az állattartótelepek. A jogosultság azt jelenti, hogy az ilyen „lódoktor” nemcsak gyógyítja, de le is papírozza a jószágokat – adminisztrációt és nem mellesleg a hatósági procedúrával járó többletköltséget spórolva a gazdáknak.

Dobos egyébiránt nem tud róla, hogy bármiféle politikai vagy gazdasági érdeket sértett volna. Ráadásul az ominózus 2006-os kormányrendelet ma is hatályos szövege szerint a jogosulti engedély kiadása után kötelező megkötni a szerződést. Ez azonban – fellebbezése ellenére – máig nem történt meg. A kormányhivatalnál kérdéseinkre azt válaszolta, az ügyben első fokú határozat született, amit megfelllebbeztek, a jogerős döntésig nem nyilatkoznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Klubrádió Itthon

Majtényi: "az ombudsmani hivatalból kormányhivatalt csinálnak"

Nem arról kellene vitatkozni, hogy milyen motivációi vannak Jóri Andrásnak, hanem arról, hogy igaza van-e abban, amit állít - mondta Majtényi László, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke. Mindezt annak kapcsán fejtette ki, hogy utóda, Jóri András adatvédelmi biztos nemrégiben bejelentette: beperli a kormányt, mert annak több tagja kétségbe vonta állítását, miszerint nem egyeztetett vele a kormány a szociális kérdőívek kiküldéséről és annak tartalmáról.

MTI Itthon

Navracsics: bővülnek a kormányhivatalok feladatkörei

A közigazgatási rendszer korszerűsítése nem csorbítja a megyei és a települési önkormányzatok eddigi önállóságát, nem jelent államosítást, hanem magasabb szintű partneri viszony kiépítését jelenti - közölte Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter pénteken Kecskeméten.