szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Magyar Akkreditációs Bizottság volt elnöke szerint a Semmelweis Egyetem szenátusi döntését bíróságon sem lehet megtámadni.

Csütörtök este jelentette be a Semmelweis Egyetem rektora, hogy a szenátus visszavonja Schmitt Pál doktori címét.

A döntés után Tulassay Tivadar rektornak elég egy levelet küldenie Schmitt Pálnak, amiben tájékoztatja arról, hogy az egyetem szenátusa megfosztotta őt a doktori címétől, ismertetnie a határozat indoklását, majd felszólítania, hogy a jövőben ne használja azt – mondta a hvg.hu-nak Bazsa György, a Magyar Akkreditációs Bizottság volt elnöke. A Debreceni Egyetem tanára szerint a helyzet teljesen egyértelmű: csakis az egyetem doktori tanácsa dönthet ilyen esetekben.

Schmitt Pált útban hazafelé, Frankfurtban érte a hír, stábja azt nyilatkozta, a határozat részletes ismeretében nyilatkoznak majd.

Az egyetem vezetése döntött: Schmitt Pál nem doktor többé
Fülöp Máté

„A magyar alkotmány világosan kimondja, hogy tudományos ügyekben a tudomány képviselői hivatottak dönteni, márpedig egy kisdoktori ide tartozik. Szerintem ebből a szempontból már a szenátus elé terjesztés is túlzás volt, hiszen csak a doktori tanács tisztán tudományos testület, a szenátusban már a hallgatók, az egyetemi gazdasági vezetés és mások is ott ülnek” – mondta. Kérdésünkre, hogy az egyetem vezetése miért továbbította a jelentést Réthelyi Miklósnak, Bazsa György csak annyit mondott, hogy „ez egy pingpongmeccs volt”. Két éve a Debreceni Egyetemen is önállóan döntött a doktori tanács, amikor napokkal az avatás előtt derült ki, hogy egy dolgozatban több oldal plágiumgyanús. Az érintettet – az ártatlanság vélelme alapján – kinevezték, majd jött a vizsgálat, amely bizonyította a plágiumot, így megfosztották a doktori címtől.

A kémikus professzor szerint bírósági úton sem lehet megtámadni az SE határozatát, amennyiben ez esetleg valakinek eszébe jutna. „A Magyar Tudományos Akadémia doktori szabályzata egyértelműen kimondja, hogy a tudományos fokozatokról szóló döntések nem számítanak közigazgatási eljárásnak, így bírói úton sem támadhatók” – mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Világ

Schmitt sorstársai: akik lemondtak, és akik nem

Plágiummal vádolt külföldi politikusokról szóló összeállítást tett közzé az MTVA Sajtó- és Fotóarchívuma néhány perccel azután, hogy Schmitt Pál államfőtől a Semmelweis Egyetem szenátusa elvette a kisdoktori címet.

hvg.hu Itthon

Lemondás esetén Schmitt minden juttatása megmarad

Minden juttatását, így a lakás- és autóhasználatot, valamint egy kétfős titkárságot is kap a jogszabályok szerint nem meghatározott időre Schmitt Pál, amennyiben a plágiumügy következményeit átgondolva lemond.

hvg.hu/MTI Itthon

Így tudta meg Schmitt, hogy elvették a doktoriját

A frankfurti repülőtér VIP-várójában kapta a hírt az államfő a Semmelweis Egyetem szenátusának döntéséről - derült ki a köztévé esti Híradójából. Az államfő hivatalában a beszámoló szerint szeretnék megismerni a döntés hivatalos indoklását, és ezután állnak a nyilvánosság elé, akár már pénteken.

MTI / hvg.hu Itthon

Budapesti KDNP: mondjanak le, akik eltussolták volna a Schmitt-ügyet

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) budapesti elnöke bocsánatkérésre vagy lemondásuk megfontolására szólítja fel azokat a politikusokat, akik az államfő kisdoktorija ügyében "az igazság kiderítése helyett abban ügyködtek, hogyan lehetne eltussolni ezt a botrányt". Szalma Botond közleményében a fővárosi elnökség nevében üdvözölte a Semmelweis Egyetem doktori tanácsának döntését Schmitt Pál doktorija ügyében.

hvg.hu Itthon

Megszólalt Orbán Schmittel kapcsolatban

„A magyar alaptörvény szerint a köztársasági elnök személye sérthetetlen, én pedig ehhez tartom magam” – ezt mondta Orbán Viktor a Petőfi Népének adott csütörtöki interjúban Kecskeméten, még a Semmelweis Egyetem rektorának esti bejelentése előtt.