szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idő előtt menesztették a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) tagjait március elején. Az új tagok felét a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma jelölte ki, ők bármikor indoklás nélkül visszahívhatók – számolt be a magyarnarancs.hu. Az előző és az új elnök beszélt arról, független maradhat-e ebben a formában a MAB.

Március 1-jén tartotta meg alakuló ülését az új Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB). A MAB új elnöke Balázs Ervin akadémikus lett, aki Bazsa Györgyöt váltotta a poszton.

A további új tagok felét (9 fő) a Nemzeti Erőforrás Minisztérium nevezte ki, és minden tagot azonnal, indoklás nélkül visszahívhat az őt delegáló szervezet. A MAB-ot a korábbi testület mandátumának lejárta előtt 11 hónappal oszlatták fel.

Bazsa György, a MAB volt elnöke, egykori szocialista képviselő, a Debreceni Egyetem korábbi rektora a magyarnarancs.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi plénum szakmaiságára nem lehet panasz, mert hozzáértő tudósok kerültek pozícióba, és valószínűleg ő maga is a korábbi alelnököt, Balázs Ervint javasolta volna utódjának. Szerinte nem az egyes személyekkel, hanem a jelölés módjával van a baj. Bazsa szerint nagy hiba volt kihagyni a testületből a jövendőbeli munkáltatók, tehát a kamarák képviselőit.

Az újjáalakult testületben három korábbi tag foglal helyet. É. Kiss Katalin nyelvészt, a Professzorok Batthyány Körének tagját a miniszter, Fodor György teológust a katolikus egyház jelölte. A harmadik újrázó a MAB új elnöke, Balázs Ervin akadémikus, az MTA képviseletében. A kertészmérnök és molekuláris biológus a magyarnarancs.hu-nak elmondta: még Bajnai Gordon miniszterelnök kinevezésével került a bizottságba. Ekkor csökkent a testület létszáma 29-ről 19-re, vélelmezhetően anyagi okokból – ami Balázs szerint a jelenleginél radikálisabb változás volt.

A bizottság átalakításának, a régi testület idő előtti menesztésének okairól nem tudott mit mondani, mindenesetre elődjének munkáját ő is elismeri. Az új elnök úgy tudja, Réthelyi a kinevezések előtt konzultált az MTA és a Rektori Konferencia elnökével, ami szerinte biztosította a tudományterületek kiegyensúlyozottságát.

Arra a felvetésre, hogy egy rendeletileg független testületnél visszatetsző lehet, ha a tagok felét a kormány delegálja, úgy reagált: Franciaországban és Spanyolországban maga a miniszter vezeti az ilyen szervezeteket, és nem tartja problémásnak, ha a jövőben „szorosabb együttműködés alakul ki az oktatási kormányzattal”.

A magyarnarancs.hu megkérdezte, nem adhat-e alkalmat nyomásgyakorlásra, hogy a tagokat bármikor vissza lehet hívni, az új vezető úgy reagált: „Nem tudom, szerkesztő úr milyen társadalomban él, de talán nem meglepő, ha azt mondom: a kormány akarata a világon mindenütt, minden területen érvényesülni tud és tudott.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!