szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Fidesznek köszönhetően megmarad a Jobbik borsodi frakciója a megyei közgyűlésben, ami az MSZP szerint újabb bizonyítéka annak, hogy a két párt kisegíti egymást. A közgyűlés volt fideszes vezetője szerint semmi nem áll a hátterében annak, hogy a testület a Jobbik számára kedvezően változtatta meg a szervezeti és működési szabályzatát.

A Jobbik borsodi belháborúja odáig vezetett, hogy a helyi frakcióból kilépett két megyei önkormányzati képviselő. A megyei közgyűlés szervezeti- és működési szabályzata (szmsz) értelmében legalább hat fővel működhet egy frakció, viszont a kilépéssel már csak öt jobbikos képviselő volt a közgyűlésben.

A Jobbik kérésére Mengyi Roland országgyűlési képviselő, a megyei közgyűlés fideszes elnöke olyan javaslatot terjesztett elő és fogadtatott el a június 28-i közgyűlésen, amely legkevesebb öt képviselőben határozta meg a frakcióalakítás résztvevőinek számát. Az ügy pikantériája, hogy az szmsz-t éppen 2010 októberében módosította a Fidesz úgy, hogy legalább hat képviselő alkothasson egy frakciót a 30 fősre csökkent testületben. Előtte – noha akkor 59 tagú volt a közgyűlés – még három képviselő is elegendő volt frakció alapításához.

Szövetségben?

Az MSZP szerint az szmsz módosítása is azt bizonyítja, hogy a Fidesz és a Jobbik kisegíti és segíti egymást. A közgyűlés szocialista frakcióvezetője, Lukács András sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az szmsz múlt heti módosítása „egy többfelvonásos színjáték csúcspontja volt". Mint mondta, a jelenlegi ciklusban a Jobbik olyan jelentős előterjesztéseket szavazott meg, amilyeneket ellenzéki pártok szerinte nem szoktak, példaként a költségvetési rendeletet és a zárszámadást említette. Lukács arról is beszélt, hogy a Jobbik 2012 elején támogatta az szmsz akkori módosítását is, szerinte azért, mert a Fidesz jóvoltából a három éppen akkor alakuló új bizottság egyikének elnöki, pénzzel járó tisztét ők kapták meg.

Ajándék a borsodi Fidesztől a Jobbiknak: egy frakció
Fazekas István

A hvg.hu-nak egyelőre nem sikerült elérnie Mengyi Rolandot, viszont a közgyűlés korábbi fideszes elnökét, Ódor Ferencet elértük. A Fidesz parlamenti képviselőjeként is tevékenykedő Ódor szerint az MSZP az szmsz módosításába csak belemagyarázza, hogy az a Jobbik–Fidesz-együttműködést bizonyítja. Mint mondta, egyszerűen csak annyi történt, hogy visszatértek a kilencvenes években született szmsz-hez, amely három képviselővel már lehetővé tette a frakcióalapítást. Arra a kérdésre, hogy ebben mi a logika, azt mondta: ha logikát akarunk keresni benne, akkor lehet, hogy nem találunk. Szerinte semmi nincs a döntés hátterében, ráadásul egy frakciónak nincsen jelentős többletjogosultsága.

Mengyi itt, Mengyi ott

Nyakó István szocialista képviselő szerint ugyanakkor ez az eset is jelzi: „Aki a Jobbikot támogatja, ne lepődjön meg, Orbán Viktort fogja a hatalomban tartani. Ha ugyanis a Fidesz kormányzásának folytatása 2014-ben azon múlik, hogy összeáll-e a Jobbikkal, akkor azt megteszi. Ettől pedig az Isten mentsen meg mindenkit" – mondta az Észak Online szerint a képviselő. Nyakó szerint különösen felháborító, hogy mindez egy nappal az után történik, hogy Orbán Viktor a korábban neki levelet író (és abban az antiszemitizmus hazai megnyilvánulásai, elsősorban a Jobbik miatt aggódó) amerikai kongresszusi képviselőknek azt válaszolta, mint "a szabadságharcosok örökösei", a Fidesz politikai közössége mindig fel fog lépni az emberi méltóságért.

Mint arról korábban beszámoltunk, a Jobbikon belül komoly csatározás zajlott Borsodban, a konfliktus Szegedi Csanád egykori országos alelnök és Endrésik Zsolt országgyűlési képviselő és helyi támogatói között zajlott. Az évek óta húzódó, több felvonásos háború végén Endrésik és köre „kirepült” a pártból, a Borsodban viszont informálisan amúgy is befolyásos Szegedi viszont megyei elnök lett. Mengyi Rolandról legutóbb megírtuk, hogy a nagy vihart kavart borsodi földpályázatokon korábbi kabinetfőnöke, Kanyok Attila jutott több száz hektár földhöz, egy olyan cég képviselőjeként, amely csak idén januárban vette fel tevékenységi körei közé az állattenyésztést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

A jobbikos "zsidóbotrány" háttere: a tanya, a fegyverek és a nagymama

A hvg.hu információi szerint közel két évet vártak a Szegedi Csanáddal szemben állók arra, hogy nyilvánosságra hozzák a jobbikos politikus zsidó származását igazoló dokumentumokat, amelyeket már korábban megszereztek. A dokumentumok egy olyan ember kezén is átmentek, akit a romagyilkosok utáni hajsza idején kapcsoltak le a rendőrök. Utóbbi kulcsfigura a jobbikosok és egykori jobbikosok borsodi háborújában.

MTI Itthon

Orbán zsidóbérencezésre panaszkodott Washingtonba küldött levelében

Az antiszemitizmus magyarországi központja egy olyan hírportál, amely a magyar kormány föllépése elől az Egyesült Államokba menekült, s onnan végzi gyalázatos tevékenységét – írta Orbán Viktor kormányfő a washingtoni kongresszusnak küldött válaszlevelében, amelyben arra kérte a címzetteket, hogy szüntessék meg az Amerikából támogatott antiszemita provokációt.