szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőri vezetőket is érintő korrupciós ügynek még nem ért végére az ügyészség, újabb eljárások várhatók - mondta a legfőbb ügyész az InfoRádió Aréna című műsorában. Polt Péter szerint a bíróságra került büntetőügyek mintegy 0,4 százaléka évült el évente.

További eljárások várhatóak a rendőri vezetőket is érintő korrupciós ügyben - mondta a legfőbb ügyész az InfoRádió Aréna című műsorában. Polt Péter ezzel kapcsolatban emlékeztetett, hogy még tart az adatok és információk feldolgozása.

A rendőrség szervezett bűnözés elleni szolgálatának másfél hónapja korrupció gyanújával letartóztatott két vezetőjétől az ügyben meggyanúsított V. Lászlón keresztül "kőkemény bűnügyi információk juthattak" Portik Tamáshoz - állítja hétfői számában a Népszabadság pontosan meg nem nevezett rendőrségi forrásokra hivatkozva. A lap szerint állítólag ezért nem mert a rendőrség korábban "hozzányúlni Portikhoz".

A Népszabadság több forrásból is úgy tudja, hogy az elmúlt hónapokban többen is terhelő vallomást tettek Portik Tamásra és társaira. Jóval több régi, megoldatlan üggyel hozták összefüggésbe a nevét, mint ahánnyal a Nemzeti Nyomozó Iroda meggyanúsította - tették hozzá.

Rendőri vezetők előzetes letartóztatásban
MTI / Lakatos Péter

Portik Tamás a nyomozás jelen állása szerint felbujtó volt két gyilkosságban.Az ügyészség utóbbi éveket érintő vizsgálatai szerint a bíróságra került büntetőügyek mintegy 0,4 százaléka évült el évente. A legfőbb ügyész hangsúlyozta: ez több száz vádlottat érintett. Lehet, hogy ez nem tűnik soknak, de több száz esetről van szó. "Szerintem egynek sem szabadna előfordulnia" - tette hozzá.

A 62 éves nyugdíjkorhatárra, valamint az arról várható alkotmánybírósági döntésre utalva azt mondta: többször is stratégiaváltásra volt szükség a kollégák pótlására, de a jövőben is meg tudják oldani a helyzetet, és az állampolgárok nem éreznek majd emiatt változást az ítélkezés színvonalában.

A legfőbb ügyész elmondta: eddig csökkent a bűncselekmények száma, a folyamat azonban tavaly megtorpant, és növekedésbe váltott át. Úgy vélekedett, meg kell várni a következő és az az utáni év adatait ahhoz, hogy lássuk: ez egy tényleges tendenciaváltás-e.

A regisztrált bűncselekmények számának növekedéséről szóló elmúlt évi adatokra utalva azt közölte: ez a felderítések hatékonyságának javulásával is magyarázható - kimondottan igaz ez szerinte a korrupciós bűncselekményekre, ahol ötven százalékos a növekedés.

Számottevően emelkedett a gyilkosságok száma is, ismerte el a legfőbb ügyész, de emlékeztetett, hogy nemzetközi összehasonlításban még így sem áll nagyon rosszul ezen a területen. Úgy vélekedett, hogy mind a jogalkalmazásnak, mind a jogalkotásnak nagyon komolyan kell venni ezt a problémát, és azonnal reagálni, ha úgy látjuk, hogy a gyilkosságok száma tényleges emelkedést mutat.

A gazdasági bűncselekmények száma megduplázódott a pénzügyi-gazdasági válság kezdete óta. Erről Polt Péter azt mondta: a legtöbb országban a válság minőségi és mennyiségi változást hozott e téren, és erre reagálni kell az ügyészségeknek. Méghozzá nem csupán szerkezeti változtatásokkal - például külön csoportok alakításával -, hanem a képzésben is fel kell nőni a feladathoz. Polt Péter szerint ez nálunk sikeres volt, az igen bonyolult bűncselekményeket jobb hatásfokkal derítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!