szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A budapesti Vidámpark november 4-i végleges bezárását javasolja az az előterjesztés, amelyről jövő héten tárgyal majd a Fővárosi Közgyűlés – írta a Népszabadság. A Vidámpark 55 dolgozójának a terv szerint október végével mondanának fel, az üzemeltető cég felszámolása pedig 490 milliós készpénzkiadással járna. A területet a szomszédos állatkert venné át.

Végleg bezárna a Vidámpark, a dolgozóknak október 31-ével mondanának fel – közölte a Népszabadság Bagdy Gábor pénzügyi főpolgármester-helyettes javaslatára hivatkozva, amelyről jövő héten tárgyal a Fővárosi Közgyűlés.

Fazekas István

Az előterjesztés szerint a a játékok november 4-ig üzemelnének, a végkielégítések költsége százmillió forint, a Vidámpark meglévő hitele pedig további 200 milliót vinne el. A Budapest Vidám Park Zrt. felszámolása összesen 490 millió forint készpénzkiadással járna – írta a lap.

A területet az év végével a szomszédban működő Fővárosi Állat- és Növénykert venné át. Mivel az állatkert csupán a Dzsungel Mesepark játékaira tart igényt, a többit eladja a főváros. A bevételt 100-250 millióra becsüli az önkormányzat, a megmaradt tárgyak és a terület őrzéséről pedig januártól az állatkertnek kell gondoskodnia.

A Városligetben található két szabadidős intézmény, az állatkert és a Vidámpark fejlesztése hosszú évektizedek óta megoldatlan kérdés – idézi fel a Népszabadság. Többféle terv is készült, amelyek közül a két létesítmény összevonásának koncepciója vált leginkább ismertté.

Csakhogy a tulajdonosi döntések és a gazdasági válság teljesen eltérő fejlődési irányt szabtak a két cégnek. Míg az állatkert uniós pályázatok és fővárosi támogatások révén jelentős fejlesztéseket tudott megvalósítani, és részben ennek következményeként jelentős árbevételt tudott elkönyvelni, a Vidámpark végletesen lemaradt a budapestiek kegyeiért folytatott versenyben – tette hozzá a beszámoló.

Az elmúlt években a Vidámpark a korábbi szolgáltatási szintet is csak korlátozott mértékben tudta biztosítani, ráadásul míg az állatkert látogatóinak száma az elmúlt években évi egymillió fő volt, a Vidámparkra alig háromszázezren kiváncsiak – olvasható az előterjesztésben.

A Vidámpark helyzetét tovább nehezítette, hogy nyitva tartása csak néhány hónapban gazdaságos. Az árak tovább nem növelhetőek, a társaság menedzsmentje minden létező tartalékot kiaknázott, további megtakarításra nem lát lehetőséget. A jelenlegi feltételek mellett a cégnek évente 50-150 millió forint fővárosi működési támogatásra lenne szüksége a fennmaradáshoz – írta a Népszabadság.

Fazekas István

Az új városvezetés 2010-ben úgy döntött, hogy az 1,1 milliárd forint készpénzkiadást eredményező azonnali bezárás helyett fenntartja a működést még egy-két évig, miközben a határozott idejű bérleti szerződésekből származó kötelezettségeket folyamatosan csökkenti. Az idei évre így 300-400 millió forinttal kedvezőbb pénzügyi pozíciót sikerült elérni. Két év alatt összesen 360 millió forint támogatást kapott a Vidámpark a fővárostól.

Tüttő Kata, az MSZP képviselője azonban azt mondta, a Vidámpark nem pénzügyi okokból zár be. Szerinte a valódi ok a terület átadása az állatkertnek. A Budapesti Vidám Park Zrt. jövő évi üzleti tervében 50-100 millió forintos hiány szerepel, ennyit kellene a fővárosi önkormányzatnak beletennie a cégbe ahhoz, hogy a Vidámpark jövőre is kinyithasson.

A főváros ehelyett bezáratja 490 millió forintos költséggel, miközben tudható, hogy az állatkertnek nincsenek saját forrásai az új terület kialakítására, így az akár évekig üresen állhat – tette hozzá a lap a képviselőre hivatkozva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!