szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az eddigi egy helyett három főpolgármester-helyettes felügyeli a jövőben a Budapesti Közlekedési Központot (BKK), György István mellett Bagdy Gábor és Szeneczey Balázs is foglalkozik majd a közlekedési központ ügyeivel - mondta Tarlós István hétfőn, a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli ülése után.

A főváros és a BKK közötti feladatellátási szerződést is módosíthatják, ennek előkészítésére felkérte György Istvánt. Indoklása szerint a jelenlegi szerződés "értelmezgetésekre" adhat lehetőséget.

A BKK és a BKV busztenderével kapcsolatos előterjesztés szavazásában a főpolgármester nem vett részt, ezt újságírói kérdésre válaszolva azzal magyarázta, hogy sem a város, sem a BKV jövő évi költségvetése nem garantált, ezért nem tudta megszavazni. Hozzátette, arra kéri az Országgyűlésben is jelen lévő közgyűlési képviselőket, hogy hatékonyabban lobbizzanak a főváros érdekében, mert az eddigi eredmények "szerények" voltak.

Szintén kérdésre válaszolva Tarlós István jelezte, tanulmányt készítenek arról, hogyan lehet a magyar buszgyártás kapacitásait és a járműcseréket összehangolni, és ezt Orbán Viktor miniszterelnökhöz is eljuttatják.

A BKV-nak nyújtandó állami támogatásokról azt mondta Tarlós István, hogy csütörtökön folytatódnak a megbeszélések, ezekkel kapcsolatban bizakodó, de "nem egészen nyugodt", és reméli, ebben a hónapban kormányülésen döntés születhet a kérdésben.

A Fővárosi Közgyűlés hétfői rendkívüli ülésén a Budapesti Közlekedési Központ és a Budapesti Közlekedési Vállalat Zrt. igazgatóságára bízta, milyen döntést hoz a busztenderrel kapcsolatban.

A határozat szerint a közgyűlés kijelenti: elkötelezett a közösségi közlekedési rendszer fejlesztése, valamint az új buszüzemeltetési modell mellett, és minden olyan keretfeltétel adott, amelynek alapján a busztender eredményhirdetésével kapcsolatban a BKK és a BKV Zrt. igazgatósága saját hatáskörében képes meghozni a megfelelő döntést.

Teljesen ellehetetlenül a BKV működése, ha a közlekedési vállalat eredményt hirdet a 150 busz kiszervezéséről szóló tenderén - figyelmeztette korábbi levelében Várszegi Gyula igazgatósági elnök Tarlós István főpolgármestert. A Figyelő Online birtokába jutott levél szerint a 75 csuklós és a 75 szóló busz 8 évre történő kiszervezése nagyjából évi 3-3,5 milliárd forintos pluszköltséggel terhelné meg a BKV büdzséjét.

Tarlós, értesülve a magas költségekről kemény hangú levelet írt Vitézy Dávidnak. "Ne keressen formális kibúvókat, mert az önkormányzat költségvetési biztonságán túl Önnek is érdeke, hogy felelőtlen, értelmezéseken alapuló, komoly mértékű kötelezettségvállalások ne történjenek" - olvasható a Figyelő Online-on megjelent levélben.

Az új buszüzemeltetési modellel kapcsolatos tenderen a VT-Transman adott be ajánlatot 75 szóló és 75 csuklós Mercedes Citaro busszal. A BKK és a BKV igazgatósága október elején úgy döntött, eredményesnek minősíti az eljárást, Várszegi Gyula, a BKV igazgatóságának elnöke ugyanakkor Tarlós Istvánnak küldött levelében azt írta: a 3-3,5 milliárdos többletköltség ellehetetleníti a BKV-t.

Ezért a főpolgármester a közgyűlés döntésére bízta a kérdést, a testület most visszautalta azt az igazgatóságokhoz. A tenderen várhatóan kedden hirdetnek eredményt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!