A GDP-hez viszonyítva a szociális kiadások aránya Magyarországon az európai átlag alatt van. Nemcsak a legutóbbi Matolcsy-csomagot dicsérő szakértők, hanem a kormányban is nagyon kevesen tudják, mit jelent a szegénység, „és aki tudja, például Balog Zoltán, aki közelről ismeri ezt a világot, átalakult” – fogalmazott Ferge Zsuzsa, az MTA rendes tagja.
A szociológus úgy látja: ma már mindenki leveszi a kezét a szegényekről, akik már nem tartoznak a társadalmi közösséghez. A magyar kereszténydemokrácia elképesztően távol van a nyugati kereszténydemokrácia elveitől és gyakorlatától – jegyezte meg.
Szerinte a társadalom csoportjai között akkor lesz interakció, ha a feszültségek így vagy úgy a tettlegességig fajulnak. Ha túl nagyok lesznek a társadalmi szakadékok, polgárháború várható, vagy a demokrácia összeomlása, „egyszer szembekerülünk azokkal, akiket ma nem akarunk látni sem”.
Olyan gettósodás zajlik, ami eddig nem volt, tudatos erőfeszítések történnek a városokban, hogy megszabaduljanak a cigányoktól és a szegényektől. A koldusok kitiltása a közterületről szintén arról szól, hogy nem akarjuk látni őket – mondta a szociológus.
Ferge Zsuzsa az interjúban beszélt arról is, hogy itthon körülbelül 300 ezer olyan ember van, aki nem foglalkoztatott és semmilyen ellátást nem kap, nem tudni, miből élnek. Könnyű azt mondani, hogy a feketegazdaságból, de a feketegazdaság lehetőségei leszűkültek – tette hozzá.