szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több ponton módosítaná a köznevelési intézmények állami fenntartásba vételéről szóló törvényjavaslatot a fideszes Pokorni Zoltán vezette oktatási bizottság, amely az átadás-átvételben érintett dolgozók, valamint az ingó- és ingatlanvagyon átadása tekintetében is pontosítaná az oktatási államtitkárság eredeti elképzeléseit.

Múlt héten már közel száz kormánypárti képviselői módosító javaslat érkezett az átadás-átvételről szóló törvényjavaslathoz, amelyek közül többet a csütörtökön benyújtott mintegy 30 bizottság módosító javaslatba is beépítettek. 

Az oktatási bizottság javasolja többek között, hogy ne jövő január 1-jéhez kössék az önkormányzati alkalmazottak átadását előkészítő lépéseket, hanem az állami intézményfenntartó központ először közölje, hogy milyen funkcionális feladatokat fog ellátni, milyen képesítési előírások mellett, a települési önkormányzatnak pedig csak e közléstől számított 15 napon belül kelljen megneveznie azokat az alkalmazottakat, akik a megjelölt feladatokra jelentkeznek.

Az indokolás szerint méltányos, hogy az önkormányzat akkor ajánlja fel alkalmazottainak a munkahelyváltás lehetőségét, ha már tudottá vált, milyen elvárásoknak kell megfelelniük. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az önkormányzatoknál a köznevelési alapfeladatok ellátásával összefüggésben alkalmazott munkavállalók gyakran más —  szociális, egészségügyi, kulturális, sport, ifjúsági — feladatokat is ellátnak egyidejűleg, kötelező átadásukkal így az önkormányzati feladatellátás kerülne veszélybe.

Pokorni Zoltán felszólalása a köznevelés helyzetéről tartott vitanapon
MTI / Földi Imre

A bizottsági módosító javaslatokban rögzítenék, hogy biztosítsanak átmeneti időt azoknak a dolgozóknak a továbbfoglalkoztatására, akik a képesítés megszerzése érdekében tanulmányokat folytatnak, illetve vállalják annak haladéktalan megkezdését, valamint rendeznék az óraadó tanárok helyzetét is, garantálva az ő szerződéseik továbbélését is.

Kormánypárti indítványokat integrálva az oktatási bizottság kezdeményezi, hogy az állami intézményfenntartói központ állományába a pedagógusok mellett, a pedagógiai szakértők és pedagógiai előadói munkakörben dolgozók, valamint a más alapfeladat ellátására létesített munkakörben foglalkoztatott közalkalmazottak is átkerüljenek.

Rögzítenék továbbá, hogy az önkormányzat tanítási időn kívül külön megállapodás alapján használhatná az iskola épületét, mert amint az indoklásban rámutatnak, a kisebb településeken számos esetben a köznevelési intézmény épülete az egyetlen olyan hely, ahol például közösségi vagy önkormányzati rendezvényeket lehet tartani.

Egy másik módosító javaslat a következő tanévtől tenné lehetővé a gimnáziumok tekintetében, hogy azok működtetését a szakképző intézményegységtől különválasztva a települési önkormányzat működtesse.

Az átvett vagyonelemekkel kapcsolatban is javasol változtatásokat az oktatási bizottság: így rögzítenék, hogy az önkormányzat jogosult figyelemmel kísérni tulajdonának állapotát és mennyiségét, így a központnak leltárt kell készítenie és azt meg kell küldenie a tulajdonos településnek. 

Pontosítanák az önkormányzati ingó- és ingatlan vagyon átadásának feltételeit is, eszerint az átadott feladatokhoz igazodó mértékben kerülhetnek ezek a vagyonelemek a központ használatába. A javaslat biztosítaná, hogy a más településről átjáró gyermekek után az önkormányzat megkapja a működési támogatást.

Pontosítanák a gyerekek iskolába szállítási költségeinek megosztását is, eszerint a 2012/2013-as tanévben a központot terhelnék a járművek utaztatással összefüggő költségei, az önkormányzat pedig, amennyiben a szállító járműről maga gondoskodott, annak használatát a tanév végéig biztosítaná.

A bizottság a kollégiumok teljes állami kézbe adásának lehetőségét is javasolja arra hivatkozva, hogy a kollégiumok fenntartása nem érdeke valamennyi települési önkormányzatnak, illetve társulásaiknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!