szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyílt levelet írt Orbán Viktornak a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Hallgatói Önkormányzata, amelyben a felsőoktatási átalakításokkal kapcsolatban hat pontban fogalmazták meg elvárásaikat a kormánnyal szemben.

Orbánt hívták, de Balogtól kaptak időpontot
Korábban a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) meghívta Orbán Viktort szerdára a Műegyetemre, a felsőoktatási intézkedések ellen tervezett tiltakozó hallgatói rendezvényre. A HÖOK azt kérte, hogy a miniszterelnök ott mondja el a Fidesz és a személyes "véleményváltozásának okát", valamint a 2008-as népszavazáskor kinyilvánított álláspontjukhoz való jelenlegi viszonyukat. Orbán válaszlevelében azt írta, döntéseikkel semmilyen meglepetést sem okoztak. "Bizonyára emlékszik rá, hogy az akkor parlamenti vita alatt álló felsőoktatási törvényről szóló megbeszélésünkön részletekbe menően mutattam be önöknek a felsőoktatás több lépcsőben történő átalakításának tervét. A rektori konferencia is megtisztelt azzal bennünket, hogy a felsőoktatás átalakításáról érdemi egyeztetésekbe bocsátkozott" – írta levelében a miniszterelnök, aki a szakmai egyeztetésekkel Balog Zoltán miniszterhez irányította a diákokat. Később a HÖOK azt közölte, nem megy el a miniszter által kezdeményezett egyeztetésre.

Közzétette a budapesti Műegyetem azt a nyílt levelet, amelyet a hallgatói önkormányzat vezetője, Kovács András a kormányfőnek címzett. Ebben hat pontban fogalmazta meg, hogy mit vár az egyetem a kormánytól a felsőoktatás átalakítási terveivel kapcsolatban.

A Műegyetemen a levél szerint először is elengedhetetlenek tartják, hogy a kormány "tiszteljen meg bennünket érdemi válaszával, hiszen Miniszterelnöke felelős politikusként választási kampányában is gyakran hangsúlyozta a nemzeti konzultáció jelentőségét".

A kabinetnek vizsgálatokkal, kutatásokkal, hatástanulmányokkal kell alátámasztania a felsőoktatást érintő változások irányának társadalmi hozadékát, illetve teret kell adnia a nyilvános egyeztetésnek, hogy minden szereplő megfelelően artikulálhassa véleményét – áll a levélben.

Ezen kívül a Műegyetem hallgatói szerint a kormánynak szakmai alapokon, minőségi szempontok szerinti intézményirányítást és finanszírozást kell létrehoznia, illetve kezdeményeznie és támogatnia kell az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) megalakítását a Magyar Rektori Konferencia, a hallgatók, a gazdasági szereplők és a média összefogásával.

A kormány "törekedjen arra, hogy a probléma megoldása ne tandíj- és létszámkérdésként, hanem a magyar oktatás versenyképes finanszírozhatóságának feltételeként jelenjen meg!" - írta Kovács András az utolsó pontban.

"A jövő nemzedékének és Magyarországnak együttes érdeke, hogy a tudás társadalmát közösen építsük. Égető társadalompolitikai kérdés, hogy a strukturális átalakításokat milyen érzékenységgel vezeti be a Kormány. Tegyünk pontot a felsőoktatás körüli heves vitákra, a hallgatóság indulatos ellenállására és tisztázzuk az elmúlt időszak félreértéseit! Az egyeztetési hajlandóság kétoldalú, emiatt fordulnak Önhöz a kiváló gazdálkodásról, patinás múltról és eredményes kutatásokról híres intézmény, a Műegyetem polgárai, nemcsak saját, hanem az ország diákjai, fiataljai érdekében is" - írta az elnök a levélben.

"Úgy gondoljuk, ha mi is csak tiltakozunk, a jelenlegi helyzet nem fog megváltozni. Nyílt társadalmi párbeszéd kialakítását és közös megoldáskeresést javaslunk egyetemi hallgatók, intézményi képviselők, oktatók és független gazdasági szakértők bevonásával" - tette hozzá. "Szeretnénk Önnel és Kormányával együtt dolgozni a magyar felsőoktatás versenyképes finanszírozhatóságának ügyén, hiszen a konszenzus mindannyiunk közös érdeke. Célunk, hogy az érintettek ne csak a keretszámok, a tandíjmentesség vagy a hallgatói szerződések intézményének problémájaként kezeljék a kérdést!

A hallgatói önkormányzat szerint a közös cél eléréséhez kulcsfontosságú az érintettek bevonása, a felsőoktatási reform problématerének feltárása és a lehetséges megoldások felvetése. "Hatékony társadalmi diskurzust szorgalmazunk, amely elősegíti egy életképes reformstratégia kidolgozását! Legyen nyilvános, hogy mi a probléma valódi oka, hogy az érintettek ne csak a bőrükön érezzék, hanem értsék is a kormány megoldásért tett intézkedéseit" - szól a levél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!