Fukuyama: Magyarország csalódást okozott

Magyarország a gyors demokratikus átmenet modellje volt 1989-ben, azóta azonban csalódni kellett benne - mondta Francis Fukuyama világhírű filozófus és politológus a Figyelőnek adott interjújában.

  • hvg.hu hvg.hu
Fukuyama: Magyarország csalódást okozott

Francis Fukuyama amerikai politológus a Figyelőnek adott interjújában kifejtette, mivel Magyarország a stabil demokráciába és a tőkés piacgazdaságba való gyors átmenet modellje volt Kelet-Európában, ezért meglepetésként és csalódásként érte, amikor úgy látta, az ország letér a demokratikus gyakorlat útjáról. "Kelet-Európa más országaival szemben őszintén szólva alacsonyabb várakozásokat tápláltunk, mint Magyarországgal szemben" - mondta Fukuyama.

A világhírű filozófus elmondta, az Orbán-kormány alkotmányozásában nem az zavarta, hogy parlamenti többségével megváltoztatta az alkotmányt, hanem "az a mód, ahogyan a Fidesz ezt véghezvitte". Mint mondta, egy alkotmánynak nagyon erős konszenzust kellene tükröznie, ám ez elmaradt.

Fukuyama azt mondta, nagyon reméli, hogy hosszú távon majd sor kerül valamilyen erőfeszítésre a magyar társadalmon belüli konszenzus kialakítására, a legzavaróbb ugyanis az ellenséges hangulat, a bizalmatlanság és a politikai rendszer polarizálódása.

Azzal kapcsolatban, hogy visszafejlődhet-e a demokrácia, Fukuyama kifejtette, semmi nem szavatolja, hogy ne lehetne visszafordítani a dolgokat, a politika mindig hanyatlásnak indulhat. "Az európai demokráciát jelentős veszély fenyegeti" - mondta.

Az európai válságjelenségekről a filozófus azt mondta, szerinte a krízisnek még nincs vége, de minél tovább tart, annál nagyobb kárt okozhat. "A kérdés csak az, hogy időközben mekkora kárt tud okozni a populista érzelmek szítása." Mind mondta, szerinte a modern jóléti állammal komoly gondok vannak, az érvényes "társadalmi szerződés" pedig fenntarthatatlan, mert a jóléti rendszerek más körülmények között alakultak ki, amelyek mára megváltoztak.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.