szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ezrek vettek részt a Milla - Azért a víz az úr elnevezésű demonstrációján, amelyet eredetileg március 15-re terveztek, de a rendkívüli időjárás miatt vasárnap délutánra halasztottak. TGM szerint a következő választásokat bojkottálni kellene, népszavazásokat és sztrájkokat kellene szervezni. Majtényi László szerint Magyarország korszakhatárhoz érkezett.

Kormányellenes transzparensekkel, Milla feliratú táblákkal, magyar zászlókkal, DK-s és MSZP-s táblákkal a kezükben érkeztek a tüntetők a Milla demonstrációjára, a Kálvin térre. A tömegben feltűnt Bajnai Gordon is, helyszíni tudósítónk szerint meglehetősen nagy a rendőri készültség. A szervezők aláírást gyűjtenek, hogy az EU-ban legyen egységes médiaszabályozás. A tüntetők kb. ötezren lehettek, egészen a Lónyai utcáig állt a sor.

Bajnai Gordon a tömegben
Fülöp Máté

A Diktátor beszédével kezdődött meg a tüntetés, a Pinochet jelmezben lévő színész cinikus beszédében olyanokat mondott, mint a diktatúra ápol és eltakar.

A Nők Lázadása Csoport nevében felszólaló 12 pontot olvasott fel, amelyben többek között követelte az abortusz ellenes plakátok eltávolítását, a nők munkahelyi védelmét a várandós asszonyoknak, több bölcsődét és óvodát, illetve a jogállam visszaállítását.

Fülöp Máté

Az aluljáró mindenkié - mondta beszédében a Börtön helyett lakhatást elnevezésű csoport aktivistája, aki szintén 12 követelést olvasott fel. Többek között azt, hogy ne zaklassák a hajléktalanokat, a rendőrök ne a bőrszín miatt igazoltassanak. A csoport követeli, hogy a devizahitelek összegét állítsák vissza a szerződésben szereplő eredeti összegre, legyenek újra olcsó bérlakások, munkásszállók, töröljék el a közmunkakényszert, "alanyi jogon járó alapjövedelmet, akinek nem jut munka, az is egyék" - zárta beszédét.

TGM: bojkott és sztrájk kell

"Azt mondja egy felirat az ELTE Bölcsészettudományi karán, zsidók, az egyetem a miénk. Erre azt válaszolom: kedves nyilasok, az egyetem mindenkié, üdvözlettel, a magyar baloldal" - kezdte felszólalását TGM. Szerinte Áder azzal, hogy azt mondta, jogi kötelessége aláírni az alkotmánymódosítást, felvet egy érdekes kérdést: mi van akkor, ha valakinek a jogi kényszer és az ízlésbeli kérdése nem egyeztethető össze. "Tessék lemondani", jöjjön ide, csatlakozzon hozzánk - üzente az államfőnek.

Tamás Gáspár Miklós beszéde közben
Fülöp Máté

Mint TGM mondta, a demokratikus ellenzéki pártoknak ott kellene hagyniuk az Országházat, "csatlakozzatok a civilekhez, gyertek ki az utcára. Ebben az Országházban nincs mit keresnetek" - mondta. Szerinte a határontúliakra csak azért van szüksége a kormánynak, hogy előállítsák a kékcédulák tízezreit. "Kisebbségi magyarok, ne szavazzatok!" - mondta.

A magyarországi magyaroknak pedig szerinte bojkottálnia kellene a következő választást, aminek eredményét előre megírták, mert "a mi részvételünkkel legitimálják Orbán 4-8-12-16 esztendejét". TGM szerint inkább alternatív megoldásokat kell találni: népbizottságok felállítását javasolja, sztrájkokat, népszavazásokat, erőszakmentes tüntetéseket javasolt. "Bátornak lenni nem szégyen, bátornak lenni érdemes - zárta beszédét.

Majtényi László
Fülöp Máté

Majtényi: tervezzük újra az országunkat

Setét Jenő polgárjogii aktivista a romákat ért inzultusokról és a közmunkaprogramról beszélt. "Annyira vagyok cigány, mint amennyire magyar vagyok, és annyira vagyok magyar, mint amennyire cigány" - zárta beszédét.

Már készül az alaptörvény ötödik módosítása, a hírek szerint az lesz benne, nem ismerjük el a havazást és a rossz időt sem - mondta Majtényi László alkotmányjogász, volt adatvédelmi biztos. Mint mondta, mást se hallunk évek óta, csak hogy a magyarokat nem érdekli az alkotmány. Pedig 1848-ban mind a 12 pont alkotmányos követelést fogalmazott meg. Most mi is ezt kérjük - tette hozzá.

"Húsz eszteneig nem ismertük a diktatúrát, Magyarország ma még nem diktatúra, de dikt" - közölte. Majtényi szerint nem olyan országot akarunk, ahol két pénzeszsák mondhatja meg, a szülők hova irathatják be a gyerekeiket, ahol "hülye nácikat tüntetnek ki". Tervezzük újra az országunkat - mondta, hozzátéve, hogy az alkotmányos baloldalnak és az alkotmányos jobboldalnak közösen kellene megalkotnia az alkotmányt.

Félek attól, mi lesz, ha nem vesznek fel egyetemre, ha nem vesznek fel államira, ha a tanári fizetésemből kell majd eltartani a gyerekeimet, és közben vissza kell fizetnem a tandíjamat is - mondta Drahos Viki gimnazista. "Nem kussolok, hanem kiáltok, nem várok, hanem teszek azért, hogy elmúljon a vész".

Őt követte Mendrey László, a PDSZ elnöke, aki azt mondta, az oktatást egy fenekestől felforgató államtitkár irányítja. Szerinte az új tanrend és tanóraszámítás miatt sok tanár fogja elveszíteni a munkáját.

Fülöp Máté

"Janó, szerinted Kölcsey aláírta volna?" - tette fel a kérdést az alaptörvény-módosításra utalva Molnár Péter, a Fidesz egykori alapítója, aki Ádernek címezte beszédét.

Pénteken ment az Egy magyar nábob, mint negyven éve - mondta Schilling Árpád rendező arra utalva, hogy a közmédia március 15-én a híradások helyett az ünnepi műsort adta. Beszélt arról is, hogy Balog Zoltán kitüntette Szaniszló Ferencet és a Kárpátia együttes egy tagját. "Négyszer tud alaptörvény módosítani, de egyszer a nácit visszahívni nem". Azt javasolta, hogy minden jóérzésű jobboldalinak el kellene határolódnia Szaniszlótól és Balogtól.  

Szerinte a szakma, a színházi szakma felelőssége az, hogy Vidnyánszky Attila végigdorbézolta az elmúlt három évet. Szerinte a szakmáknak kellene összefogniuk, megírni a programot, a "civileknek kellene megcsinálni ezt az országot".

A rendezvény végül a Kistehén zenekar koncertjével zárult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!