szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság felkérésére a levegőből, úgynevezett távérzékeléssel mérik fel az áradó folyókat, az ártereket Zalában a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola szakértői - közölte az intézmény kutatási rektorhelyettese.

Azért esett a választás a főiskolára, mert az intézmény keretein belül működik az ENSZ 12 regionális távérzékelési hivatalának egyike, így a legmodernebb légi és műholdas vizsgálati módszerek, kamerák és szenzorok állnak a rendelkezésükre - mondta Bíró Tibor.

A regionális ENSZ-hivatalnak éppen az árvízi helyzetek felmérése és térképezése az egyik legfontosabb feladata. A módszereket elsősorban a fejlődő országokban alkalmazzák, ám ebben az esetben Magyarországon vetik be a csúcstechnológiát - tette hozzá.

A rektorhelyettes szerint a felmérés nemcsak operatív, hanem megelőzési célokat is szolgál. A repülőgépbe szerelt lézeres berendezés rendkívül nagy részletességgel (250 ezer impulzus másodpercenként) méri fel az áradó víz útvonalát meghatározó terepfelszínt.

Az úgynevezett orthokamerával infraközeli felvételeket is előállítanak, melyek kifejezetten a vízzel borított területek felmérésére alkalmasak. A légi felméréssel a kritikus töltésszakaszokat jelző szivárgó, valamint fakadó vizek helyzete is megállapítható - mondta Bíró Tibor.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!