szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Összesen százhúsz izraeli katona érkezett Magyarországra nem sokkal a 2006. október 23-i összecsapások előtt, hogy "rutin terrorelhárítási gyakorlatokat végezzen" – ez derül ki egy amerikai hírszerzési cég elemzőinek levelezéséből, amelyet a WikiLeaks közölt. Az üzenetek írói egy olyan elméletet állítottak fel, amely érinti a brókerbotrányt, egy szíriai férfi megölését, valamint Gyurcsány Ferencet is. A volt miniszterelnök úgy reagált: ekkora marhaságot már rég olvasott.

A WikiLeaks 2012-ben kezdte a stratforos e-mailek publikálását. A Stratfor egy hírszerzésre szakosodott austini cég, 1996-ban alapították, és sokak szerint az amerikai titkosszolgálatok legfontosabb alvállalkozója.

A társaság munkatársai a csütörtökön nyilvánosságra hozott levelezésben azt találgatják, mit csináltak a magyar légtérben izraeli kémrepülők 2010-ben. Ezzel kapcsolatban elevenítették fel, hogy 2006 őszén egy izraeli gép szállt le Budapesten, a fedélzetén 120 katonával, akik állítólag gyakorlatozni jöttek.

A 2010-es berepülést a levelezésben egy szíriai-magyar férfival hozták összefüggésbe, aki a Kulcsár-ügyben segítette a rendőrséget. A stratforosok állítása szerint Gyurcsány Ferenc segített eltussolni "az országból óriási pénzösszegeket eltüntető" brókerbotrányt, amihez bankárként szerintük Medgyessynek is köze volt. Ennek a műveletnek a része lehetett a befolyásos pénzváltóként ismert szíriai-magyar férfi meggyilkolása is.

A levelezésből az is kiderül, hogy a kémgépek azon a napon jártak a magyar légtérben, amikor a szíriai férfit megölték. Az eset előtt két hónappal Gyurcsány Izraelben járt, ahol nem tudni miről tárgyalt. "Mivel a pártja nagy bajban van, engem egyáltalán nem lepett meg a kémrepülők feltűnése" – írta egyik levelében az egyik straforos elemző az Index szerint.

Gyurcsány: „ekkora marhaságot már régen olvastam”

"Nem tudom, miért kell ennyire félni tőlem, lassan minden napra jut egy titkosszolgálati leleplezés, de nagyon nem bánom, hogy a bírálóimnak remeg a lába" – így reagált Gyurcsány Ferenc a vele kapcsolatos WikiLeaks-bejegyzésre.

"Ami meg a lényeget illeti: ekkora marhaságot már régen olvastam. Szerintem az olyan kötelező szavakon kívül, mint az "és" és az "az" egyetlen érdemi igaz állítás nincs a levelekben. Bátorítom a mai kormányt, amely hozzáfér minden adathoz, a bevetési és repülési jegyzőkönyvekhez, naplókhoz, hogy hozzon mindent nyilvánosságra, amije van, nem kell a személyiségi jogaimmal sem foglalkozniuk. Hajrá Orbán Viktor!" – fogalmazott a volt miniszterelnök.

Arra a kérdésre, hogy miről tárgyalt Izraelben a szír férfi meggyilkolása előtti hetekben, a volt miniszterelnök azt mondta, hogy külföldi útjairól, az ott folytatott tárgyalásokról mindig rendre beszámolt. "Izraelben semmilyen bizalmas megbeszélést nem folytattunk, hadiipari, biztonsági, nemzetbiztonsági kérdésekről érintőlegesen sem beszéltünk, még a feltételezés is abszurd és légből kapott" – tette hozzá.

Gyurcsány azt is mondta: nem érti, miként lehetett volna szerepe a brókerbotrányban, pláne annak eltussolásában: amikor a botrány kitört, még kormánytag sem volt, amikor pedig miniszterelnök lett, a büntetőeljárás már javában zajlott, nem volt mit eltussolni – olvasható ugyancsak az Indexen.

Origo: sajtóhírek alapján kombinált a Stratfor elemzője

Egyszerű feltételezésen, és nem titkos információn alapul az az állítás, hogy izraeli katonák vettek volna részt a 2006-os budapesti rendőrattakokban - írta az Origo hírportál csütörtökön, miután megszólaltatta az amerikai hírszerző cég, a Stratfor elemzőjét.

Kiss Klárát meglepte, hogy a neve nyilvánosságra került, bár - mint mondta - emlékszik rá, hogy 2010 karácsonyán valakik feltörték a Stratfor szervereit, és nagyon sok irat ment ki tőlük. Lehet, hogy az ő levele is közöttük volt - mondta az elemző, aki ma is Budapesten van, de állítása szerint már egy hónapja nem dolgozik a Stratfornak.

Kiss Klára arról is beszélt, hogy a 2010-es WikiLeaks levelezésben szereplő feltételezései sajtóhírekből erednek. A magyar sajtóban olvasta ugyanis, hogy megérkeztek az izraeliek 2006 tavaszán, és biztonsági kísérleteket végeztek a repülőtéren. Erről beszámoltak a magyar lapok, de arról nem, hogy elmentek. "Az csak egy feltételezés volt olyan szempontból, hogy talán valami közük volt a magyar rendőrök kiképzéséhez" – magyarázta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!