szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mai nap megmutatta, hogy mi történne az országgal, ha a Jobbik valaha is hatalomra, vagy a hatalom közelébe kerülne – mondta Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető péntek délutáni sajtótájékoztatóján. Szerinte kiderült, hogy a Fideszen kívül minden párt a nagybirtokok létrejöttét támogatja.

Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy a Jobbik képviselői a földtörvény elfogadása ellen tiltakozva pénteken a parlamenti elnöki pulpitusra vonultak, mire kormánypárti szavazatokkal kizárták őket a szavazásokból, ők azonban ezután is folyamatos kiabálással zavarták az ülést.

Rogán Antal szerint anarchia, káosz és erőszak köszöntene az országra, ha a Jobbik hatalomra kerülne. Ezt mutatta szerinte mostani akciójuk, a Fidesz ehhez képest nyugodt erőként lehetőséget adott a Jobbiknak, hogy rendben befejeződjön a parlament mai ülése, és megtartsák a név szerinti szavazást a földtörvényről, amelyet a Jobbik indítványozott, de éppen a Jobbik nem élt ezzel a lehetőséggel, és éppen ők tették lehetetlenné a név szerinti szavazást.

A földtörvény tartalmi kérdéseivel kapcsolatban Rogán Antal azt mondta, hogy kifejezetten nagybirtokellenes jogszabályt fogadtak el, éppen azért volt szükség az egész törvényre, mert 2014-től lejár a külföldi állampolgárok számára fenntartott hétéves földvásárlási moratórium, a kormány viszont meg akarja akadályozni, hogy bármelyik külföldi, akár uniós állampolgár magyar föld birtokosa legyen. Ezt azonban az uniós joggal összhangban kell megtenni, ezért szerepel a törvény szövegében, hogy uniós állampolgár szerezhet földet, de osztrák, dán és francia példák alapján csak abban az esetben, ha életvitelszerűen ott tartózkodik, ahol ez a föld van, abból él, és a helyi földbizottság is támogatja a tartós bérlet megszerzését. Mint Rogán Antal fogalmazott, viszonylag kevéssé életszerű, hogy ezek a feltételek egyszerre teljesüljenek egy külföldi esetében.

MTI / Soós Lajos

A törvény ugyanakkor a jelenlegi 50-50-ről 80-20 százalékosra változtatja a családi gazdaságok, illetve a nagybirtokok számarányát – mondja Rogán, aki szerint ezért is bizonyosodott be, hogy a szavazás akadályozásával a Jobbik is a nagybirtokosok és a külföldi spekulánsok érdekeit szolgálta. Mint mondta, az, hogy az MSZP, és a Bajnai-féle Együtt 2014 parlamentben ülő tagjai is ezeket az érdekeket szolgálják, már korábban nyilvánvalóvá vált, de a Jobbikról ezt nem gondolta volna.

A frakcióvezető szerint a magyar demokrácia történetében példátlan, amit a Jobbik ma művelt, hogy egy demokratikus intézmény működését erőszakkal próbálta megakadályozni. Úgy véli, ehhez hasonló talán a taxisdemonstráció lehetett 1990-ben, de az sem ennyire közvetlenül a demokratikuan megválasztott parlament működése ellen irányuló akció volt. Emiatt – amennyiben Kövér László házelnök úgy dönt – a Fidesz támogatni fogja a lehető legsúlyosabb szankció kiszabását a jobbikos képviselőkre.

A hvg.hu kérdésére, hogy miért került ki két fontos korlátozás a zárószavazás előtt a jogszabályból (az egyik az a tilalom volt, hogy a földet tartósan bérlő jogi személy tulajdonosai csak természetes személyek lehetnek, és így most a kritikusok szerint megnyílt az út az offshore hátterű cégláncok birtokszerzése előtt; míg a másik kimondta volna, hogy családok esetében a családok által külön-külön bérelt területek nagysága sem lehet nagyobb összesen 1800 hektárnál), Rogán azt mondta, hogy az első módosításra szintén uniós szempontok miatt volt szükség, mert uniós cégeket amúgy sem lehetne kizárni a tartós földbérlet lehetőségéből, de a jogszabály tartalmazza, hogy minden cégnek, amely földbérlethez jut, fel kell tárnia a teljes tulajdonosi hátterét. A másodikat, az ún összeszámítási kötelezettség elhagyását pedig azzal indokolta, hogy ezáltal a törvény indokolatlan előnyhöz juttatták volna az egygyermekes családokat a több gyermekesekkel szemben. Mint fogalmazott, az egykézésre volt már példa a magyar történelemben, így azt nem akarják visszahozni. 

Gulyás Gergely képviselő a Jobbik akciójáról azt mondta, hogy annak ellenére a földtörvény megszavazása abszolút házszabálynak megfelelő volt, hiszen miután a Jobbik maga tette lehetetlenné a név szerinti szavazás megtartását, Latorcai János levezető elnök teljesen szabályosan rendelt el gépi szavazást.

Ángyán József távozásáról annyit mondott a két fideszes, hogy nem ők akarták, hogy a képviselő kilépjen a Fideszből, az Ángyán saját döntése volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!