szerző:
Ivanyos Judit
Tetszett a cikk?

Miközben a kormány 2020-ra megszűntetné a kábítószer-használatot Magyarországon, a drogprevencióval foglalkozó civil szervezetek állítják: nem lehet rendeletekkel megelőzni a szerfogyasztást. A szakértők arról számolnak be, hogy a West Balkánban történt tragédia óta sem tett valódi lépéseket a kormány a biztonságosabb szórakozásért.

„A cél, hogy 2020-ig teljesen visszaszorítsák a kábítószer-fogyasztást Magyarországon” – e szavakkal ismertette a kormány drogstratégáját Simicskó István az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért és ifjúságért felelős államtitkára. A drogellenes világnap apropóján közös sajtótájékoztatót tartott a budapesti Kék Pont Alapítvány, a pécsi INDIT Közalapítvány és a szegedi Dr. Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum a biztonságos szórakozás lehetőségeiről. A helyszín a Nyugati téren található Alexandra Könyvesház volt, ahonnan kitűnő kilátás nyílik a néhai Skála Metró Áruház, később West Balkán épületére. A szervezők ugyanisa szórakozóhelyen történt tragédia óta eltelt két és fél év eredményeire és kérdéseire tértek ki.

A civil szervezetek képviselői egészen más szemléletmódban ismertették a drogmegelőző törekvéseiket, mint a kormány képviselői. „A Kábítószer-ellenes Világnap elnevezést már önmagában szerencsétlennek tartjuk, amennyiben az megint valami ellen és nem valami jobb mellett áll ki. Mi nem a parti kultúra ellen vagyunk, a sokszínű szórakozó lehetőségeket megtartva, a biztonságosabb szórakozást segítjük elő” – hangsúlyozta például Dávid Ferenc, a Kék Pont Egyesület munkatársa.

A szervezetek a 2000-es évek elején kormányzati szinten elindított, de később elfeledett Biztonságos Szórakozóhelyek program korszerű adaptációját keltenék életre. A kormány részéről ígéretet is kaptak, hogy a várhatóan ősszel parlament elé kerülő drogstratégia foglalkozni fog ezzel a témakörrel.

Nem elég a tűzvédelem

„A legnagyobb probléma az, hogy a West Balkán-tragédiát követően kormányzati szinten csak a bulik fizikai helyszínével – a tűzvédelemmel, a beengedhető tömeg létszámával és a vészkijáratokkal, menekülési útvonalakkal – foglalkoztak” – mondta Rácz József, a Kék Pont Alapítvány igazgatója. Rácz szerint azonban a személyzet képezése ugyanannyira fontos lenne. Éppen úgy, mint például a konfliktusmegoldás, az elsősegélynyújtás, valamint a felelős alkoholkiadás oktatására. Emellett szűkség lenne egy átfogó együttműködésre a helyi önkormányzatok, a lakosság és a szórakozóhelyek között.

Szóba került a Kék Pont által működtetett Party Service programról is. Egy szakképzett, önkéntesekből álló csapat jár körbe a szórakozóhelyeken, és alapvető egészségügyi segítséget nyújtanak, felvilágosító beszélgetéseket tartnak, vizet osztanak. Ez ráadásul kitűnő kapcsolatteremtési lehetőség azokkal a fiatalokkal, akik segítségre szorulnak. „Gyakran az éjszakai bulik után, nappal is felkeresnek minket a fiatalok ” – mondta a Kék Pont munkatársa.

Party-buszokkal biztonságosabb

„A vendéglátósokat gyakran csak addig érdeklik a bulizók, ameddig a szórakozóhelyen tartózkodnak és fizetnek, Azzal, hogy utána mi történik velük, nem foglalkoznak. Most ezen a szemléleten változtattunk Pécsen” – mondta Hegedűs Attila, az INDIT Közalapítvány Bulisegély programjának koordinátora. A társaság 2011-ben egy felmérést végzett a fiatalok hazajutásáról, amiből az derült ki, hogy a legtöbben gyalogosan közlekednek, mivel a buszok éjjel ritkán járnak, nem követik le a partik helyszíneit.

Így pattant ki a partibusz ötlete. „Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, az INDIT közalapítvány és Drogprevenciós Munkacsoport, a Tüke Busz Zrt., illetve négy pécsi szórakozóhely szállt be a programba, hogy tegyen valamit a városban szórakozók hazajutásáért” – mondta a Bulisegély kezdeményezés koordinátora. Az első két járatot 2012 nyarán indították. Eleinte biztonsági őrök is jelen voltak a buszon, ám kiderült: nincsen rájuk szűkség – a fiatalok ugyanis nem rendetlenkedtek az utazás közben.

Később az állami Pécsi Közlekedési Rt. felkereste az alapítványt, hogy ők is beszállnának a programba, így idén februárjától már 9 új vonalon közlekednek a party-buszok, és pótjegyet sem kell venni rájuk. A buszok kifejezetten a fiatalok által érintett csomópontokon, kollégiumoknál, szórakozóhelyeknél állnak meg, valamint Pécs kistérségi településeit is érintik.

Szegeden a drogprevenciós rádió a menő

„Kiemelt célunk, hogy a megelőzésben, a biztonságos szórakozás megteremtésében kialakuljon egyfajta közösségi szemlélet. Az aktív együttműködés érdekébe, a szórakozóhelyek vezetőin, munkatársain túl a helyi vállalkozók is csatlakoztak a programjainkhoz” – mondta Arany Zoltán, a szegedi Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum intézményvezetője.

A centrum más helyi egyesületek közreműködésével februárban, alapvetően négy elemre építve kezdte meg programját: jelenleg Szeged legnagyobb szórakozóhelyire járnak ki szakképzett, segítő önkéntesek az ártalomcsökkentő Déli-Party-service szolgáltatással. Második elemként pedig beindították a Party-segítő képzést egyetemi hallgatóknak, valamint rendszeresen képzik a szórakozóhelyek személyzetét is. A legnépszerűbb újdonság azonban az „All Inn Party Rádió”, amely hetente két órás műsorral jelentkezik. Az internetes rádió már okostelefonon is lehet hallgatni, eddig mintegy 10.000-en töltötték le az alkalmazást „Megpróbálunk a fiatalokat érdeklő témákról beszélni, gyakran hívunk meg hírességeket” – teszi hozzá Drogcentrum intézményvezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Simicskó új kormányzati feladatokat kapott

A Simicskó István vezette sportért felelős államtitkársághoz kerülnek az ifjúsági, köztük a drogkoordinációs ügyek - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) csütörtökön.