szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Médiatanács június 19-én határozatban ítélte el az Első Pesti Egyetemi Rádiót, amiért… Miért is? Erről ír a rádió honlapja.

A szokásos műsorellenőrzéskor bekért egy hetes adás ellenőrzésekor számos instrumentális zeneszámról nem tudták megállapítani a Médiatanács által felkért cégben, hogy magyar-e vagy külföldi. A médiatörvény alapján a közösségi rádióknak legalább 50% magyar zenét kell sugározniuk és ezt ellenőrizték. Eljárást indítottak az Első Pesti Egyetemi Rádió (EPER) ellen, többek között ennek tisztázására.

A rádió válaszlevelében megírta, hogy egyrészt nem egyértelmű a médiatörvény, mert nem derül ki belőle egyértelműen, hogy hogyan definiálható a “magyar”, enélkül pedig nem tudnak válaszolni a kérdésre. "Lehet, hogy az a baj, hogy egyetemi rádió vagyunk, és egy kutatói környezetben ha egy fogalom nincs egyértelműen definiálva, akkor azt legalábbis egy tudományos munkában nem szokás “érzésre” használni" - írják az EPER honlapján.

"Másrészt az általunk játszott számok egy része (kevesebb, mint fele, azaz a magyar többség azért egyértelműen megállapítható) olyan előadótól származik, aki művésznéven adja ki lemezeit, ezért nem lehetséges “magyarságának” meghatározása még akkor sem, ha legalább azt tudnánk, hogy mit kellene nézzünk, ami magyar benne. Hosszas internetes kutatómunka eredményeként részletes listát adtunk le a hatóságnak minden számról, benne a kiadó nevét, a szám címét, előadója nevét feltüntetve és megjegyezve , hogy szerintünk a szám magyar lehet-e vagy sem" - írták.

"Ezek után a Médiatanács határozatában közölte, hogy “a művek konkrét eredetét egyik esetben sem jelölt[ük] meg”, és hogy “A Médiaszolgáltató azt nyilatkozta, hogy az “ismeretlen zene” jelzéssel feltüntetett zeneműveket nem tudja azonosítani”. A médiatanács itt egyértelműen hazudott. Válaszlevelünkben nem nyilatkoztuk, hogy nem tudjuk azonosítani ugyanis épphogy számonként lebontva azonosítottuk a játszott zenéket. A művek eredetét pedig minden esetben megjelöltük. Meg lehet nézni a válaszlevelünkben" - olvasható a honlapon. A teljes történetet itt olvashatja el!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!