szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A KDNP-s Rubovszky György kezdeményezte, hogy az Országgyűlés kérje fel a mentelmi bizottságot: folytasson le vizsgálatot Simon Gábor "országgyűlési képviselőként tett vagyonnyilatkozatával és vagyonosodásával összefüggő egyes kérdések egyértelmű tisztázása érdekében". A politikus keresné a lehetőséget a volt szocialista képviselő javadalmazásának jogi úton történő visszakövetelésére is.

A kormánypárti képviselő, a mentelmi bizottság elnöke, a parlamentnek szerdán benyújtott javaslatában indítványozza: a testület tárja fel, hogy Simon Gábor eltitkolt százmilliói származhattak-e legális, bevallott jövedelemből, illetve hogy ezek a százmilliók összefüggésben állhatnak-e Simon Gábor képviselői, illetve MSZP-elnökhelyettesi tisztségével.

Határozati javaslatában Rubovszky György kitér arra is: a bizottság Simon Gábor összeférhetetlenségének kimondására tett javaslatot. Ha Simon Gábor az összeférhetetlenség kimondását megelőzően lemond képviselői mandátumáról, az azt a célt szolgálná, hogy az összeférhetetlenség fennállása alatt felvett jövedelem visszafizetésének jogkövetkezménye alól mentesüljön - írta. 

Ezzel összefüggésben a KDNP-s politikus azt javasolja: ha a képviselői mandátumról való lemondás bekövetkezik, a mentelmi bizottság vizsgálja meg, milyen lehetőség van arra, hogy az Országgyűlés a Simon Gábor részére az összeférhetetlenség időszaka alatt kifizetett javadalmazást jogi úton visszakövetelje.

Simon Gábor lemondó levele csütörtökön érkezett meg a házelnökhöz. Ha Rubovszky György javaslatát elfogadja az Országgyűlés, a bizottságnak a feltárt eredményekről 2014. március 31-éig kell tájékoztató jelentést készítenie.

Az Országgyűlés mentelmi bizottsága vizsgálatával azt szeretné bizonyítani, hogy a volt szocialista képviselő, Simon Gábor ügye egyedi eset, abból nem szabad általánosságokat levonni - közölte Rubovszky György, a testület KDNP-s elnöke csütörtökön az alkotmányügyi bizottság ülésén. Rubovszky György elmondta, az elmúlt egy hét történéseiből az állapítható meg, hogy bizonyos politikai erőknek az a szándéka, hogy mindegyik politikust besározzák ezzel az üggyel, és egy olyan közhangulatot teremtsenek, hogy "lám-lám ilyenek a politikusok". Mint mondta, szeretnék bebizonyítani, hogy ez egyedi eset, nem szabad ebből általánosságokat levonni.

Ismertetése szerint a Simon Gábor ügyében beterjesztetett - a mentelmi jog felfüggesztésére és az összeférhetetlenség kimondására irányuló - határozati javaslatok a képviselő lemondásával okafogyottá váltak. A képviselő azonban nem tisztázta a vagyonnyilatkozatával kapcsolatban felmerült kérdéseket - tette hozzá.

Közölte, a most benyújtott határozati javaslatban azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés hatalmazza fel a mentelmi bizottságot, hogy a Simon Gábor ügyével kapcsolatos kérdéskört tisztázza.

Gaudi Nagy Tamás (Jobbik) és Gyüre Csaba (Jobbik) is azt mondta, hogy pártjuk már régóta szorgalmazza, hogy a tisztességtelenül meggazdagodott politikusok kerüljenek a megfelelő helyre, és hogy a parlamenti ciklus végén minden politikus essen át vagyonosodási vizsgálaton. Fontosnak nevezték ennek a kérdésnek a tisztázását.

Bárándy Gergely (MSZP) arra hívta fel a figyelmet, hogy a képviselő lemondott képviselői mandátumáról, így a bizottságnak és a parlamentnek nincs felette joghatósága. Hangsúlyozta ugyanakkor, az MSZP-nek érdeke, hogy a hatósági eljárásban minél hamarabb kiderüljön, honnan származik Simon Gábor eltitkolt vagyona és hogyan került a pénz a bécsi számlára. Jelezte, hogy a szavazásban nem vesznek részt.

Vas Imre (Fidesz) szerint Simon Gábor ügye azt az időszakot érinti, amikor képviselő volt. A vitában elhangzottakra válaszolva Rubovszky György közölte, évente 15-20 megkeresés érkezik a mentelmi bizottsághoz vagyonvizsgálati eljárásra, a képviselők minden esetben fel tudják oldani az ellentmondásokat, ezért egy ügy sem jutott a parlament elé.

Az alkotmányügyi bizottság a szocialisták szavazástól való távolmaradása mellett egyhangúlag tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot.

Az MSZP közölte, az Országgyűlés nem nyomozó hatóság, a párt ezért nem támogatja azt a javaslatot, amely a mandátumáról lemondott Simon Gábor vagyonnyilatkozatával és vagyonosodásával kapcsolatos kérdések vizsgálatával parlamenti bizottságot bízna meg. 

Az MSZP elengedhetetlennek tartja a Simon Gábor volt elnökhelyettes eltitkolt bankszámlájával kapcsolatban megjelentek tisztázását, ez azonban az ügyészség, az adóhatóság és a számvevőszék feladata és kötelessége. A törvényhozás kampányidőszakban sem válhat politikai kampányeszközzé - jegyezték meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!