szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára és az Európai Bizottság szerint sem függesztették fel a Magyarországnak járó uniós támogatások kifizetését. Igaz, a bizottságnak kétségei vannak az átszervezéssel kapcsolatban, így azt kérték, hogy amíg a kormány nem ad pontos tájékoztatást, az április 15-e utáni költségnyilatkozatokat ne küldje ki Magyarország Brüsszelbe.

A Magyarországnak járó uniós pénzek állítólagos befagyasztásáról hétfő délelőtt a 444.hu írt egy nem hivatalos levélre hivatkozva. Eszerint az Európai Bizottság kifogásolja az április elsejével átalakított magyar intézményrendszert, és amíg nem győződik meg a rendszer működéséről, addig semmilyen kifizetést nem teljesítenek.

Shirin Wheeler bizottsági szóvivő a hírre úgy reagált, hogy nem függesztették fel a kifizetéseket, levelet valóban küldtek, mert vannak kétségeik az átszervezéssel kapcsolatban, de folyamatos párbeszédben állnak a magyar kormánnyal. "A bizottság által küldött levelet nem lehet a kifizetések megszakításáról szóló levélként értelmezni" – jelezte Wheeler. Kormányzati forrásból szintén úgy értesült nemrég a hvg.hu, hogy nem függesztettek fel magyarországi kifizetéseket.

A gyakorlatban az informális levél valóban nem azt jelenti, hogy befagyasztották volna az uniós pénzcsapokat, ám azt igen, hogy amíg a kormány nem indokolja meg a rendszer változását, addig nem küldhetünk ki számlákat. Brüsszel ugyanis az ilyen esetekben három lépcsős eljárást alkalmaz: az első egy informális jelzés, hogy pontosítást vár egy átszervezéssel kapcsolatban. Egy brüsszeli forrásunk, aki ismeri a levél tartalmát, azt mondta: arról van szó, hogy a bizottság minden esetben átvizsgálja az adott tagország uniós pályázatait kezelő intézményrendszerének működését, amikor azt átszervezik. A levélben szó szerint az áll, hogy Brüsszelben „további tisztázó információkat várnak a rendszer működésével kapcsolatban”. Amíg ezt nem tisztázzák, addig a nem fizetnek ki bizonyos számlákat. Ha mégis küldünk, akkor a bizottság hivatalosan is megszakítja a kapcsolatot, majd utolsó lépéskét felfüggesztik a kifizetéseket.

Mit mondott a jereváni rádió?

Lényegében az első pontot ismerte el a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára, aki azért sajtótájékoztatóján a 444.hu cikkével kapcsolatban a jereváni rádióról szóló régi szocialista viccet emlegette, amely szerint „apró korrekcióval” volt igaz az a hír, hogy Moszkvában a Lenin téren Volvókat osztogattak. Valójában Leningrádban, a Moszkva téren Volgákat fosztogattak ugyanis.

A 444.hu a sajtótájékoztatón megkérdezte Csepreghy Nándortól, pontosan milyen tévedés van a cikkükben, mivel a szerző úgy véli, hogy nem írt pontatlanságot. Az államtitkár szerint viszot nem igaz, hogy felfüggesztették az uniós pénzek kifizetését, hanem arról van szó, hogy az Európai Bizottság vizsgálja a magyar fejlesztéspolitikai intézet átalakítását, és ennek végéig nem fogadják Brüsszelben az április 15-e utáni költségnyilatkozatokat. Azaz addig mégsem fizetnek.

Csepreghy szerint ugyanakkor az április 15-e előtt keletkezett számlákat viszont már elfogadták, így hamarosan 600 milliárd forint érkezik az EU-tól. Emellett még egymilliárd eurónyi, szintén április 15-e előtt keletkezett költségigényt küld ki hamarosan Magyarország Brüsszelbe, és ennek kifizetésére szintén ígéretet kaptunk – tette hozzá Csepreghy Nándor.

Az EU annak vizsgálatát már befejezte, hogy az irányító hatóságok átkerültek a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől az illetékes minisztériumokhoz. A május végéig tartó második fázisban azt ellenőrzik, hogy az úgynevezett közreműködő szervezeteket a szabályoknak megfelelően tették-e át a tárcákhoz.

Gyorsan akar válaszolni a kormány

A kormánynak huszonkét napja lesz majd arra, hogy minősítse az Európai Bizottság magyarországi ellenőrző szervének megállapításait. A jelentést ezután küldik ki júniusban az Európai Bizottsághoz, amely meghozza a végső értékelést a magyar fejlesztéspolitikai rendszer átszervezéséről.

Csepreghy Nándor szerint valószínű, hogy a kormány nem használja majd ki a rendelkezésére álló 22 napos határidőt, így ha Brüsszelben is gyors döntés születik, június végére, július elejére lezárhatják az ügyet.

A második körös vizsgálat miatt körülbelül 350 milliárdot nem fizet ki addig az EU, amíg meg nem győződik arról, hogy minden rendben van – mondta az államtitkár, aki azt ígérte: a pályázók ebből semmit sem éreznek majd.

Csepreghy Nándor azt is mondta, hogy a mostani procedúra nemcsak a 2007-2013-as időszak kifizetéseit, hanem a 2014 és 2020 közötti időszak pályázatait sem veszélyezteti, operatív programot emiatt nem kellett felfüggeszteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!