Teret hagy a magyar miniszterelnök a teljesen retrográd tendenciák terjedésének is a múzeumi negyed terve mellett – írta a Le Monde tudósítója, Joelle Stolz az Orbán Viktor nagyon magyar terve a budapesti múzeumokkal című cikkében.
Példaként említette a Műcsarnok újonnan kinevezett művészeti igazgatóját, akinek nyilatkozatai a szerző szerint elképesztették a 2010 óta már kemény próbáknak kitett művészeti köröket.
A tudósító értetlenségének adott hangot amiatt, hogy olyan ember kerülhetett a Műcsarnok élére Szegő György személyében, aki nem titkolja, hogy gyűlöli a kortárs művészetnek 25 éve divatos vonulatát, amely szerinte csak egy szűk elitet szolgál és a művészetnek szerinte nem szabad provokálnia, nevetségessé tenni a vallásokat, annak esztétikai, gyönyörködtető funkcióját tartja elsődlegesnek.
A lap megemlítette, hogy a kinevezésről az értékekkel nem viccelő Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke döntött, akivel az előző igazgató, az egyébként a konzervatív körökhöz közel álló Gulyás Gábor is konfliktusba került a Mi a magyar? című kiállítás kapcsán, és ezért lemondott.
A cikk kitért arra is, hogy a Műcsarnok része lesz a múzeumi negyednek, amely a kormány elképzelései szerint felveheti majd a versenyt a hasonló európai együttesekkel.
A gigantikus projektre nemzetközi pályázatot is kiírtak, és a bírálóbizottságba öt magyar szakember, köztük Fekete György mellett, hat elismert külföldit szakértőt is meghívtak – írta Le Monde. A lap szerint azonban nehéz elképzelni, hogy ez utóbbiak hogyan folytatnak majd párbeszédet az MMA vezetőjével.
