szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aki nem megfelelő helyre húzta az ikszet, vagy nem mutatta be a szavazólapját, az nem kaphat sem közmunkát, sem segélyt a Borsod megyei Forrón – állítják a helyi romák. A településen a kisebbségi önkormányzat osztja a közmunkát, és a szavazóhelyiségben a választók mellett állva ellenőrizték, hogy ki hova szavazott.

A Borsod megyei Forró községben az önkormányzati választásokon több embernek is nyílt szavazáson kellett voksolnia, a szavazást ellenőrző bizottság tagjai ugyanis mellettük állva "segítették" az ikszelést, így ellenőrizve, hogy kire szavaznak – írja az Átlátszó.

A lap azt írja, Forrón, ahol számottevő roma szavazó van, a polgármester a kisebbségi önkormányzatra bízta, hogy döntse el, ki kaphat közmunkát, a helyi roma vezető pedig a választások idején szavazatokkal segítette a polgármesterjelöltet úgy, hogy amelyik roma megfelelően szavazott, az a következő négy évben is kaphat közmunkát, lakhatási támogatást, rendkívüli segélyt, ám aki nem jól szavazott, vagy aki nem mutatta be az egy bizonyos helyre húzott ikszet, az nem részesülhetett a közmunkából, és így a segélyekből sem.

Az Átlátszó által Forrón készített videón helyi romák arról vallottak, hogy már 8-12 éve a választások napján a szavazóhelyiségben a helyi vezetők vagy a kisebbségi önkormányzat választási bizottságba delegált tagja vagy bemegy velük a fülkébe ellenőrizni, hogy kit húznak be, vagy nyíltan az asztalnál ikszelnek.

A választási eljárásról szóló törvény nem írja elő kötelezően a szavazófülkében történő szavazást, azon kívül is lehet, sőt, akár a bizottság asztalánál is. A törvény szerint emellett például a látássérülteknek lehet segítséget nyújtani a szavazáskor, Forrón "segítségnyújtás" címen álltak a helyi romák mellett a delegáltak annak ellenére, hogy nem látássérültekről, vagy bármilyen segítségre szoruló emberekről van szó.

A helyiek elmondása szerint a választás manipulálásához Forrón elég 400 ember megfelelő helyre húzott szavazata, ez a helyi roma közösségből gyakorlatilag meg is van. Mint mondták, a romák egy részét ráadásul szervezetten szokták vinni a szavazáshoz.

Most vasárnap az önkormányzati választás napján a településen rendőri jelenlét mellett folyt a voksolás, ennek ellenére a helyi roma vezetés a szavazás napján is azt hirdette, hogy a törvény nem tiltja a nyílt szavazást, az Átlátszó pedig a helyszínen videóra vette, ahogy a szavazók a megfelelő delegáltnak bemutatják a kitöltött szavazólapjukat.

A helyi választási bizottság egyik tagja azt mondta, jelentették is, hogy nyílt szavazás folyik, csoportosan szállítják a romákat, illetve "tömeges segítségnyújtás" történik. Lakatos Zoltán, a helyi kisebbségi önkormányzat vezetője azt mondta, tényleg ő tehet javaslatot a közmunkások felvételére, de minden más vádat tagadott. Rakaczki Zoltán, a Fidesz támogatásával induló független polgármester egyébként ismét nyert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!