szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZP szeretné, ha Szijjártó Péter közölné a parlamenti pártokkal, hogy milyen ügyben tiltotta meg az Egyesült Államok néhány magyar magánszemély beutazását. Sajtóhírek szerint Fidesz-közeli üzletemberek érintettek az ügyben.

Az MSZP kezdeményezi, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azonnal hívja össze a parlamenti pártok képviselőit, és tájékoztassa őket az Egyesült Államok egyes magyar állampolgárok beutazási tilalmával kapcsolatban hozott intézkedéséről és annak következményeiről. 

Tóth Bertalan az MSZP frakcióvezető-helyettese pénteki közleményükben azt írta: "Magyarország nemzetközi tekintélyét súlyosan befolyásoló" külpolitikai esemény történt. Ezért álláspontjuk szerint amennyiben Szijjártó Péter tájékoztatja a parlamentben képviselt pártokat, bebizonyíthatja, hogy "nem csak egy PR-akciónak gondolta" a kapcsolatfelvételt velük, hanem érdemi párbeszédre törekszik. Ezzel a szocialisták arra utaltak, hogy a tárcavezető a múlt héten egyeztetett a külpolitikáról a pártok képviselőivel. 

André Goodfriend, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivője pénteken újságíróknak megerősítette, hogy korrupciós ügyek miatt vonták be a beutazási engedélyét kevesebb mint tíz magánszemélynek. Hogy pontosan milyen ügyről van szó, és kik állnak mögötte, azt nem árulta el. Ahogy részleteket Szijjártó Péterrel sem közölt, csak vázolta, hogy milyen korrupciós ügyeket derítettek ki. Mint mondta, az amerikai nagykövetség korábban olyan információkhoz jutott, hogy korrupciós ügyek folynak a kormányzatban. Miután megvizsgálták és leellenőrizték ezeket és további bizonyítékokat szereztek be, megkeresték múlt héten a Külgazdasági és Külügyminisztériumot. Múlt héten elmondták Magyar Leventének, a gazdaságdiplomáciáért felelős helyettes államtitkárnak, illetve Szijjártó Péternek is, hogy milyen ügyeket derítettek ki, és milyen lépések várhatóak ezután. Goodfriend szerint a kormány bizonyítékokat várt, ám a nagykövetség ezeket nem adta át. Az ügyvezető azt mondta, a kormányzatnak megvan minden eszköze, hogy kiderítse ezeket, és tegyen is ellene.

Ezek után a meg nem nevezett magánszemélyeket levélben és személyesen tájékoztatták arról, hogy kitiltják őket az USA-ból. Hogy mennyi időre, azt nem tudni A hvg.hu kérdésére, hogy az említett kör bővülhet-e, úgy válaszolt, nincs kizárva, fél évvel ezelőtt nem volt még egy nevük sem. A kiutazási tilalmat egyébként egy 2004-es elnöki rendelet alapján hozták meg, amely kimondja, hogy megtagadható a beutazási engedély megadása olyan személyeknél, akik gyanúsíthatóak, hogy korrupciós ügyek miatt amerikai érdekeket sértettek.

Sajtóhírek arról szóltak, hogy három NAV-vezető - köztük a Vida Ildikó NAV-vezér - és több Fidesz-közeli üzletember szerepel a feketelistán. A NAV nem cáfolta az értesülést.

Pénteken bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba (KKM) André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét. Fülöp Judit, a tárca sajtófőnöke kiemelte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki. Ezért a KKM azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak. Emiatt kérették be az amerikai ügyvivőt a minisztériumba. 

Pénteken délután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatóján közölte, azt várja az amerikai kormánytól, hogy bocsássa a magyar fél rendelkezésére azokat a hiteles információkat, amelyek alapján megfogalmazta korrupciógyanúját. Amennyiben az amerikai kormány ezt nem teszi meg, magára vonja annak a gyanúját, hogy csak befolyást akar gyakorolni bizonyos ügyekben - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!