szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A CÖF civil átláthatóságot célzó törvénymódosító javaslatai csak a külföldről is támogatott civil szervezetekre vonatkoznak. A javaslatok közé tartozik, hogy a támogatás kizárólag átutalásban érkezhet, a szerződéseket nyilvánosságra kell hozni, és a szerződések egy példányát el kell küldeni a kormány illetékes államtitkárságának.

Levelet írt a CÖF az igazságügyi miniszternek, amelyben javaslatokat tesznek a külföldről támogatásban részesülő civil közösségek és intézményi szervek átláthatóságának javítására.

A békemenetesek kezdeményezik a civil törvény (Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény) módosítását, az alábbi elvek mentén:

A törvénymódosítás keretében tisztázni kell a külföldről érkező támogatások beérkezési módját, amely kizárólag banki átutaláson keresztül történhetne.

Be kell vezetni a donorszervezet és a felhasználó szervezet közötti szerződés nyilvánossá tételét a támogatott szervezet honlapján vagy más transzparens módon.

Csizmadia László, a CÖF vezetője
MTI / Soós Lajos

A donorszervezet és a támogatott szervezet közötti szerződés egy példányát a felek küldjék meg a kormány civil ügyekkel foglalkozó államtitkárságára.

A szerződésben kerüljön megfogalmazásra a felhasználás pontos célja, valamint az elszámolás módja.

A CÖF-CÖKA saját bevallása szerint mintául az Egyesült Államok szabályozását és kapcsolódó közpolitikai irányvonalát tekintette.

A szerződő felek vegyék tudomásul a magyar állam, illetve közigazgatási intézményrendszere jogszabályban biztosított mindenkori ellenőrzési jogát – zárta sorait a CÖF.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!