szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rétvári Bence, az Emmi államtitkára szerint nincs rendszerszintű gond a mentőszolgálatnál, a biztonságos mentés feltételei adottak, de jövőre azért új mentőkocsik érkeznek.

Bár hétfőn is mintegy fél órát kellett várni a mentőre, mikor egy hajléktalan férfi összeesett Budapest belvárosában a Jászai Mari téren, Rétvári Bence, az Emmi államtitkára Bangóné Borbély Ildikó, Demeter Márta és Heringes Anita MSZP-s országgyűlési képviselők írásbeli kérdésére adott válaszában kifejtette, hogy a "biztonságos mentés" feltételei az egész országban adottak.

A szocialista képviselők annak az agyvérzést kapó nőnek az esete kapcsán intéztek kérdést Balog Zoltán miniszterhez, aki 68 percig feküdt a hideg lépcsőházában, mire a mentők kiértek, addigra pedig már meghalt.

Rétvári Bence államtitkár válaszában közölte, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) összesen 993 mentőautóval rendelkezik a tartalék és a karbantartás alatt levő mentőautókkal együtt, de a mentés biztonsága nem csak a mentőautók számától függ, hanem az adott terület infrastruktúrájától, lakosságszámától, morbiditási mutatóitól, korösszetételétől, a háziorvosi ügyeleti szolgálat szervezettségétől, a kórház távolságától, valamint a kórház szakmai profiljától is.

Rétvári azt írta, az elmúlt évben 305 új mentőautót kapott az OMSZ, az elkövetkező hónapokban pedig a mentőkapacitás további új mentőegységekkel bővül, egy közel 11 milliárd forint értékű uniós beruházás során ugyanis 178 új mentőkocsit szereznek be, 22 új mentőállomás épül, és 60 mentőállomás újul meg. A projekt keretében 13 mentőállomás dinamizálása sikeresen lezárult és megépült egy új állomás. A többi mentőállomás esetében 2015. november 30-a a határidő.

"A jelenleg zajló fejlesztések fő célja a 15 percen belüli kiérkezési időarány 90 % fölé emelése. A mentésirányítási rendszer modernizálására is komoly erőfeszítéseket teszünk. Az elmúlt négy esztendőben 4,1 milliárd forintot költöttünk erre a célra" - írta Rétvári, aki hozzátette, az említett eset kapcsán az OMSZ azonnali vizsgálatot rendelt el, amely megállapította, hogy a mentésirányításban dolgozók súlyos mulasztást követtek el.

Közülük a legsúlyosabb eltérést elkövető személy közalkalmazotti jogviszonyának azonnali hatályú megszüntetése iránt intézkedtek, egy másik dolgozó közalkalmazotti jogviszonya a vizsgálat teljes körű lezárásáig felfüggesztésre került. A többi érintettel szemben is szigorú munkajogi szankciókat alkalmaz az OMSZ és a kötelékben maradt dolgozókat újabb, rendkívüli továbbképzésben részesíti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!