szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A plágiumügyének nyilvánosságra kerülése után államfői tisztségéről 2012-ben lemondott Schmitt Pál újra adott egy olyan interjút, amiben azt mondja: megnyerte a plágiummal kapcsolatos perét, semmiféle etikai vétség nem történt, ő pedig jó érzéssel mondott le.

Schmitt Pál, a plágiumügyébe belebukott volt köztársasági elnök Nagyváradon adott interjút, amiben nem teljesen úgy emlékszik a dolgokra, mint ahogyan azok megtörténtek.

A nol.hu írása szerint a volt államfőt a Politika a gyökön blog szerzője kérdezte, Schmitt azt mondta: számára a plágiumügynek nincs semmilyen tanulsága. "Én büszkén, egyenes derékkal és jó érzéssel mondtam le a mandátumomról, ezt a parlament elfogadta. Aztán részt vettem egy peres ügyben az egyetemmel szemben, amit megnyertem, és ők is deklarálták, hogy semmiféle etikai vétség nem történt. Következtetést nem vonok le belőle. Úgy éreztem annak idején, hogy jót cselekedtem" – fogalmazott a blognak adott interjújában Schmitt Pál. 

Az igazság ezzel szemben az, hogy Schmitt azután bukott meg államfőként 2012. április 2-án, hogy a hvg.hu megírta: kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató egy másik, 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával, ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.

Schmitt Pál itt épp jó érzéssel mond le az államfőségről
MTI / Beliczay László

2013 május 15-én a Semmelweis Egyetem azt közölte: lezárult a volt köztársasági elnök Semmelweis Egyetemhez benyújtott felülbírálati kérelme alapján indult jogorvoslati eljárás. A Schmitt által benyújtott "felülbírálati kérelem, továbbá a Fővárosi Törvényszék korábbi határozata alapján indult jogorvoslati eljárásban felállított Jogorvoslati Bizottság megállapította, hogy Schmitt Pál 1992-ben „Az újkori olimpiai játékok programjának elemzése” címen benyújtott értekezése már a beadáskor sem formailag, sem tartalmilag nem felelt meg az 1985. évi I. törvény 111.§ (1) bekezdésében leírt követelményeknek és a Magyar Testnevelési Egyetem Doktori Szabályzatának. A Jogorvoslati Bizottság a Semmelweis Egyetemtől 1992-ben még független Magyar Testnevelési Egyetem azon eljárását, ahogy az értekezést hivatalos eljárásra bocsátotta, jogszabályba ütközőnek és etikailag kifogásolhatónak találta".

"A határozat megismerését követően Schmitt Pál kijelentette, hogy a Semmelweis Egyetem eleget tett a Fővárosi Törvényszék korábbi határozatának, és a rektor által felkért Jogorvoslati Bizottság személyesen meghallgatta. A Jogorvoslati Bizottság határozatára tekintettel Schmitt Pál lemondott egyetemi doktori (doctor universitatis) címéről. Az ügyben további eljárásnak nincs helye" – olvasható a közleményben.

Maga Schmitt Pál is adott ki közleményt, egy nappal az egyetem fent idézett nyilatkozata után. Ebben azt írta, hogy lezártnak tekinti a kisdoktori címével kapcsolatos ügyet, szerinte helyreállt a becsülete, mert vele szemben nem állapítottak meg etikai vétséget. “A határozat megismerése után, tekintettel annak tartalmára, a tisztesség úgy kívánta, hogy egy akkor hibás egyetemi gyakorlat és eljárás alapján nekem ítélt kisdoktori címem használatáról (…) lemondjak” – közölte Schmitt Pál, aki május 3-ai keltezésű levelében mondott le doctor universitatis címéről.

A volt köztársasági elnök tavaly a Sport Plusznak adott interjújában is azt mondta: ő úgy emlékszik, a Semmelweis Egyetem elleni fellebbezését megnyerte, így nem is vonták vissza a kisdoktori címét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!