Orbán Viktor hintapolitikájáról jelentetett meg cikket az Economist Vlagyimir Putyin jövő kedden esedékes budapesti látogatása előtt.
Azt írják, a magyar részről a gázszerződés újratárgyalására alkalmas budapesti látogatás Putyin számára azért fontos, mert megmutathatja a világnak, hogy nincs annyira elszigetelődve, mint amennyire azt sokan állítják.

Minthogy azonban Orbán Viktor populista politikájának (lásd rezsicsökkentés) alapja az olcsó orosz gáz, kérdés, hogy mit képes ezért cserébe kicsikarni Putyin Budapesten – írják Krekó Péter politikai elemzőt idézve a cikkben.
Felidézik, hogy az ukrán-orosz konfliktusban Orbánék az oroszokkal szembeni EU-egység bomlasztói, a szankciók bírálói voltak kezdettől, miközben tízmilliárd eurós hitelt készülnek felvenni Oroszországtól a paksi erőmű fejlesztésére. Az utóbbi időben azonban Orbán mégiscsak visszaállt a sorba, Ukrajna területi szuverenitásának támogatását hangoztatja, és a NATO-val való viszony erősítését.
Egy nyugati diplomata azt mondja az Economistnak, hogy az európai kormányok megértik Magyarország energiaügyi helyzetét, de a közös EU-állásponttól való eltérés nem jöhet szóba a magyarok számára, azt mindenkinek követni kell. Vlagyimir Szergejev, az oroszok budapesti nagykövete szerint viszont a magyar-orosz kapcsolatok teljesen külön kezelendők a világhelyzettől, de a hetilap ehhez azt a megjegyzést fűzi, hogy ez elég valószínűtlen.

Aztán azt is hozzáteszik, hogy Ukrajnában a helyzet durvulhat, és olyan menekültáradat érkezhet onnan Magyarországra, hogy Orbán Viktor a végén még visszahintázhat a Nyugat felé.
Az Economist a cikk bevezetőjében a két héttel ezelőtti HVG címlapját idézi, amelyen a Magyarországon mérleghintázó Angela Merkel és Vlagyimir Putyin kettőse látható a Játszótér felirat mellett.