szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nyilatkozatban tiltakoztak az ELTE BTK szabad bölcsész alapképzés filmes szakirányának megszüntetése ellen a diákok.

A Facebookon megosztott közleményben a filmszak diákjai azt írják, az ELTE filmszakos diákjai döbbenten állnak a kormány frissen kiadott tervezete előtt, amelyben nem szerepel a szabad bölcsészet alapszakon a filmelmélet specializáció. Mint írják, a film szakirány az egyik legkeresettebb szakirány és minor a szabad bölcsészet alapszakon belül, ahova minden évben többszörös túljelentkezés van és szinte csak kiváló eredménnyel lehet bekerülni.

A diákok azzal érvelnek a szakirány megmaradása érdekében, hogy a hallgatók nagy része el tud helyezkedni a szakmában, ezért a túltermelés vádja nem helytálló.

Az idén 21 éves képzésen tanult sok ismert és eredményes magyar filmrendező, többek közt Reisz Gábor, a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan rendezője, Kocsis Ágnes, a Pál Adrienn rendezője, és Rév Marcell, a Fehér Isten operatőre is, akik fesztiválsikereikkel később a magyar filmipar hírét növelték.

A tiltakozó hallgatók arra hívják fel a figyelmet, hogy bár Budapesten még két másik egyetem szabad bölcsészet szakán van filmelmélet-filmtörténet szakirány, de filmtudomány mester-, illetve doktori képzés az egész országban csak az ELTE-n van, ezért éppen az ELTE filmes alapképzését megszüntetni a legnagyobb meggondolatlanságnak tűnik, ráadásul az ELTE-n nem csak elméleti képzés folyik, hanem gyakorlati is.

A szakon ráadásul neves szakemberek dolgoznak főállású oktatókként, egy ilyen szak megszüntetése ezért teljességgel irracionális és elfogadhatatlan - írják a tiltakozó diákok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!