szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Eljárás indult azokkal a rendőrökkel szemben, akik egy héttel ezelőtt a taxisokkal konfliktusba került N1TV-s munkatársainak kérése ellenére érdemben nem intézkedtek. Ugyanakkor azok a kifogások, amelyeket a Független Rendészeti Panasztestületnél tesznek meg (FRP) és azokat jogosnak találva az országos rendőrfőkapitánynál kötnek ki, gyakran következmények nélkül maradnak.

Segítséget akart nyújtani egy verekedés után földre került, eszméletlennek tűnő férfinak az N1TV stábja május 1-jén, de az ott lévő taxisok megfenyegették őket, ha folytatják a forgatást. A helyszínre érkező rendőrök sem a tévéseket védték, és az sem érdekelte őket, hogy a kamera mit rögzített. A történtek miatt a rendőrök ellen fegyelmi eljárást indított és feljelentést tett Bucsek Gábor budapesti rendőrfőkapitány a Központi Nyomozó Főügyészségen. A szervezet szóvivője, Nagy Andrea a hvg.hu-val közölte, hétfőn tud tájékoztatást adni arról, hogy a nyomozást elrendelték-e.

A panasztestület részrehajlást és jogsértést látott, az ORFK nem

Egy ehhez hasonló tavalyi ügyben Papp Károly országos rendőrfőkapitány nem tartotta szükségesnek, hogy lépéseket tegyen – ezt a Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata közölte a hvg.hu megkeresésére. A rendőri intézkedést a Független Rendészeti Panasztestület (FRP) vizsgálta meg, amely a rendőrség, az ügyészség és az alapvető jogok biztosa mellett jogosult az ilyen típusú állampolgári beadványok elbírálására. Eszerint a panaszosok összevitatkoztak egy biztonsági cég embereivel. A veszekedés odáig fajult, hogy a vagyonőrök bántalmazták, majd a földre teperték, ütlegeltek, rugdosták őket.

A csetepaté egyik szemtanúja jelentette a rendőrségnek a történteket, ám a kiérkező rendőrök nem hozzá mentek oda, hanem "a láthatóan velük baráti viszonyban lévő biztonsági őrökhöz. Ezt követően a panaszosokat leteperték a földre, megbilincselték és a kapitányságra előállították.” A panasztestület az ügyet megvizsgálva arra jutott, hogy a rendőrök az intézkedés során részrehajlóan jártak el, ami miatt sérült a panaszosok tisztességes eljáráshoz való joga, és mivel az egyenruhások az előállítás során nem tartották be az arányosság követelményét, az érintettek személyes szabadsághoz fűződő alapvető joga is sérült. A megállapításokat az FRP elküldte az országos rendőrfőkapitánynak, aki – mint a rendőrség részéről a hvg.hu megkeresésére közölték – a rendőri intézkedés sérelmezett mozzanatai a jogszabályoknak megfeleltek, így – sérelem hiányában – azok orvoslására nem kell további intézkedéseket „foganatosítani”.

MTI / Máthé Zoltán

Vak édesanyja várta, helyette órákat ült a kapitányságon

Szintén így vélekedett a főrendőr annak a férfinak az ügyéről is, aki rokkantkártyával rendelkező vak édesanyját vitte orvoshoz. Parkolóhely-keresés és parkolójegy-vásárlás közben kapták el a rendőrök, s ellenőrizték a mozgáskorlátozott-kártyát. „Amikor kiderült, hogy nem a férfi nevén van a kártya, a rendőr felszólította, hogy hívják fel a panaszos édesanyját. Ez nem volt lehetséges. A panaszos elmondta, hogy az anyjáért hamarosan mennie kell, hiszen vak, és a megbeszélt helyen várja majd őt. A rendőr nem győződött meg az állítottak valóságtartalmáról, hanem előállították a férfit. Telefonját kikapcsoltatták és elszállították a közelben levő rendőrkapitányságra, ahol közokirat-hamisítás miatt fogva tartották egy cellában, és csak órák múlva engedték szabadon. Mindezekkel kapcsolatban az FRP úgy látta, hogy sérültek a panaszos tisztességes eljáráshoz és a személyes szabadsághoz fűződő alapvető jogai.

Sok esetben nem tapasztal jogsértést az ORFK

Akadt azért olyan eset, amikor az országos rendőrfőkapitány is jogsértőnek találta a megpanaszolt intézkedést és a rendőr fegyelmi felelősségét kimondta, ám az eljárást megszüntette. 2008 és 2013 között egyébként – a Független Rendészeti panasztestület hvg.hu-nak adott tájékoztatása szerint – 543 esetben állapítottak meg súlyos jogsérelmet. Az Országos Rendőr-főkapitányság azonban ezek közül 98-ban értett egyet a testülettel, s 73 ügyben pedig csak részben értett egyet a vizsgálat eredményével.

Ebben az FRP szerint szerepe van abba, hogy másik eljárás vonatkozik a rendőrségre és másik rájuk. Míg az előbbi eljárás megindításának a határideje a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény (Ket.) alapján az intézkedéstől számított 30 nap, addig az FRP-hez történő előterjesztés határideje a rendőrségi törvényben meghatározottak szerint az intézkedéstől számított 20 nap. Ha a panasztestület megállapítja a súlyos alapjogsérelmet, állásfoglalását megküldi az országos rendőrfőkapitánynak. Aki azonban nem az FRP meglátásait vizsgálja felül, mint egy másodfokú szerv, hanem a Ket. alapján az egész panaszt megnézi. Így a rendőri vezető döntése a panasznak (részben vagy teljesen) történő helyt adásra, vagy annak elutasítására vonatkozik, nem pedig a panasztestületnek való megfelelésre.

A jogi szabályozás hiányosságai

Elméletben az országos rendőrfőkapitány köteles lenne figyelembe venni a testület döntését és az attól való eltérést megindokolni, ám az erre vonatkozó jogszabály mára kiüresedett, a rendőrségi panaszeljárásban a testületnek már csak szakértő szerepet szán a jogalkotó. Az országos rendőrfőkapitány határozata ellen egyébként nincs helye fellebbezésnek, az érintettek bírósági felülvizsgálatot kérhetnek. Az FRP részéről hangsúlyozták, hogy a jogi szabályozás hiányossága az is, hogy az országos rendőrfőkapitány döntésén kívül a megtett intézkedésekről már nem értesül a panasztestület hivatalosan, legfeljebb a panaszos révén.

Mint írták, jó lenne, ha az alapvető jogok biztosának működését szabályozó törvényhez hasonlóan a tájékoztatást kötelező lenne megtenni. Hozzátették: „felmerült az igény arra, hogy a testület hivatalból is eljárhasson és európai példák azt igazolják, hogy a testület határozatait az ombudsmani intézményhez szükséges közelíteni. Ez megoldaná azt a kérdést, hogy közvetlen kártérítési felelősség következne a határozatokból, ám nem adna lehetőséget arra, hogy kizárólag testületi érdek alapján lehessen azt felülbírálni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!