szerző:
MTI-OS
Tetszett a cikk?

Az Európa Tanács (ET) alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, Trócsányi László igazságügyi miniszter pedig a testület plenáris ülésén kifejezte saját és a magyar kormány készségét az ellenzékkel való párbeszédre - közölte az Igazságügyi Minisztérium (IM). AZ Együttnek az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleménye szerint a Velencei Bizottság elítélte az illiberális médiaszabályozást.

A minisztérium közleményében emlékeztetett, hogy a Velencei Bizottság (pénteken elfogadott véleményében) a magyar médiaszabályozásra és a reklámadóra vonatkozó szabályokat vizsgálta. A bizottság harmincoldalas szakértői véleménye elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, ugyanakkor további, leginkább a jogszabályok hatékonyabb alkalmazhatóságát szorgalmazó ajánlásokat fogalmazott meg.
   
Trócsányi László korábban levélben juttatta el a jelentéstervezetre vonatkozó módosító javaslatait a Velencei Bizottság főtitkárának. A bizottság plenáris ülés előtt, június 18-án tartott tanácskozáson a jelentéstevők a módosító javaslatok többségét elfogadták, és konzultációs lehetőséget ajánlottak fel az igazságügyi miniszternek - áll a közleményben.
   
A dokumentum szerint Trócsányi László a plenáris ülésen üdvözölte a bizottság által elfogadott módosításokat, így azt, hogy elismerték az arányosság elvének az alaptörvényben való rögzítettségét, a médiatanács ajánlásait illetően magyar kérésre kiegészítették a szöveget a társszabályozás keretében elfogadott magatartási kódexekre történő utalással, az interjúk visszavonására és az újságírói forrásvédelemre vonatkozó megállapításokat felülvizsgálták és enyhítették, a médiatanács összetételére tett kifogásokat több helyen újragondolták, és elismerték, hogy a testület tagjainak magas szakmai elvárásoknak kell megfelelniük a gyakorlatban.
   
Bekerült a szövegbe az a tény is, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy esetben sem vizsgálta a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló, valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényeket. Trócsányi László felszólalását a Német Külkapcsolati Tanács (DGAP) "Magyarország a médiában 2010-2014" című jelentésében foglalt megállapításokkal zárta. A jelentésben a szakértők szinte egyhangúan megerősítették, hogy "Magyarországon továbbra is sajtószabadság és médiapluralizmus uralkodik, sem a média egészének kormány általi ellenőrzéséről, sem pedig cenzúráról nem lehet beszélni".
   
A plenáris ülésen a magyar kormány által kezdeményezett módosító javaslatok négyötödét vita nélkül fogadta el a Velencei Bizottság - tette hozzá az IM közleményében. A Velencei Bizottság hivatalos véleménye 2015. június 22-én jelenik meg, amelynek előzetes változatát már pénteken a sajtó rendelkezésére bocsátották.

Együtt: a jelenlegi szabályozás ellentétes az európai normákkal

   
Az Együtt felszólítja a kormányt, hogy a szakmai és civil szervezetek, valamint az ellenzéki pártok bevonásával alkosson teljesen új médiaszabályozási rendszert - írták közleményükben. Az Együtt szerint a jelenlegi szabályozás az európai normákkal ellentétes, erről pedig már papírja is van a Fidesz-KDNP-nek.
   
Az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete, a Velencei Bizottság szerint a magyar médiaszabályozásban számos ponton módosítások szükségesek. A bizottság szerint kifogásolható többek között az, hogy a médiahatóság vezetője a miniszterelnöktől függ, hogy a Médiatanács és a közmédia kuratóriuma politikai kinevezettekből áll, és hogy az állami hirdetésekre szánt közpénzt átláthatatlan módon költik el, valamint a kereskedelmi médiát kizárják a politikai hirdetések piacáról.
   
Az Együtt úgy véli, hogy a Velencei Bizottság pontosan ugyanazokat a kifogásokat fogalmazta meg a magyar médiaszabályozásról, melyeket a teljes magyar ellenzék évek óta mond. Bebizonyosodott: a Fidesz-KDNP az európai normákkal ment szembe, amikor torz médiaszerkezetet alakított ki. A közmédiát az illiberális állam propagandagépezetévé silányította, az ellenzéki véleményeket elhallgatják, a független médiumokat pedig elhallgattatják. Erről már papírjuk is van az Európai Bizottságtól.
   
Emiatt az Együtt azt követeli, hogy a Fidesz-KDNP hallgasson a Velencei Bizottságra, az ellenzékre és a józanészre! Kezdődjön valódi társadalmi vita a médiaszabályozásról. Legyen szakmai és politikai egyeztetés, majd történjen meg az egész terület újraszabályozása, a szakmai szervezetek, a civilek és minden parlamenti képviselettel rendelkező párt bevonásával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!