szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hozzájárulhatott öt beteg halálához a mentők által használt új légút-biztosítási technika – írta egy szakértői jelentésre hivatkozva a Népszabadság. A mentők szerint a jelenleg létező legeredményesebb módszert használják, a Népszabadság pedig hamisan sugalmazta, hogy ez a technika öt beteg halálát okozta, ezért jogi lépéseket tesznek a lap ellen.

Hamisan sugalmaztak a mentők szerint

A Népszabadság hamisan sugalmazta, hogy az évek óta alkalmazott, életmentő módszer öt beteg halálát okozta - reagált az OMSZ, amely jogi lépéseket tesz a lap ellen a cikk miatt, mert az szerintük megingathatja a betegek mentőellátásba vetett bizalmát. Azt írták, az RSI a jelenleg létező legeredményesebb légútbiztosítási módszer, mely maximális betegbiztonságot nyújtva ma már „arany standardként” alkalmazott eljárás számos fejlett ország sürgősségi ellátásában. Hozzátették, hogy a magyar mentőhelikopterek és eset-rohamkocsik szakemberei az eljárással az elmúlt években több ezer életveszélyes állapotú beteg életét mentették meg. A légútbiztosítás a közvetlen életveszély okát - például a belső vérzést, agysérülést, szívizom elhalást - önmagában rendszerint nem szüntetheti meg, vagyis sajnos ezzel sem lehet minden beteget megmenteni. Ilyen esetekben a beteg nem az életmentési kísérlet miatt, hanem az életmentési kísérlet ellenére veszíti életét - fogalmaztak. Az OMSZ az eljárás során alkalmazott gyógyszerek engedélyével rendelkezik, a hivatkozott, konkrét esetekben a felkért szakértők sem az alapbetegségeket, sem a halál okát nem ismerhették, így jelentésük összefüggést az eljárás és a halálozás között nem mutathatott és nem is mutatott ki - írta az OMSZ. "Egy korszerű eljárás bevezetése, a megszokott, hagyományos módszer megváltoztatása óhatatlanul ellenérzést kelthet azokban, akik a hagyományokhoz ragaszkodnak és nehezen fogadják be az újat. Így történt ez annak idején az első, légcsőbe vezetett tubus (intubáció), az első elektromos áramütéssel beindított szív (defibrilláció) és az első szívbe juttatott elektróda (pacemaker-terápia) esetében is, de a tapasztalatok az előrelépést igazolták" - tették hozzá.

A 2013 októberében bevezetett, RSI néven ismert eljárásban olyan injekciót adnak a lélegeztetésre szoruló betegnek, amely leállítja a spontán légzést azért, hogy megkönnyítse a mentőtiszt számára a mesterséges lélegeztetéshez szükséges tubus behelyezését – idézte fel a Népszabadság a Halált okozó eljárásrend című cikkében.

A lap szerint a módszert számos mentős vitatja, és az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója maga is szakértői véleményt kért, megjelölve nyolc esetet, amikor az injekció alkalmazása után leállt a beteg keringése. A nyolc beteg közül ötöt nem sikerült újraéleszteni, és a szakértői jelentés szerint az izombénító szerek alkalmazása hozzájárulhatott a halálukhoz – közölte a beszámoló.

A nyolc eset a Népszabadság szerint alighanem csak a töredéke a kritikus eseteknek, a megkérdezett forrásaik mindegyike tudott ugyanis olyan betegről, aki meghalt az RSI alkalmazása után, de esete nem szerepelt a vizsgáltak között.

Az OMSZ vezetője arra várt választ, okozhatta-e az RSI alkalmazása a betegek halálát. Bár azt a két szakértő – Lászik András egyetemi adjunktus, igazságügyi orvos szakértő és Pénzes István professzor – a lap birtokában lévő jelentés szerint leszögezi, hogy pontosabb véleményt adhattak volna, ha rendelkezésükre állnak boncjegyzőkönyvek is, ám azt kimondták, az izombénító szerek alkalmazása minden valószínűség szerint hozzájárult a betegek halálához.

Hibaként említették a cikk szerint, hogy például az alkalmazott gyógyszerek adagja és kombinációja a vizsgált esetekben nem volt kellően átgondolt. Azt ugyanis az érintett betegek a mentősök beavatkozásakor jóval nagyobb dózisban kapták, mint az a műtétek előtti altatásnál a gyakorlat, ez a nagyobb adag pedig minden valószínűség szerint hozzájárulhatott a betegek halálához – írták a szakértők.

MTI / Máthé Zoltán

Az izombénító szer hatását erősíti és meg is nyújthatja, ha altatáshoz használatos készítménnyel kombinálják, ennek velejárója szívritmuszavar lehet. Végül a szakértők megállapították, nem vitatható az OMSZ vezetőinek jó szándéka, hogy egységes eljárásrendet akarnak bevezetni a mentésben, ám ezek az esetek egyértelműen jelzik, a kivitelezés problémás.

„Annyi felelősséggel leszögezhető, hogy amennyiben az új módszert tapasztalatlan, kellő gyakorlattal nem rendelkezők végezték, a nem standardizált gyakorlat alkalmazásával elkerülhetők lettek volna a keringésleállások” – állt a lap szerint a jelentésben.

Népszabadság kérdéseire sem a jelentést készítő szakértők, sem az OMSZ, sem az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet nem válaszolt.

Az RSI-vel kapcsolatos aggályokról több szakmai megbeszélés is volt már az OMSZ vezetőivel – mondta a lapnak Matkó Ida aneszteziológus-főorvos, a Szószoló Betegjogi Alapítvány elnöke. Tudomása szerint ennek eredményeképpen kivették az új szakmai eljárásrendből az RSI-vel kapcsolatban a minden esetben kötelező és kizárólagos szavakat. Azaz a mentőorvos, ha úgy ítéli meg, dönthet más légút-biztosítási technika mellett.

A Népszabadságnak mentőorvosok viszont azt mondták, ez a választási lehetőség viszont nem illeti meg a mentőtiszteket, nekik minden esetben továbbra is kötelező az eljárás. A mentősök eddigi panaszaik ismeretében valószínűleg élni is fognak az RSI visszautasításának lehetőségével, voltak olyan mentősök, akik meg is tagadták az alkalmazását – tette hozzá a cikk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!