szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben Lázár János valószínűleg a legnagyobb hatalommal rendelkező kormánytag Orbán után, a Figyelő egész hihető forgatókönyvet írt le a miniszter lehetséges visszavonulásáról. A személyes konfliktusokkal, szerteágazó feladatkörrel birkózó politikus saját kollégái előtt bevallotta: át kell gondolnia, mennyi ideig lehet ezt a munkát végezni. Szeme előtt lebeg példaképe, Nicolas Sarkozy, aki néhány évnyi hátralépés után megerősödve tért vissza a politikába. Rogán Antallal sem szeretne együtt dolgozni. A lap forrásai szerint Lázár a német üzleti életben helyezné magát parkolópályára.

Lázár János feláll a Miniszterelnökség vezetői székéből, ha Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőt kabinetfőnöknek nevezik ki a tárcánál – adta hírül a Figyelő, amely a miniszter konfliktusait listázva arról írt: Lázár belefáradt a harcba, és készen áll rá, hogy egy időre kiszálljon a politikából. Annak ellenére is, hogy néhány hónapja arról szóltak a hírek, akár Orbán utódja is lehet belőle. A hetilap értesülése szerint barátai tanácsára a miniszter a németországi üzleti életben vállalhat szerepet.

Rogánnal nem!

A Figyelő szerint Orbán Viktor miniszterelnök egyszer beszélt Lázárral Rogán kabinetfőnöki kinevezéséről, és a miniszter akkor világossá tette: ha Rogán jön, ő megy. A lap forrásai szerint Lázárt zavarja, hogy Rogán túl sok időt fordít saját üzleti tevékenységére – itt nem a rendszeres havi jövedelem könyvelésére kell gondolni – , és hogy családjával rendszeresen szerepel a nyilvánosság előtt. A jelek szerint Orbán fontolóra vette Lázár véleményét, Rogán kinevezéséről legalábbis mostanában nem esik szó.

Túry Gergely

Lázár túlzottnak tartja a kormányzás személyéhez fűződő központosítását is: azzal például semmi baja nem lenne, ha Rogán Antal önálló tárcát kapna, és oda delegálnának néhányat a Miniszterelnökség feladatai közül. Csak neki ne legyen köze Rogánhoz.

Befolyással lehet Lázár karrierjére az is, hogy a lap forrásai szerint Orbán eltökélte, hogy 2018-tól ismét kormányfő akar lenni, és azt forgatja a fejében, hogy tovább csökkenti a tárcák számát – ami további többletfeladatokat róhat az amúgy is túlterhelt miniszterre. Csakhogy ismerősei szerint Lázár kezd belefáradni a mindennapos harcokba. Saját kollégáinak bevallotta, hogy át kell gondolnia, mennyi ideig lehet ezt a munkát végezni, és elképzelhető, hogy néhány évre visszavonul.

A francia példakép és a német kapcsolat

Lázár példaképe Nicolas Sarkozy volt francia elnök, aki szintén polgármesterből lett nagy hatalmú politikus, éles konfliktusokat vállalt fel a nyilvánosság előtt, és ami a legfőbb, néhány évre eltűnt a politikából, hogy aztán megerősödve térjen vissza. A miniszter figyelemmel követi a francia politikus pályáját, írásait rendre lefordíttatja.

Lázárnak ráadásul befolyásos barátai vannak a német üzleti életben: ők vetették fel, hogy abban a közegben is teremhet számára babér.

MTI / Koszticsák Szilárd

Nem kizárt, hogy a lelépés fontolgatásával a miniszter környezetét tesztelgeti. Jól tudja, hogy ha ő kilépne a képből, egy időre szinte ellehetetlenítené a kormányzást. Az üzenet világos lenne Orbán és mindenki más számára is: lehet nélkülem is csinálni, de kivel?

Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy más a német és az angolszász politikai közeg: itthon, ha valaki visszavonul a politikától, annak nehezen van visszaút.

Lázár konfliktusai

Csányi Sándor: Az OTP-vezér befolyását a miniszter túlzottnak tartja. Szerinte könnyű úgy a csúcson maradni, hogy az ember bankját a mindenkori kormány megkülönböztetett figyelemmel kezeli. Csányi a Figyelő forrásai szerint megfúrta Lázár belügyminiszteri kinevezését is a 2010-es választások előtt.

Tarlós István: Lázár szerint a fővárost sokkal jobban is lehetne vezetni. Tarlós viszont arroganciával vádolja a minisztert, a budapesti fejlesztések ügyében kipattant konfliktusuk pedig kis híján mérhető károkat okozott a fővárosnak. A főpolgármester Orbánnál is be szokta panaszolni a miniszter.

Schmidt Mária: Lázár konfliktusa a Terror Háza vezetőjével kevésbé nyíltan jelenik meg. A miniszter jóban volt Schmidt elhunyt férjével, Ungár András üzletemberrel, a Sorsok Háza projekt azonban éket vert az özvegy és közé. Schmidt Máriát zavarja, hogy Lázár hátráltatja a múzeum megvalósulását, a miniszter szerint Schmidt antiszemita indíttatásból támadja Lázár zsidóvezető tanácsadóit, pl. Zoltai Gusztávot. A Schmidthez kapcsolható projektek közpénzeinek felhasználásával kapcsolatban is aggályai vannak.

Borókai Gábor: A Heti Válasz főszerkesztője néhány hónapja szokatlanul élesen támadta Lázár Jánost egy cikkben, az alázat hiányát, az önfényezést, a közösség rombolását felróva neki. És most jön a Figyelő-cikk egyik legfurcsább állítása: Lázár állítólag visszaküldte a Heti Válasz neki szánt karácsonyi ajándékát. De vajon miért küldene egy hetilap ajándékot politikusoknak?

MTI / Kovács Attila
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!