szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a WHO a menekültválság kezdete óta többször is közölte, hogy nem hurcolnak be magukkal egzotikus betegségeket a menekültek, Paller Judit tiszti főorvos a köztévén figyelmeztetett mindenkit. Azt mondta, a járványügyi kockázatot a hatóságok megfelelően kezelik. Találtak már hepatitis-A vírussal fertőzött kisgyereket és tbc-gyanús beteget is a menekültek között – tette hozzá.

A menekültek között egyelőre nem találtak olyan betegségeket, amelyek a magyar lakosságot veszélyeztetnék, de óvatosságra int az országos tiszti főorvos.

Az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO a menekültválság kezdete óta többször is közölte, hogy nem hurcolnak be magukkal egzotikus betegségeket a menekültek, sem ebolától, sem MERS-vírustól nem kell tartani.

Paller Judit az M1-en szerda reggel azt mondta, járványügyi kockázatot jelent a megnövekedett migráció, de leginkább az egymás közötti érintkezés miatt alakulnak ki megbetegedések, ezek jellemzően a hányásos, hasmenéses fertőzések, és a hűvösebb idő beköszöntével jellemzőbb lesz a felső légúti megbetegedés is.

A migránsok által használt területeken nincs megfelelő infrastruktúra, ezeken a helyeken több napig életvitelszerűen élnek, ennek minden következményével. Ezek a körülmények is okozzák például a belső fertőzéseket. Ugyanakkor a befogadóállomásokon megfelelőek a higiénés feltételek – mondta Paller Judit. A járványügyi kockázatot szerinte a hatóság megfelelően kezeli, a migránsok között dolgozó orvosokkal napi kapcsolatban áll a területileg illetékes tiszti főorvos.

Hepatitises kisgyerek is került kórházba

Paller arra figyelmeztetett, hogy a menekültek által hátrahagyott szennyezett ruhaneműhöz, ételhez és egyéb használati tárgyhoz – csak gumikesztyűben szabad nyúlni, vagy az erre szakosodott hulladékbegyűjtő vállalatokra kell hagyni a szemét összeszedését.

A röszkei gyűjtőpontnál
hvg.hu

Az elmúlt egy hét tapasztalatairól a tiszti főorvos azt mondta, leginkább a hátrahagyott szemét okoz gondot, de nem különösebben nőtt meg a menekültek között a megbetegedések száma, ugyanakkor kerültek már kórházba fertőző betegségekkel. A legtöbb esetben a kórházban sem várják meg a kezelés végét, saját felelősségre hagyják el az intézményt. Találtak már hepatitis-A vírussal fertőzött kisgyereket és tbc-gyanús beteget is – tette hozzá.

Ha netán járvány alakulna ki, akkor lenne beavatkozási lehetősége a tiszti főorvosnak: korlátozhatja például a migránsok mozgását, karantént rendelhet el. Erre azonban – emelte ki Paller Judit – jelenleg nincs indok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!