szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Horvátországba egyre több migráns érkezik, válságtörzset hívtak össze, a katonai felkészülést is megkezdték és közölték: nem bírnak a menekültek áradatával. Horgos viszont gyakorlatilag kiürült, mindenki Horvátország felé halad és onnan Szlovéniába mennének. Este kiderült: kiterjeszti a kormány a válsághelyzetet Baranya és Somogy megyére is, a határzárat pedig elkezdik építeni a horvát szakasz bizonyos pontjain is. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-val!

Most érkezett

Senkit nem engedtek át a rendőrök

Bakondi és Kovács cáfolta azt az értesülést, hogy azért indulhatott meg a tömeg, mert esetleg családokat engedtek be a tranzitzónába a rendőrök, és a tömeg erre indult meg a határátkelő felé. Kovács szerint konkrét hazugság, hogy egy ilyen félreértésből fakadt volna a zavargás.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
6 7 8 9 10 11 12

Az uniós polgárok érdeke sérül a menekültek miatt

Az átjárható határokat használó uniós polgárok érdekes sérül azzal, hogy a szabadon mozogni akaró menekültek miatt korlátozásokat vezetett be több ország a határátkelőjénél.

Bakondi: Csak egy újságírói fordulat a "senki földje"

A határvonal az határvonal, nincs olyan, hogy senki földje, így a szerb hatóságok el tudnának járni a két ország között tartózkodó menekültek ellen – mondja el Bakondi arra a felvetésre, hogy hogyan tudják felszabadítani az M5-ös autópálya-átkelőt, ahol menekültek vannak.

Bakondi nem hallott a szerb stáb megveréséről

Kovács Zoltán a szerb stábok megverésére vonatkozó újságírói felvetésre azt mondta, hogy a riporterek túl közel voltak, ahol nem volt keresnivalójuk.

Bakondi pedig azt mondta, hogy többször felszólították a zavargókat, hogy hagyják abba, amit csinálnak, de előre megfontolt szándékkal mentek neki a rendőröknek. Ő nem hallott a szerb stáb megveréséről.

Ásotthalom, a röszkei és a szegedi átkelő sincs nyitva

Erről jogszabály is megjelent. A tompai átkelő sokkal terheltebb lett – mondja Bakondi.

Ha a helyzet adott lesz, a határátkelőket újra megnyitjuk, amint a szerbek nem engedik, hogy a menekültek oda csoportosuljanak.

1047 menedékkérő van a táborokban

Röszkén 170, Tompán 15 ember nyújtott be menedékkérelmet. 138 fő különleges bánásmódot igénylő személy, gyerekesek, vagy idős-sérült emberek, akiket táborba szállítottak. Közigazgatási döntésből 72-t hoztak, ezek közül 33 volt elfogadhatatlan, 7-en nyújtottak be felülvizsgálati kérelmet. Röszkén 18-an vannak a tranzitzónában, Tompán senki.

Jelenleg 72 menekült ügye van bírói szakban. 9 ítélet született, 6 esetben 2 évre, 3 esetben 1 évre utasították ki a migránsokat.

Lemondott a német menekültügyi hivatal elnöke

Manfred Schmidt személyes okokkal indokolta a döntését. A Süddeutsche Zeitung szerint a szövetségi kormány és a tartományok vezetőinek keddi egyeztetésén is élesen bírálták a hivatalt a tartományok részéről. A kritika szerint a BAMF nem reagált időben és kellő mértékben a menekülthullám fölerősödésére. (MTI) 

Bakondi adatokat közöl a szerdai támadásról

Huszonkilenc főt fogott el a rendőrség, és két gyereket is átdobtak a kerítésen. Bakondi szerint humanitárius megoldásként küldték vissza az elfogottak közül ötnek a Szerbiába visszajuttatása, hogy a családtagjaikkal találkozzanak. Ha jól értjük, akkor az volt a humánus megoldás, hogy nem indítottak eljárást az elfogott családtagok ellen. Azt is elmondta, hogy felajánlották az egész családnak a magyar menedékkérelmi eljárást, de nem éltek vele. (Bakondi nem tette hozzá, hogy talán nem véletetlenül, hiszen eddig mindet elutasította Magyarország.)

A bedöntött kerítést felállították és megerősítették.

22 emberrel szemben folyik büntetőeljárás a határzár tiltott átlépése miatt, és vizsgálják, hogy ennek a súlyosabb, zavargásos verziójával gyanúsítsák-e a migránsokat.

Sokkal kevesebb illegális bevándorlót fogtak, szerdán kevesebb mint háromszázat, csütörtökön eddig alig több mint kilencvenet. Az embercsempészet Bakondi szerint leállt.

Kovács: Megismételjük javaslatainkat

Magyarország megerősítette a korábban Orbán által tett javaslatokat, amelyek közül az első az európai határok védelme, elsősorban Görögországban. Készek vagyunk emberi és pénzügyi erőforrásokat átcsoportosítani a görög határvédelemre, és javasoljuk, hogy pénzügyi segítséget adjunk közel a menekülttáborokhoz, másképpen nem tudjuk megfékezni a végtelen utánpótlású migránsáradatot.

1
6 7 8 9 10 11 12
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!