szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A nap kérdése: miért borotválják le a férfiak a szempillájukat?

Szempilláink fontosabb szerepet töltenek be a mindennapi életünkben, mint gondolnánk, nem csak az a funkciójuk, hogy bájosabbá tegyenek minket. Sok gyötrelmes percet spórolnak meg nekünk azzal, hogy meggátolják, hogy por vagy más szennyeződés kerüljön a szemünkbe, illetve a pislogási reflex kiváltását is nekik köszönhetjük.

Az előbbiek tudatában még érthetetlenebbnek tűnik a TikTokon elterjedt új trend: több videó is megjelent arról, hogy férfiak tövig nyíratják a szempilláikat. A hunyorgó és grimaszoló arcaikat látva felmerülhet a kérdés, hogy mégis miért teszik ezt magukkal, de nem kell sokáig kutatni a motiváció megleléséhez, ugyanis már a posztok leírásából kiderül: ezzel hívják fel a figyelmet arra, hogy ők a „legférfiasabb férfiak.”

Az alábbi videót is azzal a leírással rakta ki egy borbély, hogy a kliense szeretne férfiasabbnak tűnni, ezért kérte, hogy borotválja meg a pilláit.

@halal.barbers Client wanted to look more masculine by trimming his eyelashes #eyelashes #barber #halalbarbers #halalbarber #viral #trend #trending #barbershop #explore #perthbarber #aucklandbarber ♬ Way down We Go – KALEO

A jelenség láttán több orvos is kifejtette, hogy az egészségünk okán sem tanácsos meg penge alá vetni magunkat. A szempillák ugyanis nem véletlenül nőttek oda: amellett, hogy védelmi vonalként szolgálnak, és kiváltják a reflexszerű pislogást, a szempillák csökkentik a szem felszínét érő légáramot is. Ezáltal egészségesen tartják a szemet, segítenek megőrizni a nedvességét, kiszűrik az erős napfényt, csökkentik a vakító hatást, és javítják a látásminőséget.

Ráadásul a nem megfelelő eltávolításuk szövődményekhez vezethet és irritációt okozhat, mivel a visszamaradó éles, csonka végek dörzsölhetik a szem felszínét.

Már a pillák sem nemsemlegesek?

Nem újdonság, hogy lányosnak tartják a dús, seprűszerű pillákat. Több, mára felnőtt férfi is mesélt arról, hogy gyerekkorukban megszólta őket az orvosuk vagy a tanáruk, és meglepetten konstatálták, hogy milyen hosszú pilláik vannak fiú létükre, írja a CNN. Ez a hozzáállás tehát korábban is létezett, de most az interneten is elkezdett elterjedni.

Nem nehéz belátni, miért igyekeznek egyes férfiak elnyomni minden olyan jegyet a külsejükön, amit mások nőiesnek minősítenek. Hiszen még az Egyesült Államok alelnöke, J.D. Vance, a maszkulinitás nagy hirdetője is nehezen vállalja fel a külsejét. A 2024 októberében tartott televíziós választási vitája után az internetet elárasztották a találgatások, hogy Vance vajon szemceruzát használt-e, hogy áthatóbbá, sötétebbé tegye a tekintetét. Védelmében több republikánus is felszólalt, következetesen hangoztatva, hogy Vance nem viselt sminket. A valóságot máig homály fedi, az viszont jól látható, mennyire irtóznak a konzervatívabb férfiak attól, hogy bármilyen nőiesebbnek számító szokással azonosítsák őket.

J.D. Vance beismerte, hogy olykor kitalál történeteket azért, hogy a média jobban odafigyeljen egy ügyre

A republikánusok alelnökjelöltje mindezt annak védelmében vezette elő, hogy korábban arról beszélt, a migránsok egy ohiói városban elrabolják és megeszik a házi kedvenceket.

Ebből kiindulva az is megfigyelhető, hogy minél konzervatívabbá válik egy társadalom, annál inkább törekszik arra, hogy két, egymástól könnyen elkülöníthető nemet hozzon létre. A szempillákban pedig mindig is volt valami bájos és elbűvölő, és valóban vannak nők, akik előszeretettel tesznek azért, hogy kifejezetten dús és hosszú pilláik legyenek, amihez spirált és göndörítőt is használnak.

A szempilláiktól megszabaduló férfiak pedig valószínűleg azért menekülnek az elől, amire sok nő vágyik, hogy véletlenül se mondja rájuk senki, hogy nem elég férfiasak. Bár a trend egyelőre nem szőtte át a világhálót, milliónyi helyett néhány ezer reakció van az erről szóló videókon, de elképzelhető, hogy ez lesz az új szemöldökborotválás.

Korábban a lázadás egyik megnyilvánulásának számított, hogy a trend követői egy csíkot vágtak a szemöldökükbe. Mindez az 1980-as és 1990-es évek elejére nyúlik vissza, különösen a hiphop közösségen belül volt népszerű. A keménység, az önkifejezés, sőt bizonyos területeken a bandákhoz való tartozás szimbóluma is volt a csík. A jelenség idővel túlnőtt a hiphopon és a szubkultúrákon, és olyan hírességek, mint Zayn Malik és Jason Momoa is hozzájárultak a szemöldökcsíkok népszerűsítéséhez.

Mark Zuckerberg egykor feministaként reklámozta magát, most azt bizonygatja, mennyire macsó

Donald Trump elnöksége képlékennyé teszi a milliárdosok elveit.

A nyitókép forrása: VICTOR de SCHWANBERG / SCIENCE PHO / VSC / Science Photo Library via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!