Szempilláink fontosabb szerepet töltenek be a mindennapi életünkben, mint gondolnánk, nem csak az a funkciójuk, hogy bájosabbá tegyenek minket. Sok gyötrelmes percet spórolnak meg nekünk azzal, hogy meggátolják, hogy por vagy más szennyeződés kerüljön a szemünkbe, illetve a pislogási reflex kiváltását is nekik köszönhetjük.
Az előbbiek tudatában még érthetetlenebbnek tűnik a TikTokon elterjedt új trend: több videó is megjelent arról, hogy férfiak tövig nyíratják a szempilláikat. A hunyorgó és grimaszoló arcaikat látva felmerülhet a kérdés, hogy mégis miért teszik ezt magukkal, de nem kell sokáig kutatni a motiváció megleléséhez, ugyanis már a posztok leírásából kiderül: ezzel hívják fel a figyelmet arra, hogy ők „a legférfiasabb férfiak”.
Az alábbi videót is azzal a leírással rakta ki egy borbély, hogy a kliense szeretne férfiasabbnak tűnni, ezért kérte, hogy borotválja meg a pilláit.
@halal.barbers Client wanted to look more masculine by trimming his eyelashes #eyelashes #barber #halalbarbers #halalbarber #viral #trend #trending #barbershop #explore #perthbarber #aucklandbarber ♬ Way down We Go – KALEO
A jelenség láttán több orvos is kifejtette, hogy az egészségünk okán sem tanácsos penge alá vetni magunkat. A szempillák ugyanis nem véletlenül nőttek oda: amellett, hogy védelmi vonalként szolgálnak, és kiváltják a reflexszerű pislogást, a szempillák csökkentik a szem felszínét érő légáramot is. Ezáltal egészségesen tartják a szemet, segítenek megőrizni a nedvességét, kiszűrik az erős napfényt, csökkentik a vakító hatást, és javítják a látásminőséget.
Ráadásul a nem megfelelő eltávolításuk szövődményekhez vezethet, és irritációt okozhat, mivel a visszamaradó éles, csonka végek dörzsölhetik a szem felszínét.
Már a pillák sem nemsemlegesek?
Nem újdonság, hogy lányosnak tartják a dús, seprűszerű pillákat. Több, mára felnőtt férfi is mesélt arról, hogy gyerekkorukban megszólta őket az orvosuk vagy a tanáruk, és meglepetten konstatálták, hogy milyen hosszú pilláik vannak fiú létükre – írja a CNN. Ez a hozzáállás tehát korábban is létezett, de most az interneten is elkezdett elterjedni.
Nem nehéz belátni, miért igyekeznek egyes férfiak elnyomni minden olyan jegyet a külsejükön, amit mások nőiesnek minősítenek. Hiszen még az Egyesült Államok alelnöke, J. D. Vance, a maszkulinitás nagy hirdetője is nehezen vállalja fel a külsejét. A 2024 októberében tartott televíziós választási vitája után az internetet elárasztották a találgatások, hogy Vance vajon szemceruzát használt-e, hogy áthatóbbá, sötétebbé tegye a tekintetét. Védelmében több republikánus is felszólalt, következetesen hangoztatva, hogy Vance nem viselt sminket. A valóságot máig homály fedi, az viszont jól látható, mennyire irtóznak a konzervatívabb férfiak attól, hogy bármilyen nőiesebbnek számító szokással azonosítsák őket.
Ebből kiindulva az is megfigyelhető, hogy minél konzervatívabbá válik egy társadalom, annál inkább törekszik arra, hogy két, egymástól könnyen elkülöníthető nemet hozzon létre. A szempillákban pedig mindig is volt valami bájos és elbűvölő, és valóban vannak nők, akik előszeretettel tesznek azért, hogy kifejezetten dús és hosszú pilláik legyenek, amihez spirált és göndörítőt is használnak.
A szempilláiktól megszabaduló férfiak pedig valószínűleg azért menekülnek az elől, amire sok nő vágyik, hogy véletlenül se mondja rájuk senki, hogy nem elég férfiasak. Bár a trend egyelőre nem szőtte át a világhálót, milliónyi helyett néhány ezer reakció van az erről szóló videókon, de elképzelhető, hogy ez lesz az új szemöldök-borotválás.
Korábban a lázadás egyik megnyilvánulásának számított, hogy a trend követői egy csíkot vágtak a szemöldökükbe. Mindez az 1980-as és 1990-es évek elejére nyúlik vissza, különösen a hiphopközösségen belül volt népszerű. A keménység, az önkifejezés, sőt bizonyos területeken a bandákhoz való tartozás szimbóluma is volt a csík. A jelenség idővel túlnőtt a hiphopon és a szubkultúrákon, és olyan hírességek, mint Zayn Malik és Jason Momoa is hozzájárultak a szemöldökcsíkok népszerűsítéséhez.
A nyitókép forrása: VICTOR de SCHWANBERG / SCIENCE PHO / VSC / Science Photo Library via AFP