szerző:
Mihalicz Csilla
Tetszett a cikk?

Több mint 30 nagyon dühös civilből álló akciócsoport és több száz szimpatizáns figyeli a Városligetből el-eltünedező fák csonkjait, a tarra vágott területfoltokat, a felvonultatott „nehézfegyverzetet”: a hatalmas munkagépeket. Most, március 14-én 14 órakor még csak piknikeznek, de mindenre elszántak. Merthogy a Liget Projekt kivitelezése elkezdődött.

Egy idő óta a kormány úgy tesz, mintha meghallgatná az építész szakma véleményét arról, miként lehet civilizált és demokratikus országban hozzányúlni egy nagyváros kevés zöld területéhez, de valójában semmi sem mutat arra, hogy figyelembe is venné, amit a szakemberek mondanak. Egy szakmai fórumon, a MÉSZ Esten a felszólalók kijelentették ugyan, hogy a Liget Projekthez hasonló terveknek nem olyan alapokról kellene elrugaszkodniuk, hogy az aktuális miniszterelnök a Királyi Várba akar költözni, valamint azt is kijelentették, hogy "a közösen használható zöldfelület a város szövetében egyre nagyobb kincs, ezek megőrzésére és rekreációs célú fejlesztésére irányul az élhető városok kialakításának programja szerte a világon”, de a kormányzat jelenlevő képviselője zárszó gyanánt nyilvánvalóvá tette: még az is lehet, hogy itt mindenkinek igaza van, de ők mégis ebben a projektben hisznek, és ezt fogják felépíteni. A magyar építészek pedig választhatnak: vagy együtt hisznek vagy múzeum helyett biciklitárolókat fognak tervezgetni.

Túry Gergely
Ugyancsak a konzultáció látszatát keltette az a Habony-botrány kitörésére időzített esemény, amelyről alig egy hónapja írtuk, hogy megvolt a Városliget beépítéséről szóló első nyilvános vita. Ezen Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója és Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere feszült egymásnak, és Baán trükkösen még azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy „jó magyar szokás szerint az egészből nem lesz semmi”.

Ugyan miért ne lenne, ha egyszer 2010 óta módszeresen készítik elő, és mostanra már minden jogi akadály is elhárult? Annyira, hogy fél évvel korábban módosították a VÉSZ névre hallgató, a Városligetet 99 évre „államosító” 2013. évi törvényt – amely minden lényeges kérdésben kiveszi a területet az országos és budapesti szabályozás keretei közül -, újabb (városligeti, 13. kerületi és komáromi) ingatlanokat csapva a VÉSZ Törvény hatálya alá, és leszögezve: „ezen ingatlanokhoz kapcsolódó beruházások tekintetében a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt. a feladatait az állam nevében és javára eljárva látja el. A beruházások közérdekű célú fejlesztésnek minősülnek.” (A zrt. jelenleg 100 %-os állami tulajdonban van.)

Nem fogjuk hagyni a bontást, ha kell, a munkagépek elé fekszünk!”

Most hirtelen felgyorsultak az események, anélkül, hogy azok a városlakók, akik nem járnak mindennap a Ligetbe, észrevehették volna. Megjelentek a munkagépek a Közlekedési Múzeum és a PECSA környékén, befóliázták a Kertem kerítését, elkezdték a fakivágásokat, mintha csak most jöttek volna rá, hogy ha még sokáig a szakmai konzultáció látszatát keltik, akkor a végén Orbán Viktor nem tud beköltözni 2018-ra a Várba.

Viszont most már a civilek is dühbe jöttek. „Ami a Városligetben folyik, az talán legális, de illegitim, mert nem találkozik a társadalom helyeslésével”, állítja a Legyen a Liget a Kertem Akciócsoport képviseletében Gáyer Zoltán és Csák Gergely, akik már nem a könnyedén like-olgatók közül valók, hanem olyanok, akik tesznek is: „nem fogjuk hagyni a fák kivágását úgy, ahogyan a József Nádor téren történt”, állítják. „Mert ha legközelebb a Balaton vizét eresztenék le, mert kell a hely a go-kart pályának, vagy elterelnék a Dunát, elbontanák a Lánchidat, mert útban van, hát azt sem lehet! Ilyen ügyekben a városlakók, polgárok véleménye kell, hogy irányadó legyen.”

A Városliget szerelmesei azért hozták létre az akciócsoportot és a Liget-kedvelők Facebook oldalát, hogy kapcsolatot találjanak minden olyan emberrel, aki maga is erre jár, figyel, fülel és értesíti a közösséget, ha bármi változtatást tapasztal, és annak érdekében, hogy ne kelljen tétlenül nézni minden budapesti közös kertjének tönkretételét. Március 14-én 14 órától pedig alternatív szezonnyitó pikniket tartanak nagyon sok budapesti Liget-járó ember kedvenc kocsmája, az Olof Palme sétány 3. alatti Kertem mellett.

Túry Gergely
„Azért ott – indokolja Csák Gergely -, mert ennek elveszítése fáj a legtöbbünknek. Megígérhetem, hogy nem fogjuk hagyni a bontást, ha kell, a munkagépek elé fekszünk.” „És nem azért, mert hasznunk volna belőle, ahogy megvádoltak minket ezzel – veszi át a szót Gayer Zoltán -, vagy mert a környékbeli lerobbant épületekhez ragaszkodnánk. A Kertem annak szimbóluma, hogy a városban is lehet élni.” „Épp ezért akarják tönkretenni – szól közbe haragosan a kis csoporthoz 3 gyermekével csatlakozó Olga Dmitrijevna. – Nekik sokkal jobb, ha mindenki a négy fal között üldögél elszigetelten, mint hogy jól érzi magát egy közösségi térben.” „Most az a duma, hogy majd ők a Zene Házában létrehoznak egy „Kertünk”-et. Micsoda cinizmus elvenni valamit, és erőszakkal közössé tenni!” – teszi hozzá Gayer Zoltán.

A csoport egyik tagja részt vett azon a kizárólag a kormánypárti sajtó meghívása mellett megrendezett sajtóbejáráson, amelyen elhangzott, milyen nagyszerű, hogy kipucolják a Ligetet, fölépítik itt a többi között a Zene Házát, a Hősok tere-alapterületű Nemzeti Galériát a PECSA helyén, és hogy mindeközben a zöld felület nem kevesebb, hanem még több is lesz.

Itt nem kivágni, hanem telepíteni kellene fákat!”

„Ez a kamuduma! – teszi hozzá indulatosan Csák Gergely. - Kivágnak 80-100 éves fákat, telepítenek helyettük csemetéket, épp, amikor már ennyire előrehaladott a globális felmelegedés? Ki hiszi el, hogy a zöld tetők ugyanolyan minőségű zöld felületet jelentenek majd!? Minden budapesti életét három évvel rövidíti meg a légszennyezés. Itt nem kivágni, hanem telepíteni kellene fákat. Épp ezért ragaszkodunk ahhoz, hogy semmilyen változtatás ne legyen addig, amíg legitim módon meg nem tárgyalták a városlakókkal a Városliget átalakítását.”

Hiába, hogy reprezentatív közvélemény-kutatások szerint a budapestiek több mint háromnegyede ellenzi a Városliget beépítését, az elkezdődött. Másnapra el-eltünedeznek fák, facsoportok, talajfúrás nyomai szaggatják fel a sarjadó füvet, misztikus alakzatokat határolnak körbe szalagokkal, eltűnt a vagon a Közlekedési Múzeum mellől. A Nyereg, az Itató nevű kocsma helyén pedig egyik pillanatról a másikra szerkezetkész ház magasodik, pedig ez műemlék épület.

Bárki, aki ránéz erre a látszólag a vége felé közeledő építkezésre, nehezen fedezi fel benne egy gondos műemléki rekonstrukció nyomait - sokkal inkább egy újonnan felhúzott házra emlékeztet.

Üzenet a Fidesznek

Március 14-én a ligetvédő civilek a 14 órakor kezdődő Szezonnyitó Kertem Piknikről 15 órakor átvonulnak üres palackjaikkal, flakonjaikkal a Fidesz Lendvay utcai székházához, és akár a palackposta, üzennek a Fidesznek, hol bontson és romboljon a Városliget helyett. „Ez az igazi konzultáció – mondja Geyer Zoltán. - És ez még békés!”

Túry Gergely
Másoknak is ajánlják, hogy a hátralevő néhány békés napban még zarándokoljanak el kedvenc fáikhoz, mert ki tudja, meddig tehetik. Az alábbi linken ki-ki megnézheti, hogy vajon a szeretett fák szerepelnek-e azok között, amelyeknek megkegyelmeztek a megvalósítási terv készítői. A Kertem mókusai mindenesetre kereshetnek maguknak új fákat az ugrándozáshoz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!