szerző:
- esel -
Tetszett a cikk?

Máté nevű kedves olvasónk érdekes információra bukkant egy kanadai think-tank oldalán.

Magyarországon a Századvég kuratóriumi elnöke, a Corvinus frissen megválasztott rektora nem is nagyon rejti véka alá, hogy a Századvég nem független intézmény. Lánczi András kifejezetten büszkén vállalja, hogy munkájukkal a kormányzatot támogatják: "Minden kormánynak szüksége van háttérintézményekre, és mi intenzív munkát végeztünk az utóbbi öt évben." Meg is kérték és kapták az árát, mi adófizetők, igen bőkezűen honoráltuk a háttérintézmény munkáját, amely hálából megpróbálta eltitkolni előlünk, mire is ment el a közpénzünk.

Lánczi becsületére legyen mondva, nem mostanában hirdeti csak ezt a nyílt elkötelezettséget, már egy tavalyi interjúban is úgy fogalmazott: "Az orbáni kormányzás egyik fontos támasza vagyunk. Ezt a miniszterelnök nyíltan el is mondta. Tehát aki a miniszterelnököt akarja támadni, az akár kezdheti a Századvég támadásával is." Sőt, a HVG három évvel ezelőtti interjújában a filozófiatörténész meg is kérdőjelezte a függetlenséget mint olyat: "Senki sem független. Mitől lenne bárki is független, az élettől? Miért gondolja bárki, hogy ez lehetséges? És ha független, akkor pontosan minek a nevében beszél? Az ész nevében, nyilván. De az ész nem lebeg valahol szabadon." Ez utóbbi különösen vitathatatlan tény.

Igen ám, de Máté nevű kedves olvasónk érdekes információra bukkant a kanadai konzervatív-libertárius Fraser Institute honlapján, pontosabban az intézetnek a világ országainak gazdasági szabadságát kutató Free the World oldalán. Azon ugyanis azonnal kiderül, ki is kutatja Magyarország gazdasági szabadságát hayekiánus szempontból: igen, nem más, mint a kanadai szabadpiaci intézet magyar testvérszervezete, az Orbán- és közpénzközeli Századvég. Amely a kanadai nyilvánosság előtt olyan nonprofit szervezetként adja el magát, amely "független a kormányzattól vagy bármely politikai párttól", csupán kutatási eredményeit osztja meg gazdasági szervezetekkel, pártokkal, kormánnyal.

Nem, az ész tényleg nem lebeg valahol szabadon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!