szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életet menthet az új eljárás, amelyet a somogyi megyeszékhely kórházában alkalmaznak.

Magyarországon a legtöbbször még mindig hónapokat vesz igénybe egy daganatgyanús beteg kivizsgálása és ellátása. Kaposváron azonban egy ilyen páciens maximum egy hónapon belül teljes körűen diagnózist kap, további két héten belül pedig a kezelését is megkezdik – írja a Magyar Idők.

A Kaposi Mór oktató kórházban nemrég a rákbeteg-ellátásban teljesen új modellt vezettek be, amely pluszforrás bevonása nélkül, pusztán szervezéssel képes javítani az ellátás minőségén, eredményességén.

AFP / Philippe Huguen

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2015-ben közzétett elemzése szerint Magyarországon éves szinten mintegy 200 milliárd forint közforrást fordítnak onkológiai ellátásra. Ez a pénzt azonban nem hasznosítják kellően hatékonyan. Sőt, a folyamatosan növekvő kiadások ellenére a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az elmúlt ötven évben Magyarországon 48 százalékkal nőtt a rákos megbetegedések okozta halálesetek száma. A helyzet uniós összehasonlításban is drámai: míg az Európai Unióban (EU) százezer lakosból átlagosan csaknem 167-en haltak meg rákban 2010-ben, addig Magyarországon majdnem 239-en.

Az okok között szerepel, hogy a magyarok nemcsak szűrésre nem járnak, de ha már panaszunk van, akkor sem mennek időben orvoshoz. De azt is okként rögzítették - erre jöttek rá Kaposváron -, hogy a daganatos betegek ellátása, a kiszűrésüktől a kivizsgálásukon át a kezelésükig nem alkot egységes rendszert. Ennek következtében pedig a betegek hetekig, hónapokig várnak nemcsak a kezelésre, hanem már a kivizsgálásra is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!