Kormányinfó 57: gyengül a kormányban a minisztériumok szerepe?
Elhunyt tűzszerészek, Ligetvédelem, kvótanépszavazás, a 3-as metrót helyettesítő buszok, itt a Kormányinfó. Rengeteg pénzt kapnak a szerzetesrendek, változik a kormány szerkezete, és felújítják az Operaházat is. Lázár újabb feladatokat kapott Orbántól, igent mondott rájuk. Schmidt Mária kap egyet Lázártól, ahogy a 888 is. Andy Vajna tévécsatornáit Romániába költözteti, de ez nem zavarja a kormányt. A magyar mainstream sajtó szánalmas és nevetséges módon áll a Brexithez Lázár szerint. A Gyere ahaza, fiatal-féle programoknak Lázár szerint semmi értelmük nincs.
Lázár kezdte a Kormányinfót: először részvétét nyilvánította az elhunyt tűzszerész honvédok szeretteinek és családainak. A kormány gondoskodni fog a családtagokról, gyerekekről az iskoláztatásukról és felnevelésükről. Simicskó István honvédelmi miniszter beszámolt a kormánynak az esetről.
Orbán Viktor holnaptól, azaz péntektől a NATO-tagországok csúcstalálkozóján vesz részt Lengyelországban. 2010-hez képest 20%-kal nőtt a védelmi kiadás GDP-hez viszonyított aránya, "messze még a 2%-os vállalás" mondja Lázár, egészítsük ezt ki azzal, hogy most 1,1%-on állunk.
Változik a kormányszerkezet
Változik a kormány szerkezete: három kormánybiztost nevezett ki a miniszterelnök, ezeket már ismertük. Érdemi változás jön a kormány szerkezetében: a kormány két kabinetbe tagozódik, egy gazdasági és egy stratégiai kabinetbe, ezek előkészítő javaslatokat alakítanak ki, és döntenek. Nem tárcák, hanem témák tagozódnak be ezekbe a kabinetekbe. Az a cél, hogy több idő maradjon a nagy jelentőségű döntések előkészítésére, hatékonyabb legyen a kormány munkája. Németh Lászlóné kormányzati főtanácsadónak lett kinevezve. Lázár azt mondja, konkrét döntéshozó szerv lesz a két kabinet, nem beszélgető fórum.
A három kormánybiztosság fontos témákkal foglalkozik: útépítések, államkincstár átalakítása, ezek fontosak. A két kabinet úgy működik, mint eddig az egy kabinet, "nekem úgy tűnik, több munkám lesz, mint eddig", mindkét kabinetben érintett lesz maga Lázár János is. Levonták a következtetést hat év kormányzati munkájából. Fel kell gyorsítani a működést, szelektálni kell az ügyeket, és fel kell készülni a választásokra is, azaz meggyőzőnek kell lenni a választópolgároknak, ez a cél. Lázár nem árulja el, ő kezdeményezte-e az átalakítást. Miniszteri szinten nem várható személycsere. A kormányzati struktúra átalakítása azért volt szükséges, mert a kormány döntéshozatali metódusa nem volt elég profi és megalapozott. Lázár nem akar arról beszélni, hogy gyengül vagy erősödik az ő saját pozíciója - új feladatokat kap, ezekre igent mondott.
Az új kormánybiztos, Bártfai-Máger Andrea mellett az szólt, hogy felkészült, ez egy pénzügyi poszt (ő a a postaügyekért, az MFB-ért, az állami rezsicégekért és a központi adatgyűjtőért felel). Homolya Róbert lett a közúti és kötöttpályás fejlesztések koordinálásáért fejlesztős kormánybiztos. Ez óriási pénz és óriási téma, a következő években 8-900 milliárd forintot kell erre csak a magyar költségvetésből, és erre jön még az EU ezermilliárdos forrása. Homolyának a beruházások beindítása és a minél hatékonyabb munka kikényszerítése lesz a feladata. Nincs még meg L. Simon László utódja.
Lázár beszél a földárverésekről is, és az eredményekről be fog számolni az Országgyűlésnek is. A bevétel sorsa még mindig nem dőlt el, készül e tárgyban egy törvényjavaslat.
Felújításdöpming, örülhetnek a szerzetesrendek
Tarlós István főpolgármester részt vett a kormányülésen. Érintett, mivel különböző fejlesztések és beruházások zajlanak a fővárosban. Sikeres volt ez a rész, ahogy a 3-as metró felújítása is. A kormány fedezi a metrókocsik pótlását és a pótlóbuszok forrásigényét is. Az OSZK jövőjéről is szó volt: a könyvtár kap egy raktáregyüttest várhatóan Piliscsabán, a Várpalota F-épületét pedig teljesen felújítják, a kormány pedig kiír egy tervpályázatot, hogy az építészek megálmodjanak egy 21. századi nemzeti könyvtárat. Pár épületrészt az eredeti állapotukban újjáépítik.
A Magyar Nemzeti Múzeum mögötti területet felajánlják a múzeumnak, a Palotanegyed leginkább a Magyar Rádió által nem használt épületekben és egyes más épületek használatba vételével az új múzeumi főigazgató találja pedig ki, hogy hogyan lehet integrálni a múzeumhoz. A korábbi főigazgató elérte a nyugdíjkorhatárt, és nem akart tovább dolgozni.
Fontosak a zöldfelületek, beszéltek a Városligetről is a kormányülésen. A kormánynak fontos: a jelenlegi épületek teljes felújítása (Állatkert, Széchenyi Fürdő is), és a zöldfelületet úgy kell növelni, hogy nemzeti intézmények elhelyezését is meg lehessen oldani. Ma sok aszfalt, beépített rész van a Ligetben, ezt csökkenteni fogják, és növelik, valamint rehabilitálni fogják a növényeket is. A döntés elleni érzéseket megérti, tiszteletben tartja a kormány, ha azok nem politikai vagy álcivilek. Minden féltől a törvények betartását kéri a kormány. 15 milliárd forintot áldoz a kormány a zöldterület megújítására, ugyanazt akarja, mint a tiltakozók. Ekkora kertépítési projekt még nem volt.
A Nyugati, Déli, Kelenföldi pályaudvarok sorsáról nem hozott döntést a kormány, a Magyar Állami Operaházat teljesen felújítják, 25 milliárdos lesz a költség, 2017-18-ban valósul meg, ez alatt be lesz zárva az épület. Ahogy erre már utalt, a kormány 25 milliárdért felújítja az Állatkertet, a Vidámpark helyén pedig a parkolási gondokat orvosolja a kormány. A Természettudományi Múzeumot is el kéne költöztetni a Ludovikáról egy méltóbb helyre, míg a Ludovika épületét még inkább a honvédelmi képzés felé fordítják. Balog Zoltán EMMI-miniszternek kell erre javaslatot tenni.
Megújulnak templomok: a ciszteri rend két temploma, a csornai és türjei kolostorok is, a jezsuiták miskolci fejlesztését is 1,1 milliárddal támogatja a kormány, Győrben 2,243 milliárddal száll be a kormány a bencések épületeinek megújulására, de szinte minden szerzetesrend kap valamennyi, jelentős pénzt ingatlanfelújításra: több mint 13 milliárd forint áll ezekre rendelkezésre.
Folytatódnak a közalkalmazotti béremelések, sok területen várhatóak.
Lázár beszél a honvédségi biztosítási kérdésről is. Ezt ezen a téren nem lehet üzleti alapon biztosítani, most kevesebbet kaptak volna, ha üzleti alapokon fizettek volna a családoknak, hozzátartozóknak. Az államnak törvényekkel kell helytállnia, és helyt is áll azokban az esetekben, amikor valaki az életét áldozza a hazája szolgálatakor.
Migránsok és kvóták as usual
Kvótanépszavazás: a kormány azt kéri, mindenki menjen el, mondja el véleményét, erősítse meg a kormányt a védelemben és a harcban, amit a védelemért folytatunk. Az ország biztonsága a legfontosabb kérdés, nincs kompromisszum e téren. Ellenőrzés nélkül senki sem léphet be az országba, és az lehet itt, akinek a tartózkodását megengedjük. Ezért alakítottak ki új törvényeket, lépett életbe a 8 km-es, mélységi határellenőrzés. Lázár hosszan ecseteli az életbe lépett intézkedéseket. Méltánytalan, hogy Magyarországot a szolidaritás hiányával vádolják, mi védjük az európai határokat, más országok nem teszik meg ezt. "Ez a garancia, hogy Köln ne ismétlődhessen meg." A szavazópolgárok véleménye megerősítheti vagy meggyengítheti a kormányt a meggyőződésében. A magyar kerítés sikeres, igazából a kerítésépítés állította meg a menekültáradatot, "azért nem jönnek, mert nem tudnak", még ha át is jutnak pár ezren.
Ausztria ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést, és ezt mi viszonosan ugyanígy tettük. Ezért most egyeztetések zajlanak a két ország között. Az immár hagyományos, történelmileg is megalapozott osztrák-magyar viták mindig megegyezéssel végződnek, mondja Lázár, tárgyalunk. Az új osztrák kancellár a következő hetekben várhatóan Budapestre jön.
Schmidt Máriának odaszúr Lázár
Lázár hosszadalmasan beszél arról, hogy az NGM javaslatával nem értenek egyet, nem kell a munkaerőhiány miatt vendégmunkásokat hívni, hanem az itthoni munkanélkülieknek kell próbálni munkát adni átképzésekkel, fejlesztésekkel, autópályaépítéssel: Lázár elárulja, hogy a délkeleti négysávosítás értelme annyi, hogy munkát adnak a régióban a munkanélkülieknek. A vendégmunkások a Gyáriparosok Országos Szövetségének (GYOSZ) felvetése.
Lázár és a kormány tudta már korábban, hogy a dohányipari különadók progresszív jellege ki fogja verni az Európai Bizottságnál a biztosítékot, más megoldást kell keresni.
Sorsok Háza-ügy: Lázár nem érzi magát kegyvesztettnek, mert nem róla, nem személyekről szól a kormányzás, "ezt meg kell tanulni". A Lázár felügyelte minisztérium 2014-től konfliktusokkal terhelt hely, erre lehetett számítani. Inább elismerésnek veszi, hogy mindig problémás ügyeket kap, és amikor valamit átalakít a kormány, nem bánja, hogy már nem alá tartozik az új rendszer működtetése. Szó sincs róla, hogy elvennék tőle a Sorsok Háza-projektet, ez egy problémás téma, "nálam nincsenek olyan ügyek, amikért mások jelentkeznének". Idő kell, egyeztetni kell a zsidó szervezetekkel, őket nem lehet kihagyni ebből. Schmidt Máriát tiszteli, de meg kell értenie, hogy az egész nemzetet kell képviselnie a döntéseiben, erre esküdnek fel az államot képviselők. A korábban készült, 50 milliós koncepció egyes részeit fel fogják használni.
Az Európai Bizottság tiltott állami támogatást vél felfedeznia a Budapest-Belgrád vasúti beruházás kapcsán, kb. úgy, mint Paks II-nél. Rosszul áll az ügy.
Felcsúti sportcsarnok: Lázár nincs képben, Kovács Zoltán arról beszél, hogy a TAO-rendszer jól működik. "Miért baj, hogy épül egy csarnok?" kérdez Kovács egy újságírót, aki az ügyet felveti. Lázár úgy látja, a TAO-támogatásból rendbeteszik a sportinfrastruktúrát végre, ez jó. Felcsút: az ország egyik legfontosabb fociakadémiája működik ott, és nem a felcsúti polgárokra kell ezt levetíteni, ez országos ügy. (A felcsúti sportcsarnok sajtóinformációk szerint drágább lesz, mint a stadion.)
Andy Vajna állami hitelből vásárolt tévécsatornái Romániába mennek: a kormány ebben nem kíván állást foglalni, ez minden vállalkozás saját döntése.
Lázártól megkérdezi a 888 újságírója, hogy továbbra is kilépne-e az EU-ból, mert ők nem tennék. "Hát ez nem győz meg teljes egészében", reagál Lázár.
Megjavítható-e az EU szerkezete vagy sem? Lázár szerint nem. Nem az európaiság a vita tárgya, hanem az, hogy Európa nem egyenlő az Európai Bizottsággal és politikai intézményrendszerrel. Lázár szerint vitatkozni kell, mert nem jó az EU működése, nem szabad a homokba dugni a fejünket. Lázár szerint szánalmas és nevetséges, hogy a magyar sajtóban kampányolnak a Brexit mellett szavazó britek ellen, mert Nagy-Britannia a legsikeresebb állam volt az elmúlt 300 évben. Lázár azt mondja, álláspontja nem a kormány hivatalos álláspontja, de politikusként felvállalja, amit mondott, ez a fideszben és a kormányban kisebbségi vélemény - így járt a halálbüntetéssel, a vasárnapi zárva tartással is.
A kórházi kancelláriarendszer: fel fog állni, megadta a felhatalmazást Ónódy-Szűcs államtitkárnak.
Mi lesz Szakály Sándorral, a Veritas főigazgatójával, aki vitát kavaróan értelmezi a numerus clausus törvénnyel? Lázár: ma találkozik a zsidó szervezetek képviselőivel, erről is lesz szó.
Mi lesz a felcsúti stadion alakú Csontváry Múzeummal, amiért félmilliót fizetett Lázár Miniszterelnöksége? Lázár a budapesti megoldást támogatja, összesen hat kép elhelyezését kellett megoldani. Nem akarják Pécstől elvenni a Csontváry-kiállítást, de az első világháború centenáriuma 660 ezer magyar halottal el kell gondolkodni az emlékműállításon, ami Csontvárynak is fontos volt. Akit Lázár világszenzációnak nevez.
Lázár barátja, a continental-os Sánta János napelembizniszbe fog, miért. Lázár nem követi a barátai üzleteit, erre, a napelembizniszre nem lehet EU-s forrásokat lehívni.
Miért nem volt ott a Pride-on egy miniszter sem? Mert ez magánéleti kérdés, mondja Lázár.
Mi lesz a következménye az orosz embargó meghosszabításának, és az orosz válasznak? A magyar mezőgazdasági export 30-40%-os visszaesést szenved el emiatt, mondja Lázár.
Mi lesz, ha az ORÖ nem fogja tudni vagy akarni az 1,6 milliárdos támogatást? Inkasszózni kell, ahogy Csepreghy Nándor is mondja, ezzel ért egyet Lázár János.
Lesz-e újabb program a külfödön dolgozó fiatalok hazahozatalára? "Egy ilyen programnak semmi értelme nincs" mondja Lázár. Ez strukturális kérdés, jobban keresnek, és haza fognak térni, mert visszaküldik a pénzüket. "Sajnos, hogy ennek így kell lennie"." De ők nem bűnösök, és a legtehetségesebbek, legbátrabbak állnak neki egy ilyen választásnak. Azon kell dolgozni, hogy ne legyen ez így.