Tetszett a cikk?

Olajfolt és döglött hal lebeg a víz színén azon a riói olimpiai versenyhelyszínen, amelynek a közelében a nyílt vízi úszók és triatlonisták is a vízbe merülnek majd. Tavaly egy német vitorlázó nagyon rosszul lett, de az amerikai ificsapat sem úszta meg hányás és hasmenés nélkül. Megkérdeztünk több magyar indulót, tart-e a helyszíntől. A legjobb választ az egyik triatlonista adta.

„Nem kellene szennyvízben úszniuk az olimpikonoknak” – írta a New York Timesban még májusban Lynn Cox, a híres nyílt vízi úszó, több versenyszámban ugyanis arra kényszerülnek majd a versenyzők, hogy a nagyon szennyezett riói Guanabara-öböl környékéről kezdjék meg vízi versenyüket.

Az öbölben nagyon sok a szemét, Rió szennyvízének egy része tisztítatlanul ömlik a vízbe, és korábbi mérések szerint az összes vízi versenyhelyszínen 1,7 milliószor nagyobb a víruskoncentráció annál, mint amit például Kaliforniában már veszélyesnek mondanak.

Cox felidézi, korábban egy nílusi úszást kellett félbehagynia, mert már az élete volt veszélyben. Attól tart, a versenyzők nincsenek tisztában a valódi fertőzésveszélyekkel.

A Guanabara-öböl 2015 márciusában
AFP / Christophe Simon

Bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság azzal nyugtat, hogy a vízminőséggel az utóbbi időben már minden rendben van, egy finn vitorlázó a napokban teljesen elképedt az állapotokon. Camilla Cedercreutz az AP szerint azt mondta, hétfőn egy olajfolt barnára színezte a fehér hajójukat a Guanabara-öbölben, a verseny jövőbeni helyszínén. „Soha nem láttam még ilyet, mindenhol ott volt az olaj, nem lehetett kikerülni.”

Az amerikai vitorlázók, valamint a német Erik Heil egyenesen védőfelszerelésben indul. Heil addig le sem veszi a speciális overált, míg távolabb nem érnek a partoktól. Heil volt ugyanis az egyik áldozata a szennyezett víznek – legalábbis ő erre fogta. Tavaly a tesztversenyen ugyanis rosszul lett, és súlyos fertőzésekkel kezelték a kórházban. A berlini orvosok szerint nagyon ellenálló kórokozók támadták meg a vitorlás szervezetét.

Ez elképzelhető, hiszen egy két évvel ezelőtt lezárt, de csak mostanra kielemzett mérés szerint számos antibiotikumnak ellenálló, úgynevezett szuperbaktériumot találtak a Rio de Janeiró-i egyetem kutatói a tengerben a brazil nagyváros partjainál. De kiderült, nemcsak a német, de 13 junior amerikai vitorlás is rosszul lett a tavalyi riói tesztversenyen, az orvos szerint a szennyezett víz miatt, bár ők hányással és hasmenéssel megúszták. Magyar kajakosok is rosszul lettek tavaly a tesztpályán.

A spanyol vitorlás, Jordi Xammar most szintén az AP-nek azt mondta, a döglött halak a legrosszabbak. Xammar negyedjére van Rióban, azt látja, a vízminőség javul egy kicsit, hiszen

„tavaly sárgászöld volt a víz.”

A magyar vitorlások is kint vannak már, ők nem látják annyira vészesnek a helyzetet: az előzetes információkkal ellentétben nem annyira szennyezett a víz. Vadnai Bejnamin a Magyar Vitorlás Szövetség közleménye alapján azt mondta, „sokkal rosszabbra számítottam, simán vitorlázható a víz. Néha látni egy-egy szemetet, de nem vészes.”

AFP / Yasuyoshi Chiba

Az ABC korábbi beszámolója szerint a vitorlásokon kívül a szörfösöket fenyegeti közvetlenül a szennyezett Guanabara-öböl. Megkerestük utóbbi magyar olimpiai indulóját, Gádorfalvi Áront, aki azt mondta, nem tart attól, hogy beteg lesz, így nem készül külön óvintézkedésekkel sem, de bízik orvosaiban, hogy felkészítik a körülményekre. Ő korábban nem járt Rióban.

A triatlonisták és a nyílt vízi úszók nem konkrétan a Guanabara-öbölben, hanem attól kicsit távolabb versenyeznek.

Vanek Margit, az egyik triatlonista induló azt mondta, nem tart megbetegedéstől, mert a tavalyi tesztversenyen – ami ugyanazon a pályán volt - senkitől sem hallotta, hogy elkapott volna valamit.

„Olyan extrém helyeken úszunk általában, hogy eltúlzottnak tartom a dolgot”

– ezt már Tóth Tamás, egy másik triatlonista mondta a víz minőségével kapcsolatos kérdésünkre. Arra gondol, hogy mivel számos ázsiai és afrikai országban is úsztak, hozzászoktak már a nehéz körülményekhez. Szerinte Kínában sokkal rosszabb dolguk volt, mégsem betegedett meg a víz miatt.

„Hallottam, hogy megbetegedett egy vitorlás, de szerintem az immunrendszerünket össze sem lehet hasonlítani.”

Az úszók sem rettennek meg

Hallották a híreket, de egyikükben sem vetődött fel, hogy ne menjenek – mondta Csurka Gergely, a Magyar Úszó Szövetség sajtófőnöke. Risztov Éva és Papp Márk a két magyar versenyző a nyílt vízi úszásban. Speciális védőruha esetükben is kizárt, az viszont nem, hogy nyelnek a vízből a hullámok miatt. A csapatorvosnál van gyógyszer, nagyobb baj esetén pedig az olimpiai falu csúcsminőségű kórházában látják el a sportolókat.

A felvétel 2016 március 4-én készült.
AFP / NurPhoto / Luiz Souza

„Akik ebben a számban úsznak, nagyon kemény gladiátorok. Nincs még egy ilyen mezőny, ahová ennyire nehéz bekerülni, aki megszerzi a kvótát, az nem fordít hátat az olimpiának.”

Papp Márk a hvg.hu-nak azt mondta, a megfelelő oltásokkal illetve az óvintézkedésekkel nem feltétlenül lesz okuk aggódni a víz minősége miatt, de óvatosan kezelik majd a helyzetet.

„A kelleténél többet nem leszünk a vízben, de évi több millió ember jár nyaralni a Copacabana strandra és nem halnak bele, nem hinném, hogy probléma lenne.”

Azt még nem beszélték meg az orvosokkal, hogy a verseny előtt valamilyen antibiotikum kúrát tartsanak-e, de Papp azt valószínűsíti, lesz ilyen.

Tavaly a riói tesztversenyen indult magyar úszó is, akinek semmi baja nem lett, bár a versenyt föladta, mert a víz túl hideg és hullámos volt.

Csurka Gergely azt mondja, Hollandiában, a hoorni Európa-bajnokságon az úszók – a nemzetköziek is – a víz másmilyen minőségével vannak elfoglalva: azt taglalják, Rióban mennyire lesz hideg és hullámos a tenger, és hogy erre mennyiben készíti fel őket a hasonló körülmények között zajló viadal. Szuperbaktériumokról senki sem beszél – teszi hozzá.

„A nemzetközi szövetség azt ígérte, hogy nem lesz probléma. Ilyenkor nincs más megoldás, mint bízni abban, hogy hiteles információkat kapnak a szervezőktől, és a verseny helyszínén rendben van a vízminőség.”

A sajtófőnök szerint egyébként a halpusztulások illetve olajfoltok nem az úszás, hanem a vitorlázás helyszínén fordultak elő, komoly mérések vannak, ha pedig a víz minősége nem lesz megfelelő, vagy a legkisebb jel arra utal, hogy a sportolók nincsenek biztonságban, akkor nem lesz verseny – teszi hozzá Csurka a nemzetközi szövetség (FINA) szabályzatára hivatkozva.

„A FINA fújt már le versenyt Argentínában, mert a kijelölt pályán fauszadékok jöttek szembe. Bármi van, az olimpiai versenyt is hajlandók lefújni, bár nyilván nem ez a cél, az utóbbi években rendkívül népszerűvé vált szakágnak nem tenne jót.”

Az elmúlt napokban kerestük az egészségügyi csoport vezetőjét illetve a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatóját, azonban eddig nem tudtunk vele beszélni. Az, hogy az aggódóknak, vagy a nyugodtaknak lesz igazuk, heteken belül kiderül.

Ha családot tervez, ne menjen az olimpiára!

Milliónyi portugál könnyebbült meg és szabadult fel egyszerre, mikor vasárnap késő este a brit játékvezető, Mark Clattenburg szájához emelte a sípot, és véget ért az Eb-döntő. A francia rendőrség, a szakszolgálatok és az önkéntes biztonsági erők azonban valószínűleg hétfő reggelig rágták a körmüket és talán ők sem akarták elhinni, mikor az utolsó szurkoló is eltűnt az utcákról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!