Balog Zoltán: "A kormányra kimondottan jellemző a puritánság"

Balog Zoltán szerint a kormány kifejezetten puritán, de mindenkinek a saját erkölcsi mércéjének kell megfelelnie, neki pedig azért nem futna helikopterre a miniszteri fizetéséből. A miniszter megvédte Bayer Zsoltot a pápa elleni kirohanásokkal kapcsolatban, szerinte Luther Márton ennél durvábbakat is mondott.

  • hvg.hu hvg.hu
Balog Zoltán:

"A magánszférába tartozik, hogy szabadidejében ki, hová utazik, és mivel. Mindaddig, amíg közpénzt nem használ fel, és nem sért törvényt vagy előírást, számomra ez nem érdekes" - ezzel kommentálta Balog Zoltán református lelkész, emberi erőforrás miniszter az Indexnek adott interjújában azt, hogy Rogán Antalnak le kell-e mondania a helikopteres kalandja miatt.

Balog ugyan elismerte, hogy "sokan nem veszik jó néven, ha sikerül azt a látszatot kelteni, hogy fideszes vagy kormányzati politikusok más életszínvonalon élnek, mint a magyar átlag", és hogy az ő miniszteri fizetéséből biztosan nem engedhetné meg magának a 750 ezer forintos helikopterutat, de mint mondta "más legális bevételei is lehetnek egy miniszternek, vagy éppen a feleségének". Balog azt is hozzátette, "nem nagyon tudnának erre a kormányra olyan kirívó dolgokat mondani, mint például a Medgyessy-kormány söjtöri lakmározása.

Erre a kormányra, mint testületre, kimondottan jellemző a puritánság. A miniszterelnök életstílusa sem költekező, önmutogató."

Balog ugyanakkor elismerte, hogy okkal vagy ok nélkül, de érthető a gyanakvás is, hogy vajon tisztességesen megkeresett jövedelméből engedett meg magának bizonyos dolgokat valaki, vagy kihasználta a befolyását, a hatalmi helyzetét. "Ezért is fontos a látszat. Ahogy a mondás is tartja, nem elég tisztességesnek lenni, annak is kell látszani"  - mondta, de hozzátette:

Mindenkinek a saját erkölcsi mércéjének kell megfelelnie.

A kvótanépszavazás eredményével kapcsolatban Balog azt mondta:

Ha a nemzetközi visszhangot nézem, nem mondanám, hogy erősítette a kormány pozícióját egy közjogi értelemben érvénytelen népszavazás. Ők nem látják, hogy Magyarországon belül ez micsoda elsöprő támogatást jelent.

Hozzátette, jó dolognak tartja, hogy "vita bontakozott ki a migránsügyről, a plakátokról, Magyarország jövőjéről", és hogy arról is volt szó, hogyan viszonyul egymáshoz az ország biztonságának és a felebaráti szeretetnek a parancsa. Ezzel kapcsolatban azt mondta, ő azért küzdött, hogy ne negatív motivációból szülessen meg a döntés,

de el tudom fogadni azt a bírálatot, hogy kiválthatott a kampány negatív érzéseket konkrét emberek iránt.

A miniszter azt is elmondta, beszélt Orbánnal is a plakátokról, akinek azt mondta, ő inkább odaírná, hogy természetesen nem minden migráns terrorista, de a plakátokon Balog szerint csak tényközlések szerepeltek. "A saját, plakátoknál cizelláltabb véleményemet pedig minden fórumon elmondtam" - tette hozzá.

Arról, hogy Bayer Zsolt "demens vénembernek" vagy "gazembernek" nevezte a menekültek mellett felszólaló Ferenc pápát Balog azt mondta:

Bayer Zsolt evangélikus. Olvassák el, miket mondott Luther Márton a pápáról. Azokhoz képest ezek nagyon szelíd megfogalmazások.

Hozzátette, hogy az ő keresztény válasza az, hogy azt az attitűdöt, amit a pápa és más egyházak számonkérnek Magyarországon, azt elsősorban a cigányok felé kell megvalósítani. "A romák ügye egyszerre teher és lehetőség. Nem én játszom ki őket, hanem az élet. Ha az államnak x összege és képessége van a saját szegényeire, akkor, ha ők megkétszereződnek a migránsok által, a felzárkóztató és esélyteremtő képességek megfeleződnek. Ezt nem én találom ki. Brüsszelből is folyamatosan kaptuk a javaslatokat, hogy a roma integrációra szánt forrásokat most költsük a migránsokra. Ilyenkor prioritásokat kell felállítani, nálunk pedig Magyarországon ez a romák integrációja és az itteni szegénység elleni küzdelem" - mondta a miniszter, aki egyébként a legendás pirézes felmérésre utalva (amikor egy közvélemény-kutatáson a magyarok nagy százalékban mondták, hogy nem akarnak piréz szomszédokat, holott ilyen népcsoport nincs is) azt mondta, ő sem szeretne egy fiktív piréz mellett lakni, ha például egy roma családról kérdeznék, akkor "lehet", hogy az igen felé hajlana.

Arról, hogy esetleg belőle lesz a következő köztársasági elnök, Balog azt mondta, "sok mindenről szoktak beszélgetni" Orbánnal, de "amikor ennek eljön az ideje, az arra illetékesek beszélnek majd a nyilvánosság előtt arról, kit tartanak alkalmasnak köztársasági elnöknek". Balog azt is hozzátette, nem tud elképzelni mást miniszterelnökként, mint Orbánt.

Orbánnal való viszonyáról azt mondta, 26 éve ismerik egymást: "Baráti kapcsolat van köztünk, aminek a mostani főnök-beosztotti viszony nem tesz túl jót". Hozzátette, abban van egy kis része, hogy a menekültügy humanitárius részét ma komolyabban veszi a kormány, mint egy éve, és ő maga igazgatta úgy a dolgot, hogy Orbánnak a Közel-Keleten üldözött keresztényekről több információja legyen.

Lázár Jánosról azt mondta, a viszonyunk 2014 előtt nem volt mindig felhőtlen, de most nagyon jól együtt tudnak működni.