Tetszett a cikk?

12 éve nem volt ilyen: Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel hosszabb interjút készített élőben a Hír Tv.

Mi értelme van kivonulni a parlamentből – szegezte az első kérdést Gyurcsány Ferenc DK-elnöknek a Hír Tv műsorvezetője, majd szembesítette azzal, hogy a Fidesz szerint a kivonulással cserbenhagyják a választókat. Gyurcsány itt kihagyott egy ziccert: nem emlékeztetett arra, hogy az ő miniszterelnöksége idején a Fidesz is kivonult a parlamentből. Igaz, ők sokkal többen voltak.

A mandátumukat nem adják vissza a DK-s képviselők, a fizetésüket áldozzák fel csak. Azt mondta, ez figyelemfelhívás, szolidaritás az elmúlt időszak eseményei miatt. A riporter rákérdezett, hogy ki követelte tőlük a kivonulást, és az MSZP-nek is ki kell-e vonulnia, mire Gyurcsány arról beszélt, van egy határ. Az önkormányzati munkából nem vonulnak ki központi döntéssel, mert van, ahol jól működik a testület, ez a helyiekre van bízva.

"Ettől nem indul újra a Népszabadság, nem lesz nagyobb a sajtószabadság" – vetette oda a kérdező, majd többször megkérdezi Gyurcsányt, miért nem mentette meg a Népszabadságot, akár úgy, hogy megveszik a Szabad Sajtó Alapítvány által eladott 27 százalékot.

"Minek" – volt utóbbi felvetésre válasz. "De biztos van rá pénze" – reflektált a kérdező, mire Gyurcsány fejtegette, hogy sok embernek munkát adni felelősség, nem politikai hókuszpókusz, ő nem tud most erre koncentrálni. Kérdésre a DK elnöke elismerte, hogy az állami vállalatok szíve a kormánypárti sajtóhoz húz, így volt ez alattuk is, de a mostani kormány kiapasztja a sajtót. Odaszúrt egyet a Hír Tv-nek is: "maguknál sincs sok állami hirdetés, mióta középebbre mentek".

Reflexből letagadta viszont, hogy a Magyar Hírlap ellen 2009-ben nemcsak bojkottot hirdetett, hanem a hirdetést is leállíttatta. Pedig pont ezt tette. De szerinte a Népszabadság ügyét ezzel nem lehet összekeverni, "egy zászlóshajó tudatos tönkretétele nincs rendben". Szerinte állami pénzből tisztességes közmédiát kell csinálni. Aki meg akar, jöjjön be a médiapiacra, de a kormány ne diszkrimináljon és ne folytasson büntetőpolitikát.

Reméli, hogy Tölgyessynek nem lesz igaza abban, hogy a jelenlegi hatalom nem váltható le békés úton, azt a felvetést viszont, hogy a politikai elemző szerint most szinte lehetetlen a hatalomváltás, és az ellenzék is a rendszer része, Gyurcsány úgy ütötte le, hogy "kitűnő átkötés, épp ezért jöttünk ki a parlamentből, nem segítünk fenntartani a demokrácia látszatát".

Mi az oka, hogy a kormánnyal szemben nincs alternatíva, a balodlali pártok támogatottsága alacsony? – kapta meg a kérdést Gyurcsány, amire azzal érvelt, a Fidesz is állt 5 százalékon, és kétszer vesztett el választást. De szerinte a baloldal újra fog integrálódni. A rendszert pedig szerinte Tölgyessy véleményével ellentétben nem a civilek fogják leváltani. Arra is előállt magyarázattal, hogy miért van a népszerűségi listák végén: a kormányzása alatt elvesztett dolgok terhét cipeli, de látott ő már népszerű, de sikertelen politikust. "A politika nem a népszerűségről szól, hanem hogy van-e befolyásuk a lélekre. Ez a siker záloga." És szerinte a DK-nak van.

Arról viszont nem akart beszélni, mit szól a PM tárgyalásra hívó javaslatához, illetve mit gondol az előválasztásról. Ezeket majd a politikusokkal vitatja meg, "nem tévéstúdiókban fogjuk egymást szekálni".

Azt mondta, neki mindegy, hogy a jelölteket előválasztással vagy anélkül választják ki, a lényeg, hogy egységes vezetés, felállás és program legyen. Arról is beszélt, ő "ma még" nem tudja elképzelni az együttműködést Jobbikkal, illetve egy "fasisztoid eszméket hordozó párttal". Most "ma még"-ezett, májusban viszont azt mondta, "a Demokratikus Koalíció az egyetlen párt a magyar Országgyűlésben, amely semmilyen együttműködésre nem hajlandó a Jobbikkal".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!