szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány tudomásul veszi, ha úgy alakul, hogy az emberek népszavazáson dönthetnek a budapesti olimpiáról - mondta a miniszterelnök Szegeden, ahol MSZP-s kihívójával, Botka Lászlóval állapodtak meg különféle városfejlesztési projektekről. Amikor Orbánt arról kérdezték, ő is hazaárulónak tartja-e azokat, akik aláírták a NOlimpia népszavazási kezdeményezését, már nem válaszolt olyan egyértelműen.

Orbán Viktor a Modern városok program keretében az MSZP kormányfőjelöltjével, Botka László szegedi polgármesterrel kezdte a hetet. Az együttműködésről, amelyet 10.40-kor írtak alá a nyilvánosság előtt, a két fél sajtótájékoztatón számolt be hétfő reggel.

Orbán Viktornak a sajtótájékoztató végén aktuális kérdéseket is feltettek: támogatja-e, hogy az emberek népszavazáson döntsenek az olimpiáról - kérdezték, amire a miniszterelnök olyasmit mondott, hogy a kormány tudomásul veszi, ha így alakul. (Bencsik András minősítése alapján) hazaárulónak tartja-e, aki aláírja a népszavazási kezdeményezést - tudakolta másvalaki. Népszavazásügyben majd az aláírásgyűjtés lezárása után tud nyilatkozni - mondta erre Orbán.

Azután azt kérdezték tőle, egyetért-e azzal, hogy Donald Trump amerikai elnök kilépne a párizsi klímaegyezményből.

Nem hiszi, hogy Trump kikérné erről a véleményét - viccelődött erre a miniszterelnök, aki egyébként inkompetensnek tartja magát ahhoz, hogy egy ilyen kérdést megítéljen.

Botka Lászlót a baloldali összefogásról kérdezték, de elhárította az érdeklődést, mondván, ez a mai nap nem erről szól.

Orbán szerint ő ma egy komoly polgármesterrel tárgyalt, komoly megállapodást kötöttek, és a pártpolitikai kérdésektől függetlenül ezt meg is tartják. "De pártpolitikai témákra most nem térünk ki" - mondta arra a kérdésre, hogy lesz-e miniszterelnök-jelölti vita esetleg éppen kettejük között.

A határvédelem megerősítésével kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, egy új fal megépítés a déli határon elkerülhetetlen. Huszon-egynéhány percen múlt Erdogan török elnök és családjának élete - hozott példát a biztonsági kérdések fontosságára. "Ezért nekünk is meg kell mindent tennünk a tőlük délre eső országok békéjének megteremtéséért. De nekünk egy instabil déli térség esetén is meg kell védeni a határokat" - mondta.

Nem voltak olyan vidámak, amikor aktuálpolitikai kérdéseket kaptak
Kormany.hu

És ami Szegedet illeti

A tájékoztatón Orbán azzal kezdte beszédét, hogy hosszú és sikeres megbeszélésen vannak túl Botkával, ezt meg is köszönte a polgármesternek. Szeged városa egy ellenzéki vezetésű önkormányzat, és ritkán adódik lehetőség hasonló egyeztetésre, pedig

fölfogásuk szerint az az élet rendje, hogy vannak ellenzéki vezetésű városok.

A tárgyalások kiindulópontja az volt, hogy míg a kormány ciklusokban méri az időt, addig Szeged városa az örökkévalósághoz tartozik. Orbán szerint a felek egyetértettek abban, hogy Budapest mellett más komolyan vehető regionális központoknak is lenniük kell Magyarországon, Szeged ehhez jó úton jár. Mindkettejük célja, hogy Szeged kiemelt regionális központtá váljon a közeljövőben. A város fantasztikus fekvése, történelme, szellemi ereje is erre predesztinálja Szegedet. Orbán megjegyezte, hogy a kormányon keresztül az adófizetők 25 milliárd forintnyi adósságtól szabadították meg a megyeszékhelyet.

A miniszterelnök a megállapodás következő eredményeiről számolt be:

  • "Ma megtudhattam, hogy ha az ember Szegedről el akar menni Miskolcra, akkor Budapest felé kell vennie az irányt. Ideje, hogy ezen változtassunk: ez az elkövetkező évek egyik nagy terve: Debrecenen keresztül összekötni a két várost." Ez az M47-esnek a négysávosítása, amit felírtak a fejlesztési programok közé.
  • Ehhez kapcsolódva beszéltek a Szeged és Makó közötti vasúti elővárosi közlekedés fejlesztéséről is, benne a vegyes közlekedésű déli Tisza-híd megépítésével.
  • Megállapodtak a repülőtér fejlesztéséről, amihez a kormány biztosítja az anyagi hátteret. Ugyanis Orbán megértette Botka álláspontját: az a veszély fenyeget, hogy visszaminősítik a repteret.
  • A magyar élelmiszeripar mindig húzóágazat volt, a jövőbeli sikerek egy része is ezen alapul, ezért megállapodtak egy új gyártásberuházásról - jelentette be a miniszterelnök. 200 hektárnyi új iparipark-területet fognak létrehozni, részben a lézerközponthoz kapcsolódóan, munkahelyteremtő jelleggel.
  • Elfogadták Botka javaslatát egy inkubátorház felállításáról és egyfajta okosváros kialakításáról. A forrásokat ehhez biztosítja a kormány - mondta Orbán.
  • A belvárosi hídrekonstrukcióról, illetve a belvárosi rakpartfejlesztésről is megállapodtak. A későbbi tervek közé tartozik egy kerékpáros-gyalogoshíd megépítése a Botka által megjelölt helyszínen.
  • Kizárólag elektromos alapú tömegközlekedést szeretnének megvalósítani Szegeden, ez lehetne az első ilyen innovatív város Magyarországon. Ez távlati terv, de elkészítésében együtt fognak működni - ígérte a kormányfő.
  • A Mars térről kiebrudalnák a Volánt egy másik központba, ezáltal a város visszakaphatná az állami tulajdonban lévő teret. Ha ez közösségi tér lesz, a kormánynak ezzel kapcsolatban nem lesz fenntartása - mondta Orbán.
  • Botka felvetette neki, hogy a Széchenyi teret vissza kellene alakítani a háború előtti formájába. A tervek megvannak, a kormány vállalta, hogy állja a költségeket. Ebben van gyakorlatuk, hiszen ott a Kossuth tér, amely a nemzet pakolójából a nemzet főtere lett az utóbbi időben Orbán szerint.
  • Egy új fedett uszoda építéséről is megállapodtak, ennek költsége kb. 7 milliárd forint körül lehet. Megállapodtak egy atlétikai centrum építéséről is ehhez kapcsolódóan, a Botka László által kijelölt helyszínen.
Túry Gergely

Botka László, aki egyébként elsőként szólalt fel, elmondta, hogy egymilliárd eurónyi EU-pénzt használtak fel az előző fejlesztési ciklusban, szeretnék így folytatni 2014 és 2020 között is. Jelen pillanatban 104 fejlesztési projekt van folyamatban, ezek forrása az a 34 milliárd forintnyi euró, amelyet már eddig is biztosított az unió, valamint a város saját forrásai.

További 19 fejlesztési projektről döntöttek Orbánnal - mondta Botka, aki szerint ez egy szolidáris városfejlesztési program. A program legfontosabb, 40 milliárdos része a Szeged és Makó közötti vasúti összeköttetést javító déli Tisza-híd, ami gazdasági területeket is összeköt majd - hangsúlyozta a polgármester.

Botka elmondta, Szegeden 2,8 százalékos a munkanélküliség (országosan 4,4 körül van Orbán szavai szerint), és ez annak köszönhető, hogy az elmúlt 10 évben a versenyképességre alapozva teremtettek munkahelyeket.

Elmondta, hogy tájékoztatta Orbánt a nem rég kezdett, sikeres szegedi bérlakásprogramról. Az üres bérlakások ezrei, tízezrei terhet jelentenek az önkormányzatoknak, sok családnak pedig nincs otthona. A bérlakások felújítását, hasznosítását az államnak is támogatnia kellene Botka szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!