szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Budapesti Olimpiáért Mozgalom alapítója szerint már nem is arról van szó, hogy kell-e Budapestnek olimpia, az pedig csak egy kampányfogás, hogy az olimpiát az egészségüggyel és az oktatással állítják szembe.

Szalay-Berzeviczy Attila, a 2005-ben indult Budapesti Olimpiáért Mozgalom alapítója a Magyar Narancsnak adott interjújában azzal indokolta, hogy nem álltak le vitázni az olimpia elleni népszavazáshoz aláírásokat gyűjtő Momentum Mozgalommal, mert szerintük a Momentum csak eszközként használja az olimpiát a saját politikai ismertségének növeléséhez.

Szalay-Berzeviczy azt mondta, az ellenzéki pártok megjelenése a kampányban politikai ügyet csinált a kérdésből, amelyben a BOM-nak mint civil szervezetnek nincs helye.

A történet jelenleg nem arról szól, hogy kell-e Budapestnek olimpia, hanem hogy legyen-e népszavazás. Ráadásul a kérdés erősen át lett politizálva

– indokolta Szalay-Berzeviczy azt, hogy miért nem vitáztak a Momentummal. Hozzátette azt is, kampányfogásnak tartja, hogy az egészségügyet és az oktatást állítják szembe az olimpia rendezésével.

A BOM alapítója azt mondta, szerintük lehet úgy olimpiát rendezni, hogy az az ország javát szolgálja, de megosztottak abban a kérdésben, hogy kell-e erről népszavazás, ezért a szervezet inkább semleges álláspontot képvisel az ügyben.

Korábban nyitott voltam egy népszavazásra. De ma, a pályázati folyamat véghajrájában nem tartom időszerűnek a kérdést. Ettől függetlenül teljesen rendben van, ha a főváros lakossága végül eléri, hogy tartsunk helyi népszavazást az ügyben.

– fejtegette Szalay-Berzeviczy, aki hozzátette, szerinte most már presztízsveszteség lenne, ha visszalépnénk a pályázattól. A BOM alapítója azt mondta, bennük azért nem merült fel a népszavazás ötlete, mert "nincs hagyománya annak, hogy a pályázó országok népszavazást tartsanak erről", és nincsenek is olyan erőforrásaik, hogy ezzel tudjanak foglalkozni.

Szalay-Berzeviczy elmondta azt is, a NOB maga is foglalkozik az olimpia megrendezésének támogatottságával, és általában 65-75 százalékos támogatást vár el a lakosságtól, ami szerinte Budapesten általában megvolt, bár nagyobb politikai és gazdasági válságok idején visszaesett, most pedig a Momentum színrelépésével ismét visszaesett. "Abban bízom, hogy az aláírásgyűjtést követően a szakmai vita felerősödésével visszahozható lesz a korábbi támogatottsági arány" – mondta.

A BOM alapítója elmondta, szerinte "borzasztóan ostoba" lépés volt, hogy Bencsik András lehazaárulózta az aláírókat, de hozzátette, ezt nem a BOM nevében tette és szerinte nem reprezentálja az olimpiát támogatók véleményét.

Szalay-Berzeviczy azt mondta, szerinte az eddigi olimpiás számításokat frissíteni kell, de hozzátette:

Szerintem világosan el kell mondani, hogy a 2014-es számok nyilvánvalóan nem fognak megvalósulni. A változás nem probléma, amennyiben transzparens módon történik, és nem veszélyezteti a makrogazdasági egyensúlyi helyzetünket.

– mondta. A vizes vébé költségei szerinte azért nőttek az évek során, mert 2021 helyett 2017-ben rendezzük, ezért nagyon gyorsan kellett tervezni, és a XIII. kerület is több fejlesztést valósít meg ezzel kapcsolatban.

Lényeges a szóhasználat, nem mindegy, hogy a költségvetés elszáll vagy kiegészül

– tette hozzá Szalay-Berzeviczy, aki szerint viszont az olimpiánál "nagyobb a tervezési biztonság", de kizárni nem lehet, hogy "menet közben a megvalósítási szakaszban módosulhat a masterplan néhány eleme". A BOM alapítója ugyanakkor azt mondta, arra nem vállalkozna, hogy minden létesítményt egyenként megvédjen, de olimpia nélkül szerinte nem épülne szlalomkajakpálya.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka Itthon

A Fideszt meglepte a Momentum: kitérnek a harc elől, másra bízzák a piszkos munkát

Nem aggódják túl a Fideszben a Momentum Mozgalom aláírásgyűjtésének esetleges sikerét, pedig az elmúlt három hét dinamikáját nem látták előre. A kormánypártok stratégiája az első napok támadásai után a konfliktuskerülő hallgatás, nem akarják mozgósítani budapesti ellenfeleiket. Titokban amúgy is attól tartanak, esetleg mégis megnyeri az ország az olimpiarendezést.