szerző:
Szekeres W. István
Tetszett a cikk?

A Momentum Mozgalom átlépte az országhatárt, Szabadkán fórumozott, a Fidesz vajdasági magyar szövetségese pedig nem küldött trollokat a fórumra, de kiderült, hogy a kinti magyaroknak a párt támogatása nélkül nehéz boldogulniuk.

„A szerb határőr vissza akart zavarni minket a sor elejére, és akkor még egy órát késtünk volna” - kezdte a Momentum Mozgalom szabadkai vendégszereplését Pottyondy Edina, a Momentum elnökségi tagja. Mivel a magyar-szerb határon éppen tegnap vezették be az új schengeni ellenőrzési rendet, a főbb határátkelőkön több órás várakozás alakult ki. A Szabadkára utazó hét momentumos először csak hat útlevelet nyújtott át a határ szerb őrének, aki ezen a kihágáson húzta fel magát annyira, hogy visszafordítsa a nemrég alakult magyarországi párt küldöttségét.

A Momentum Mozgalom nemrég fejezte be 45 napos országjárását, és egyfajta ráadásként az „Itthon-otthon” program keretében most a határon túli magyar közösségeket látogatják végig.

Basity Gréta

A szabadkai eseményre a belvárosi Klein házban került sor. A Klein ház galéria, kulturális központ, kézműves söröket és válogatott helyi borokat árusító egyfajta ellenzéki találkozóhely Szabadka legbelső belvárosában. Mivel az EU-n kívül vagyunk, itt még magától értetődő, hogy lehet dohányozni, így a momentumosok érkezését diszkrét cigarettafüst várta – kormánypárti tüntetők viszont nem. Nemcsak Magyarországról nem érkeztek meg a szokásos trollok, de a helyi Fidesz testvérpárt, a VMSZ aktivistáit sem mozgatta meg az esemény.

A helyszín egyébként éppen a kellő méretűnek bizonyult: a szervezők harminc széket tettek ki, és éppen annyian jöttek el, hogy egy szék sem maradt üresen. A résztvevők nagy része a VMSZ helyi ellenzékének számító Magyar Mozgalom tagja vagy szimpatizánsa volt, és feltűnő volt a vajdasági magyar sajtó kevésbé NER-kompatibilis részének magas aránya.

Magyar Mozgalom
A VMSZ vezetésével elégedetlen belső ellenzék 2015-ben alapított saját szervezetet. A VMSZ hisztérikusan reagált, több mint 100 embert kizárt a pártból, köztük korábbi alelnököt, a belgrádi parlament frakcióvezető-helyettesét vagy Szabadka akkori polgármesterét, a párthoz közeli magyar nyelvű média pedig lejárató kampányt indított. A 2016-os többszintű választásokon a Magyar Mozgalom már önállóan indult, képviselőik több önkormányzatban is bekerültek a helyi testülete. Szabadkán néhány tucat eltéréssel ugyanannyi szavazatot kaptak, mint a VMSZ. Tartományi szinten is jól sikerült az első választás: két képviselőt küldtek az újvidéki vajdasági parlamentbe. Hiába azonban az eredmények legitimizáló hatása, Budapest nem vesz tudomást a Mozgalom létezéséről, képviselőit például nem hívták meg a Magyar Állandó Értekezlet ülésére. Tavaly év végén a VMSZ váratlan lépéssel a Mozgalom alapító társelnökét, Korhecz Tamást alkotmánybírónak jelölte, a szervezet legkarakteresebb figuráját lényegében levéve a pályáról.

A rendezvény első részében a Momentum képviselői, Pottyondy Edina elnökségi tag és Soproni Tamás alelnök válaszoltak az ismert helyi újságíró, Gyurkovics Virág kérdéseire. Soproni Tamás elmondta, a Momentumnak nem tetszik, hogy a határon túli magyarok ügye az anyaországban belpolitikai csatározások tárgya. Szerinte a baloldal átengedte a témakört a Fidesznek és a Jobbiknak. A magyarországi baloldal szerinte nem tudja kezelni a nemzeti büszkeség érzését. A Momentum számára fontos, hogy a Kárpát-medencében mindenki úgy élje meg a magyarságát, ahogy az neki a legjobb.

Basity Gréta

Hogy senkit ne bántsunk meg

Soproni pozitívan értékelte, hogy a határon túli magyarok anyaországi pénzügyi támogatása növekszik, de hiányolta a stratégiát a támogatások mögül. A helyzetet a sporttámogatásokhoz hasonlította: a sport Magyarországon rengeteg támogatásban részesül, csak éppen a sportolók maguk nem mindig érzik a jótéteményeket. „Valaki ki tudja lobbizni helyben a támogatást, de a támogatás nem épül be egy szélesebb stratégiába, egyszerűen azért, mert nincs is stratégia” – fogalmazott.

Pottyondy Edina kifejezte zavarát, hogy nem tudja, hogyan kellene beszélnie a külhoni magyarok között úgy, hogy senkit ne bántson meg, mert a magyar iskolarendszer is tabuként kezeli a határon túli magyarok témáját, és kevés a fórum, ahol az anyaországi és a határon túli magyarok megismerhetnék egymást.

Az esemény ezután kötetlen beszélgetéssel folytatódott, ami a momentumosok kérdésein alapult. Arra a kérdésre, hogy mi a legnagyobb problémája a vajdasági magyarságnak, a részvevők többsége az elvándorlást említette, de szóba került az elvándorlás fő oka is, a vajdasági magyarok reménytelen jövőképe, aminek egyik eleme a közélet kiegyensúlyozatlansága: az egyéni boldogulás sokszor túl közeli kapcsolatban van a politikai megfeleléssel. A magyar- és a szerb miniszterelnökkel egyaránt kiváló kapcsolatot ápoló VMSZ támogatása nélkül nehéz boldogulni. Az utóbbi években a helyzet romlott.

Basity Gréta

Sok szó esett a magyar állam által nyújtott 65 milliárdos vajadasági fejlesztési keretről: a vajdasági résztvevők pozitívan értékelték, hogy a támogatásokra valóban bárki pályázhat, és bárki el is nyerheti azokat, ugyanakkor megemlítették, hogy a nyerteseket a támogatásáért felelős, a VMSZ-hez ezer szállal kapcsolódó bíráló bizottság politikai elköteleződésre akarja rávenni. A momentumosok szerint a támogatások rendszere átláthatatlan, ráadásul hiányzik az utókövetés intézménye is, ami megmutathatná, valóban a kitűzött célok érdekében hasznosultak-e a támogatások.

Előkerült az a téma is, hogy a magyar állami pénzből valójában a szerb gazdaság profitál. Jellemző példa, hogy a pályáztatás első körében sokan mezőgazdasági termelőeszközökre pályáztak, az újvidéki és belgrádi beszállító cégek pedig durván árat emeltek, gyakran két-háromszoros áron adták a berendezéseket a magyar gazdáknak. A pályázatok első körében kétséges a munkahelyteremtés ténye is, pláne az, hogy ha keletkeztek is új munkahelyek, azokat valóban a helyi magyarok töltötték-e be. 

Mindeközben tüntetések Szerbia-szerte

A Momentum szabadkai látogatásával egyidőben Szerbia nagyvárosaiban tüntetések zajlottak. Immár hatodik napja tartanak demonstrációkat az elnökválasztási csalások ellen, követelve a választást ellenőrző hivatal, illetve a közszolgálati tévé és rádió vezetőinek leváltását. A választást a jelenlegi miniszterelnök, Aleksandar Vucic már az első fordulóban megnyerte, ám sorozatban kerülnek elő különböző rendellenességekről hírek, például hogy a választói névjegyzékből nem törölték az időközben elhunytakat, így akár 800 ezerrel több név szerepelhet a listán. Belgrádban szombaton már 80-100 ezer ember volt az utcákon. Szabadkán az első nap volt a legerősebb, akkor ezernél is több ember protestált, több magyar nyelvű felirat is előkerült a tömegben. Szombaton lényegesen kevesebben gyűltek össze. A szerbiai tüntetésekről hamarosan önálló anyaggal jelentkezünk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!