Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Lehet-e Magyarországon büntetlenül rombolni az emberek közbizalomba vetett hitét? Ennek próbáltunk utánajárni, amikor a rendőrségnek feltettünk pár kérdést az országban állítólag rettegő nyugdíjasok ügyében. Mint kiderült, a kormánysajtótól ezt is eltűri az ORFK.

Aggasztó eseményekről számolt be lassan három hete az Origo és nyomában a TV2. Információjuk szerint „állati indulatokat szabadított el" Vona Gábor, aminek az lett a következménye, hogy Magyarországon felhergelt fiatalok nyugdíjasokra vadásznak. Ennek az állításnak kézzel fogható bizonyítéka kell, hogy legyen. A fact-checking szabályai szerint tehát ahhoz a szervhez fordultunk, amelynek információja lehet a leírt esetekről.

A hvg.hu ezért több kérdéssel megkereste a rendőrséget. Az ORFK hosszas hallgatás után, szeptember 26-a este azt írta:

Néhány médiatartalom-szolgáltató a minden valóságot nélkülöző értesülésről az ellenőrizetlen információkat átvéve, azokat tényként beállítva próbálta meg „az esetről” tájékoztatni a közvéleményt.

A probléma az, hogy ezt nem a hvg.hu kérdéseire válaszolták, hanem arra a híresztelésre, miszerint „Visegrádon múlt hét pénteken futballedzésről hazafelé tartó gyermekeket próbáltak meg berángatni egy autóba". Az ORFK azt írja: hangulatkeltő, valótlan tartalmú a híresztelés. A rendőröknek a gyerekek a szüleik jelenlétében elmondták, hogy a gyermekrablás kísérletének történetét ők találták ki, hogy társaikat megvicceljék, az valójában nem történt meg. Az ORFK ki is emeli:

A rendőrség ezúton hívja fel az internetet használók figyelmét arra,  hogy az általuk látogatott közösségi oldalakon és egyéb nyilvános fórumokon ne terjesszenek és osszanak meg felelőtlenül bármilyen híresztelést, mert ezzel adott esetben indokolatlan félelmet és pánikhangulatot kelthetnek! 

Hogy mit kell tenni a rendőrség szerint?

Nem először hívjuk fel a médiatartalom-szolgáltatók figyelmét arra, hogy a rendőrség hivatalos álláspontját meg sem kérdező, vagy esetenként azt részben vagy egészben figyelmen kívül hagyó újságírás távol áll a hitelességtől. A szenzációhajhász írást a tényszerűség elé helyező tájékoztatás nem a közönség érdekeit szolgálja, az rendkívül káros folyamatokat generál. Kérjük, amennyiben rendőrségi hatáskörbe tartozó eseményről kívánnak tájékoztatni, úgy a hitelesség érdekében minden esetben forduljanak bizalommal a rendőrség kommunikációs feladatokat ellátó munkatársaihoz! 

A hvg.hu figyelmét erre nem kellett felhívni. Mi szeptember 12-én elküldtük a kérdéseinket a rendőrségnek az Origo és a TV2 által jelentős közönség előtt terjesztett hírekkel kapcsolatban. Már a felvezetésben jeleztük, hogy a célunk az, hogy „valamelyest helyre lehessen állítani a közbiztonságban és a rendőrség munkájában megrendült bizalmat".

Megkérdeztük, hogy

  • Kaptak-e bármilyen bejelentést nyugdíjas állampolgárok részéről, akik politikai okból váltak bűncselekmény áldozatává az elmúlt hetekben?
  • Folynak-e konkrét nyomozások ilyen bűncselekmény gyanújával?
  • Folyik-e nyomozás Vona Gábor ellen egy társadalmi csoport elleni gyűlöletbeszéd vagy más bűncselekmény vádjával?

Azt is szerettük volna megtudni, milyen intézkedéscsomagot terveznek bevezetni az idős magyar állampolgárok hatékonyabb védelmében. A rendőrségnek ugyanis nemcsak az a feladata, hogy megvédje az ország állampolgárait, hanem arról is gondoskodnia kell, hogy ők meg is bízzannak abban, hogy védelmük biztosított. Ezt érti és érzi a rendőrség, hiszen amikor Párizsban vagy Nizzában szörnyű terrorcselekményeket követtek el, Magyarországon is megemelték az egyenruhások jelenlétét a köztereken.

Ők is tudták, hogy Magyarország terrorfenyegetettsége nem változott attól, ami Franciaországban közvetlenül előtte történt, de az emberek szubjektív biztonságérzetét is szolgálni kell. Ha a magyar állampolgárok aggódnak, akkor a rendőrségnek feladata találni olyan eszközt, amellyel ezt enyhíteni lehet. És igen, ha úgy érzik, hogy nem elég tájékoztatni a lakosságot, hogy a szakszolgálatok szerint nem nőtt az ország kitettsége, akkor rendőröket kell vezényelni az utcára, hogy jelenlétükkel csökkentsék a félelmet.

Bevalljuk töredelmesen, hogy egy kérdésünkkel bosszantottuk is az ORFK-t. Megkérdeztük, hogy nem hibázott-e a rendőrség, hogy hagyta idáig fajulni a dolgokat. Még egyszer: az emberek százezreit elérő Origo, és a saját számai alapján legnézettebb kereskedelmi televízió azt állította, hogy Magyarországon rettegnek a nyugdíjasok, és megváltoztatják életmódjukat félelmükben. Ez közvetve azt jelenti, hogy számukra a rendőrségbe vetett bizalom megszűnt.

És volt egy utolsó kérdésünk:

Amennyiben nem osztják az Origo és a TV2 helyzetleírását, indult-e eljárás rémhírterjesztés miatt?

A rendőrség szeptember 12-én válaszlevélben tudatta, hogy kérdéseinket megkapta és feldolgozza. Mi múlt héten és e hét keddjén is rákérdeztünk, mikor tudnak válaszolni. Az ORFK azonban hallgatott. És most megismételjük, hogy tegnap este, egy másik esetben azt írták:

Nem először hívjuk fel a médiatartalom-szolgáltatók figyelmét arra, hogy a rendőrség hivatalos álláspontját meg sem kérdező, vagy esetenként azt részben vagy egészben figyelmen kívül hagyó újságírás távol áll a hitelességtől. A szenzációhajhász írást a tényszerűség elé helyező tájékoztatás nem a közönség érdekeit szolgálja... Forduljanak bizalommal a rendőrség kommunikációs feladatokat ellátó munkatársaihoz!

Kérjük a rendőrséget, hogy tartsa magát ahhoz, amit az újságíróktól elvár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!