szerző:
Tetszett a cikk?

Jogosan ítéltek el rágalmazásért egy jelöltet, aki mindenféle bűncselekménnyel vádolta meg ellenfelét, holott ez nem volt igaz.

Nem volt alkotmányellenes, hogy egy korábbi polgármesterjelöltet rágalmazásért elítéltek – mondta ki az Alkotmánybíróság. Az illető jelölt még 2010-ben egy kampányfüzetben lopással és más, konkrétan részletezett bűncselekményekkel vádolta meg ellenfelét, a hivatalban lévő polgármestert. Amikor azonban ez utóbbi beperelte őt, és a bíróság elrendelte a valóságbizonyítást, akkor nem tudta bizonyítani, hogy állításai igazak voltak. 

Az érintett azért fordult az alkotmánybírákhoz, mert szerinte a büntetéssel megsértették a véleménynyilvánítási szabadságát, és szerinte azért sem ítélhették volna el, mert akkori tudása szerint igaznak tartotta, amit leírt a vetélytársról.

Az Ab most viszont kimondta: továbbra is igaz, hogy a közszereplőknek többet kell eltűrniük, mint másoknak, de ez nem korlátlan. Továbbá aki jelöltként indul egy választáson, az ezáltal maga is közszereplővé válik. Azt viszont a bíróság joga eldönteni, hogy egy kijelentést véleménynek vagy tényállításnak tart, és ez utóbbi esetben jogosan követeli meg a vádlottól, hogy bizonyítsa, amit állított.

Ráadásul az adott esetben kiderült, hogy a jelölt tudatosan hazudott ellenfeléről, mert jelen volt olyan fórumokon, ahol tisztázódott, hogy a vádak nem igazak. Ezért az Ab elutasította az alkotmányossági panaszt, az elítélés érvényes marad.

Hasonlóan járt az a polgár is, aki települése polgármesterét és jegyzőjét több levélben törvénytiprónak, hazudozó aljas hitvány embernek nevezte, és emiatt becsületsértésért elítélték. A bírák szerint ugyanis „a közügyek megvitatása során kifejtett vélemény határa az emberi méltóság korlátozhatatlan magjának sérelme, az emberi státusz nyilvánvaló és súlyos becsmérlése”.

Az Ab sokadszor hangsúlyozta: a testület nem további fellebbezési fórum, ahová a helytelennek tartott ítéletekkel szemben lehet fordulni, hanem kizárólag az alaptörvénybe ütközést vizsgálja. Nem feladata azt elbírálni, hogy az adott esetben a bíróság helyesen ítélte-e meg a vádlott kijelentéseit, tehát azok tényleg túlmentek-e a véleményszabadság jegyében megengedhető határon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!