„Ebbe a tükörbe nehéz belenézni” – unokájuk fotózta végig Marika és Sándor tízéves búcsúját
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
Politikusi jellemrajzzal felérő cikket közölt Orbán Viktorról a The Guardian, amelynek újságírói egy futballról szóló könyvvel férkőztek a miniszterelnök közelébe, illetve néhány percig a bizalmába is. Megtudjuk, hogy állt elő Orbán a felcsúti stadion ötletével, milyen volt az, amikor edzés közben Clintont várakoztatta, mit gondol a futball-szabadság-hadsereg háromszögről, és miért utálja a felesége a Pancho Arénát.
Tavaly, késő tavasszal sikerült a Guardian két újságírójának beszélnie Orbán Viktor miniszterelnökkel a felcsúti stadionban. Elmentek egy meccsre, ahol ő is ott volt, majd a félidőben jelezték, interjút kérnének tőle, és – mintegy jószándékukat bizonyítandó – beküldtek egy futballról szóló könyvet, amelyet egyikük írt. Ez hozta meg a sikert, Orbán fogadta őket, közben azon sajnálkozott, hogy a könyv nem jelent meg magyarul.
Hosszan beszélgetett az újságírókkal, sőt, a kilátás miatt még a stadion tetejére is felvitte őket. Meghökkentő sztorik és gondolatok idéződtek fel, illetve fogalmazódtak meg ezekben a percekben.
A legerősebb mondásai:
A cikkben Orbán beszél még arról is, a nagyapja szerint a jó foci az olyan, mint a zene, illetve hogy az akadémiai koncepciót szeretné kiterjeszteni Szerbiára, Romániára és Ukrajnára is, a magyarlakta területekre. "A gyerekek miatt." Azért azt is elmondta, a Parlament szebb, mint a felcsúti stadion.
A cikkben megszólal Orbán egyik névtelenséget kérő barátja is, aki elmesélte, hogy a kormányfő egy vacsorán vetette fel a felcsúti stadion ötletét. "Kicsit meglepődtünk." Visszakérdeztek, hogy biztos szükség van-e stadionra ott. A barát szerint ez Orbán gyermeki oldala, aki fanatikusan rajong a fociért. A nyilatkozó szerint a stadion túl nagy, nem is hiszi, hogy a legjobb helyen van. Felveti, hogy 10-20 év múlva hogyan fogják fenntartani az épületet.
Az újságírók fölöttébb kemény megjegyzéseket ejtettek el a cikkben: például Orbán felcsúti házát dácsának nevezték, a stadiont pedig a miniszterelnök abszolút hatalma jelképének. Olvasatukban Felcsúton Orbán a király, akit az udvaroncai vesznek körbe.
Megemlítik a cikkben Orbán barátja, Mészáros Lőrinc hirtelen meggazdagodását, az MTK-nak, valamint a Mezőkövesdnek épített stadiont, felidézik, hogy Orbán megváltoztatta az alkotmányt, szövetségeseivel töltötte fel az Alkotmánybíróságot és több szervezetet. De nem mulasztanak el olyan részleteket sem, hogy a kormányfő önmagát nagyon rossz, szemtelen és erőszakos gyereknek írta le, akit vert az apja. Megemlítik ugyanakkor, hogy inkább kitartásának, mintsem tehetségének köszönhetően, de végül bekerült a Videoton ifjúsági csapatába is.
Beszéltek olyannal, aki ellene focizott. Komáromy Zsolt például azt mesélte, Orbán egyszer kirúgta a labdát, mire mindenki megállt, ő azonban közölte: nincs kint. Ezzel folytatta a játékot, és gólt lőtt.
Arról pedig, hogy mindezt miért tette, illetve miért teszi azt a magyar futballal, amit tesz, alighanem Szőllősi György mondta ki a kulcsmondatot: "Orbán újra erőssé akarja tenni a magyar focit."
Szajki Bálint fotóriporter éveken át dokumentálta, ahogy nagymamája otthon ápolja súlyos beteg nagypapáját.
A tanárok bérét meg kellene háromszorozni, de Mészáros Lőrinc vagyonát csak egyszet lehet elvenni.
Múktkor is megígérte, aztán változtak. Szavazzon, ön hisz-e a miniszternek.
Igyekeznek javítani a munkaerő-hatékonyságon.
Az ukránellenes felszólalásokban a Fidesz élen járt.
A veszteséges bababolt most a belvárosban próbál szerencsét.
A lap szerint a Fideszen belül is törésvonalakat okoz az egyre szélsőségesebb kormányzás.