szerző:
Tetszett a cikk?

Ezúttal egy kormánypolitikus rovására érvényesült az, hogy a kampányban valótlanságot is szabad állítani, ahogyan azt nemrég a Nemzeti Választási Bizottság mondta ki a TASZ jogvédő szervezet panaszát elutasítva.

Választás 2018
Diadalmámor és totális összeomlás - ez maradt a 2018-as parlamenti választás után. Magyarország tehát egyrészt olyan, mint volt immár nyolc évig, eközben mégis egészen más lett, mint április 8-án reggel volt. A nagy kérdés most az: hogy jutottunk idáig, és mi jön most. Igyekszünk válaszokat találni.
Friss cikkek a témában

Ugyanis az NVB és a Kúria után az Alkotmánybíróság is elhajtotta Tuzson Bence kabinetirodai államtitkárt, aki azt panaszolta, hogy ellenfele valótlanságot írt róla.

A Fidesz-politikus azért háborodott fel, mert egy jobbikos plakát ezt hirdette Fóton: "Az Ön képviselője, Tuzson Bence 2014 óta egyszer ejtette ki Fót nevét az Országgyűlésben." Szerinte ez nem igaz, és több felszólalása szövegével igazolta, hogy igenis beszélt a választókerületéről. A helyi választási bizottság igazat is adott neki, de fellebbezésre az NVB, majd a Kúria úgy ítélte meg, hogy a jobbikos állítás belefér a kampányba.

Hivatalos: választási kampányban nem jogsértő hazudni

A TASZ kért állásfoglalást egy plakát ügyében a Nemzeti Választási Bizottságtól.

Ezután fordult az államtitkár az Alkotmánybírósághoz. Elismerte, hogy a választási kampányban nem törvénysértő negatív kampányt folytatni, a konkurens jelölt hibáit, programjának hiányosságait felnagyítani – ezt nehéz is lett volna tagadnia, figyelembe véve, hogy pártja és ő maga is hogyan nyilatkozik másokról –, de szerinte valótlanságot tényként állítani nem szabad. Ám az Ab Schanda Balázs vezette öttagú tanácsa egyhangúlag kioktatta: fontos, hogy "a jelöltek egymás programját és alkalmasságát minél szabadabban kritizálhassák". Ezért a jogsértés megállapításához "nem elegendő annak kimutatása, hogy a vizsgált megszólalás bizonyos elemei ténylegesen, objektív módon cáfolhatók. A vitatott kijelentés értékelését arra is figyelemmel kell elvégezni, hogy a kijelentés a választási kampány speciális szituációjában milyen valódi jelentést hordoz a kampányüzenetek címzettjei, a választópolgárok számára".

Az emberek a bírák szerint képesek megfelelően értelmezni az ellenfelek egymásra tett kijelentéseit: "védelem alá tartozhat a kritika túlzó, meghökkentő megfogalmazása, akkor is, ha a túlzás esetleg ténybeli kérdést is érint. Kétség esetén ráadásul a mérlegelés arra is támaszkodhat, hogy egyes részletek tényszerű cáfolatára a kampányban széles körű lehetőség nyílik". Ez ugyan a határozat indoklása szerint "nem jelenti azt, hogy a jelöltek bármilyen valótlan információt, állítást terjeszthetnek egymásról", de a konkrét esetben nem történt jogsértés. Vagyis az Ab szerint Tuzson Bence menjen el Fótra, és ha nem igaz, hogy nem beszélt a parlamentben a városról – azaz általánosabban az, hogy nem törődött a választókerületével –, akkor tényekkel győzze meg a helyi polgárokat, hogy ne higgyenek a Jobbik-plakátnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!