szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az önkormányzat azt ígérte, hogy a civilek bevonásával alakul át a partszakasz, ehhez viszont saját civil szervezetet alapítottak.

Helyreigazítás:

A 2017. szeptember 17. napján megjelent „Van néhány probléma a Római-part közösségi tervezési projektjével” c. cikkben valótlanul állítottuk, hogy a közösségi és Turisztikai Egyesület a Rómaipartért Egyesület alapítói az önkormányzat saját nonprofit cégei: A valóság az, hogy az egyesület 11 alapítója közül 6 alapító nem az önkormányzat nonprofit cége, mivel a 11 alapítóból egy az önkormányzat, 4 pedig az önkormányzat nonprofit cége.”

Néhány hete új projekt startolt el a sokat vitatott római-parti védmű tervezésével kapcsolatban: az önkormányzat azt ígérte, hogy a partszakasz arculatát közösségi tervezéssel, a civilek bevonásával fogják kialakítani. Ennek részeként útjára indítottak egy kérdőívet, ami első ránézésre nagyon alapos, viszont ha jobban megnézi az ember, van benne néhány olyan részlet, ami alapján viszont úgy tűnik, hogy az önkormányzat csak az időhúzásra játszik.

Az Átlátszó szerint az önkormányzat törekvése jól hangzik ugyan, de valószínűbb, hogy az egész “civilbevonás” inkább PR-akció, nem pedig valódi közösségi tervezés. A portál szerint a kérdőív szövege például világossá is teszi, hogy a közösségi tervezés pont a gát nyomvonalára nem vonatkozik, amelyről az utóbbi hónapokban rengeteg vita folyt az önkormányzat és a civilek között, ráadásul a kérdőívben körbehatárolt szűk területen is csak nagyon korlátozott ráhatása lehet a közösségnek – a civilek véleményét ugyanis csak az építési szabályzatról, nem pedig az ennél sokkal fontosabb rendezési tervről kérték ki.

A kérdőívből az is kiderül, hogy a kerületnek nem hogy rendezési terve, de még ötlete sincs, hogy a jövőben hogyan is nézzen ki a Római, tehát az sem világos, hogy milyen funkciókat, milyen városképet terveznek ide. Ráadásul az Átlátszó szerint az ügyben aktív civilek nyár elejére már kidolgoztak egy koncepciót a teljes 70 hektáros terület hasznosításáról, erről pedig levélváltás is történt Bús Balázs polgármester és a civilek között.

A képviselő-testület ráadásul elfogadta a polgármester előterjesztését egy saját „civil” szervezet, a Közösségi és Turisztikai Egyesület a Római-partért Egyesület megalapításáról. Az alapítók az önkormányzat saját nonprofit cégei, amelyek a munkához évi 10 millió forint támogatást, és egy ingatlant is kapnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Z. B. Gazdaság

Csak időhúzásra jó a római-parti gát új nyomvonala?

A fővárosi közgyűlés szerdai döntése szerint a parton, a kerítések vonalában épülne a mobilgát. A civilek szerint ez a verzió azonban évekig húzódó kisajátítással, ugyanakkor hasonló tájrombolással járna, mint a korábban tervezett nyomvonal.